Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tamer Özyurt: Dolardaki artış konut fiyatlarına yansır
10 Mart 2015 Salı 11:05

Tamer Özyurt: Dolardaki artış konut fiyatlarına yansır

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Özyurt katıldığı TV programında dolar fiyatlarında yaşanan artışın, yılın ikinci yarısı itibariyle konut fiyatlarına yansıyacağını ifade etti.

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt katıldığı TV programında dolar fiyatlarında yaşanan artışın, yılın ikinci yarısı itibariyle konut fiyatlarına yansıyacağını ifade etti.

Bloomberg’de İş Dünyası programına katılan Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt konut sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

2015 Ocak ve Şubat ayı konut satışlarını değerlendiren Tamer Özyurt “2014 yılı Ocak ve Şubat aylarındaki satış rakamlarına yakın bir satış söz konusu şu anda. Yüzde 1-2 gibi küçük bir düşüş olsada geçen yılla aynı satışları gerçekleştirdik. Sektörde asıl hareket Nisan ayında başlar ve  kışa kadar devam eder.2015 yılını ilk 2 ayı değerlendirerek bir karar vermek zor. Geçen iki ayı satış adedine göre değerlendirdiğimizde yabancı payının arttığını görüyoruz. Geçen yıla göre yabancıya satış arttı. Bu yılki satışlarımız adet bazında yarısı yerli yarısı yabancı satışı olarak gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı. 

Dolardaki artış konut fiyatlarına yansır

Dolardaki yükselişi değerlendiren Tamer Özyurt “İnşaatçılar bir anlamda ihracaatçı oldu. Doların yükselmesi yabancı müşterinin işine yarıyor ve yatırımlar katlanarak artıyor.Dövizin aşağı yukarı hareketini istemiyoruz. Her ikisinde de vatandaş beklenti içine giriyor. Yukarı çıksa elindeki dövizi bozdurmak istemiyor, aşağı inse yine dövizini bozdurmak istemiyor.Psikolojik olarak özellikle orta sınıfı son derece etkiliyor.” açıklamasında bulundu.

Konut fiyatlarının doların yukarı hareketi ile yükselebileceğine dikkat çeken Özyurt “İnşaat maliyetlerimiz dövize endeksli. Demir, çimento gibi hammaddeler direkt etkileniyor. Doların yükselmesi konut fiyatlarını arttırır.Ne kadar artarsa dolar, fiyatlarda o kadar artar. Şu anda yüzde 10-15 artış söz konusu. Geçen yıl maliyetlerimiz yüzde 40 artmıştı. Bunun içinde arsa maliyetide var. Maliyet artışı o zamanda konut fiyatlarına yansımıştı. Doların yukarı çıkmaya devam edeceğini düşünmüyorum. Kurdaki artış konut fiyatlarına yılın ikinci yarısı yansır” dedi.

Maketten satış

Maketten konut satışınıda değerlendiren Tamer Özyurt “Maketten konut satışı yüzbinlerce insanı ev sahibi yaptı. Bazı firmalarda sıkıntı var ama bunlar finansı iyi olmayan, işi bilmeyen şirketler. Bir kaç çürük firma var diye maketten konut satışının kötü olduğunu söyleyemeyiz. Maketten konut satışı finans maliyetini düşüren bir sistem.Vatandaşa ulaşılabilir, ucuz fiyatlardan ev sahibi olma fırsatı sunuyor” açıklamasını yaptı.

İnşaat şirketleri sıkıntıya girebilir

Öz kaynağı yetersiz olan firmaların iyi hesap yapmazlar ise doların dalgalanmasından etkileneceğini, kurun yukarı hareketinin maliyetleri arttırdığında iyi hesap yapamayan inşaat şirketlerinin sıkıntıya girebileceğini ifade eden Tamer Özyurt, vatandaşın konut alırken dikkat etmesi gerekir açıklamalarında bulundu. Özyurt “Vatandaş firmayı, bölgeyi iyi analiz etmeli, ulaşım, proje analizlerini yapmalı ve ihtiyacına yönelik seçimlerde bulunmalıdır”  dedi. 

Enerji tasarrufu önemli

Yalıtım sistemininde zorunlu olduğunu anlatan Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt “Enerjı kimlik belegesi olmayan bina iskan alamaz. Belediyeler enerjı kimlik belgesi istiyor artık. Sonradan problem yaşamak istemeyen vatandaş markalı konut projelerini tercih etmelidir” dedi. 

Kentsel Dönüşümün tam yerine oturmadığını ancak konuşulmaya başlandığını ifade eden Tamer Özyurt “Yerel yönetimler bu işin içinde olmalı” dedi.

Hakan AMAN / Emlak Pencerem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA