Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
STFA enerji sektöründe büyük oynamaya karar verdi
25 Ocak 2014 Cumartesi 14:53

STFA enerji sektöründe büyük oynamaya karar verdi

Enerji, inşaat ve inşaat makineleri ile büyüyen şirket geçtiğimiz hafta enerjide çok daha aktif olacağının ilk sinyalini veren planlarının açıkladı.

Türkiye'nin en köklü inşaat şirketlerinden biri olan STFA, bir dönemin hızlı büyüyen şirketlerinden. Bünyesinde 100'e yakın şirketi bulunduran dir deve dönüşen STFA, bir süre sonra bu dağınık yapıyı idare etmekte zorlanmaya başladı.

1999 yılında 200 milyon dolar civarındaki borcunu ödemekte yaşadığı sıkıntıların ardından yeniden yapılanma sürecine girdi. Önce bünyesindeki şirket sayısını azalttı. Şirketlerden bazıları kapatıldı, bazıları da satıldı. STFA bugün çok daha odaklı bir şekilde çalışarak hızlı bir büyüme trendi yakaladı.

Enerji, inşaat ve inşaat makineleri ile büyüyen şirket geçtiğimiz hafta enerjide çok daha aktif olacağının ilk sinyalini veren planlarının açıkladı. Doğalgaz dağıtım şirketleri ve enerji yatırımlarının Enerya markası adı altında toplayan STFA, enerjiye odaklanmaya hazırlanıyor. Şirket 2018 yılında 2 milyar TL ciro ile alanında ilk üçe girme gibi bir hedefe de sahip.

Şirket bugün için enerjiye odaklanıyor olsa da bugüne kadarki enerjisini inşaat grubundan aldı. Ortadoğu'da önemli yatırımlar yapan şirket 24 ülkede iş tamamladı. Çoğu yurtdışında 25 milyar dolarlık taahhüt gerçekleştirdi. Türkiye'de İzmir Körfez geçişi ayak ve temellerini yapan STFA, ayrıca Tüpraş'ın rafineri limanını ve Dubai Port limanını yapıyor. Şirket inşaat makineleri dağıtımı tarafından da JCB İş Makineleri ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Enerji tarafındaysa şirket çok hızlı bir büyüme hedefliyor. Sektörde, üretim, ticaret, dağıtım alanlarıyla boy gösteren STFA tüm bu yapılanmayı Enerya markası altında topladı. STFA Grubu CEO'su Mehmet Ali Neyzi, "Artık enerjide çok daha fazla büyüyerek yeni alanlara gireceğiz. Türkiye'nin ve bölgenin enerji öngörüleri çerçevesinde yeni bir yatırım planı hazırladık. Enerya olarak biz de bu atılımın içinde yer alacağız" diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA