Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Takı ve aksesuar sektörü cazibesini korumaya devam ediyor
07 Temmuz 2015 Salı 16:44

Takı ve aksesuar sektörü cazibesini korumaya devam ediyor

Mahalle aralarındaki küçük bijuterilerin yerini zincir markaların almaya başladığı takı ve aksesuar sektörü, hem yatırımcılar hem de girişimciler için cazibesini korumaya devam ediyor.

Mahalle aralarındaki küçük bijuterilerin yerini zincir markaların almaya başladığı takı ve aksesuar sektörü, hem yatırımcılar hem de girişimciler için cazibesini korumaya devam ediyor. 

Coquet’i satın alarak pazara giren Altınbaş Holding’in Başkanı İmam Altınbaş markayı ayağa kaldırmaya hazırlanırken, Takıştır’dan Agatha Paris’e yerli ve yabanı markalar da büyümek için fırsat kolluyor.

Uzun yıllar mahalle aralarındaki küçük dükkanlarda sıkışık kalan takı aksesuar büyümenin de etkisiyle son dönemde giderek yayılıyor. Sektördeki küçük yerel yatırımcıların büyük yatırımlarla kurdukları zincir mağazalar almaya başladı.

Pazardaki bu değişimi tetikleyen birkaç önemli dinamik var. Bunlardan biri, özellikle kadınların geçmişte altın ve gümüş takıları tercih ederken, bugün gerek fiyatların düşüklüğü gerekse çeşit zenginliği açısından imitasyon ürünlere daha çok para harcamaya başlaması. Modanın nabzını iyi tutan takı ve aksesuar markaları da çeşit çeşit ürün sunarak çekim alanı yaratmayı başarıyor.

Bu dinamiklerle her yıl yüzde 10-15 civarında büyüyen pazar, yerli ve yabancı pek çok yatırımcı için cazibesini artırmaya devam ediyor. Sektörün önde gelen markalarından Co-quet’in genel müdürü Aykut Akkor, pazarın aktif büyüklüğünün 12 milyar TL’ye ulaştığını söylüyor. Pazarda halihazırda faaliyet gösteren markalar girişimcilere de yatırım için fırsatlar sunuyor. Şirketin ürün çeşitliliğine ve mağazanın lokasyonu gibi değişkenlere bağlı olarak, bir takı aksesuar mağazası açmanın bedeli 50 bin TL’den başlayıp 200 bin TL’ye kadar çıkıyor.

PAZARI CAZİP KILAN DÖRT DİNAMİK

1. Geçmişte imitasyon takılar tercih edilmezken, bugün gerek fiyatların düşüklüğü, gerek çeşit zenginliği, gerekse moda olması nedeniyle imitasyon ürünlere talep artıyor.

2. Takı ve aksesuar üreticileri, tüketici tercihlerine ve moda dünyasının beklentilerine uygun olarak sürekli ürün çeşitliliğini artırarak dikkat çekmeyi başarıyor.

3. Pazar büyük şehirlerin yanı sıra özellikle Anadolu şehirlerinde ciddi bir büyüme potansiyeline sahip.

4. Yatırım maliyetinin 50 bin TL gibi rakamdan başlaması, pazarı girişimciler açısından rahatlık yatırım yapılabilir hale getiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA