Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suudi Arabistan'ın dış ticaret fazlası 500 milyar dolar
26 Ocak 2016 Salı 22:31

Suudi Arabistan'ın dış ticaret fazlası 500 milyar dolar

Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülkeler arasında 2003 yılında kurulan gümrük birliği ve 2005 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasının ardından Suudi Arabistan pazarını genişletti.

Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülkeler arasında 2003 yılında kurulan gümrük birliği ve 2005 yılında Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasının ardından Suudi Arabistan pazarını genişletti.

Düşük gümrük vergisi oranları ile cazip hale gelen ticaret, Suudi Arabistan’ın global pazarlarda daha aktif yer almasının önünü açtı. Son 15 yılda ticareti kısıtlayan birçok politika terk edildi. Dünya Ticaret Örgütlü’ne verilen taahhütler sonucunda malın piyasaya girişi öncesinde onay istenmesi ve yerel acente kullanımı zorunlulukları kaldırıldı. Ticaret rejimi, Suudi olmayan işadamları için daha şeffaf hale getirildi.

Suudi Arabistan’da KİK dışındaki ülkelerden ithal edilen mallara uygulanan genel ithalat vergisi oranı yüzde 5. Yerli sanayinin korunması amacıyla bazı ürünler için yüzde 12 vergilendirme de uygulanıyor. 2008’den bu yana Suudi hükümeti buğday, buğday unu ve hububatlardan alınan gümrük vergisini de sıfırladı. Ülkede genel bir kuraklık olarak yerli üretim, kendi kendine yetme düzeyini aştığı zaman ithalat vergileri maksimum düzey olan yüzde 40’a kadar yükselebiliyor.

Suudi Arabistan, istatistik bilgilerinin tutulduğu 1967 yılından bu yana dış ticaret fazlası veren ender ülkelerden biri. 

Suudi Arabistan ihracatında en fazla rol oynayan ürün elbette petrol. OPEC’in içerisinde fiyat belirleyici konumunda. Yaklaşık 350 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ülkenin gelirlerinin yüzde 90’ını petrol ve petrole dayalı ürünler oluşturuyor. İthalat rakamı 154 milyar dolar olan Suudi Arabistan’ın dış ticaret toplamı 500 milyar doları buluyor. 

Suudi Arabistan’ın coğrafi konumu da re-eksport ticaretine olanak sağlıyor. Suudi Arabistan’ın ihracatında ve ithalatında ilk sırayı alan ülke Çin. Çin’den sonra en yüksek ihracatı ABD ve Japonya’ya yapıyor. İthalatta da ABD ve Hindistan ikinci ve üçüncü sırada geliyor.

SUUDİLER “LÜKSE” DÜŞKÜN

Suudi Arabistan’ın ihracatının yüzde 90’ı petrol ürünlerinden oluşuyorken ithalatında pahalı ve lüks ürünler öne çıkıyor. Otomobil sektörü, Suudilerin ithalatında ilk sırayı alıyor. Suudiler, pahalı yarış arabaları ve lüks otomobiller ithal ediyor. Ayrıca hava taşıtları da ithalatın üst sıralarda yer alan ürünler…

Suudi Arabistan’ın 8 milyar doları bulan gıda ithalatının 1,6 milyar dolarını pirinç oluşturuyor.

Altın ithalatı da Suudi Arabistan’ın vazgeçilmezleri arasında. Bunlardan sonra ise ülke, gıda ihtiyacının neredeyse büyük çoğunluğunu ithal ediyor. 8 milyar doları bulan gıda ithalatının 1,6 milyar dolarını ise ithal pirinç oluşturuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA