Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal medyada marka imajını yerle bir edebilir
01 Ocak 2014 Çarşamba 13:39

Sosyal medyada marka imajını yerle bir edebilir

Kurumsal sosyal ağ hesaplarında yapılan hatalar, marka imajını yerle bir edebilir.

Amerikalı Justine Sacco, medya ve internet şirketi IAC'ın Vimeo, The Daily Beast ve OKCupid gibi popüler sitelerinin iletişimini yapan bir PR yöneticisiydi. 20 Aralık 2013'te hayatının hatasını yapmasaydı bu bilgiye dünyanın çoğu gibi biz de haiz olmayacaktık muhtemelen. Ancak o gün, Güney Afrika'ya giden uçağı kalkmadan az önce kişisel Twitter hesabından az sayıda takipçisine (200 civarı) bir espiri yapmak istedi. "Afrika'ya gidiyorum. Umarım AIDS kapmam. Şaka yapıyorum. Ne de olsa beyaz ırktanım!" yazıyordu tweetinde ve 12 saatlik uçuş başlamadan telefonunu kapattı. İndiğinde bu ırçkçı tweet 3 binden fazla kişi tarafından retweet edilmiş, dünya genelinde binlerce sosyal medya kullanıcısının öfkeli yanıtına maruz kalmış hatta adına #HasJustineLandedYet (Justine'in uçağı indi mi?) adlı hastah bile açılmıştı.

justine-sacco.jpg

Dünyanın en merak edilen uçuşunun sonunda telefonunu açan Justine karşılaştığı manzara karşısında muhtemelen büyük bir şok geçirdikten sonra önce ilgili tweeti sildi, sonra hesabını kapattı. Çığ gibi büyüyen tepkiler en nihayetinde işinden olmasına neden oldu. Yazık sana Justine, sosyal medyada yapılan "ufacık" bir espirinin nelere mal olacağını hiç düşünmezdin değil mi? 

Bu sosyal medya biliçsiz kullanan bir bireyin hatası. Ancak şirketlerin pazarlama ve müşterilerle iletişim amaçlı kullandığı en önemli mecralardan olan sosyal medya pek çok kurumsal hataya da gebe ve her geçen gün bunların yeni bir örneğine rastlıyoruz.

Türkiye'den bir örnek verelim; bundan birkaç ay önce Yemeksepeti'nin Twitter hesabını tagleyen bir kullanıcı "Her alışveriş sitesinde yemeksepeti gibi canlı yardımı aramak" yzıyor. Kast ettiği, Yemeksepeti'nin canlı yardım servisinden çok memnun olduğu ve başka sitelerde de bunun benzerini aradığı. Ancak sosyal ağlarda tüm kurumsal yanıtları veren Yemeksepeti sosyal medya içerik editörü bunu tersten anlayıp "Ana sayfamızda var kocaman bir buton aslında" yazıyor. Yanlış anlaşılmalar doğaldır ancak bir şirket yöneticisinin kendi çalışanını herkese açık bir alanda azarlaması pek doğal sayılmaz. Bu yazışmayı gören Yemeksepeti'nin kurucusu Nevzat Aydın'ın "Adam iyi bir şey demiş zaten" şeklinde kendi çalışanına yazdığı tweetten bahsediyoruz. Bir yöneticinin kendi çalışanını herkes içinde küçük düşürmemesi gerektiğini herkes bilir, değil mi?

"Son yıllarda oldukça popüler bir ifade olan sosyal ağ, kimilerine göre bir meslek, kimilerine göre bir zorunluluk, kimilerine göre bir yaşam tarzıdır. Ne sebeple kullanırsanız kullanın, şirket kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren bazı şeyler değişecektir" diye yazıyor sosyal ağ pazarlama kavramının dünyada yeni yeni çıktığı yedi yıl öncesinde bu yana Türkiye'de sosyal medya danışmanlığı yapan Aytaç Mestçi, "Bir Sosyal Medya Danışmanının Anıları" adlı kitabında. İnternet pazarlama ve internet reklam alanlarında çalışmalarıyla tanınan Mestçi'nin bu kitabı, şirketlere yol gösterecek pek çok bilgiyle dolu.

Mesela etkili bir e-PR çalışması için ön koşulun yönetici bakışı olduğunu söylüyor Mestçi. "Bir şirketin sahibi, yatırımcısı ya da genel müdürü sosyal ağa inanmazsa, bu firmanın sosyal ağda etkin bir şekilde var oması imkansızdır" diyor ve ekliyor: "Ayrıca her şirketin bir sosyal medya ekibi ve politikası olmalı ve belirli aralıklarla çalışanlar bu konuda eğitim almalı. Bu Türkiye'de yeni yeni oluşan bir kavram.

Sosyal medya politikasının üç temel maddesini de şöyle sıralıyor:

Şirkette çalışan her personel sosyal medya kurallarına uymak zorundadır. Kurallar zamanla revize edilebilir. Bu kurallara uymayan çalışanlara verilecek cazadır.

Sonuçta sosyal medya ağlarda bireysel hataların ceremesini yine kişinin kendi çeker, Justine Sacco örneğinde olduğu gibi. Ancak kurumsal bir kimlik altında yapılan hatalar, bir marka imajını yerle bir edebilir ve bundan o şirkette çalışan onlarcası etkilenebilir.

Bu tarz hatalara adınızı yazdırmamak, CEO'ların ve siyasilerin sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat etmesi gerektiğine dair uzmanından bilgi edinmek ve biraz da gülmek için Aytaç Mestçi'nin kitabını okumanızı tavsiye ederiz. İçinde kurumsal bir adresin hacklenme krizi yaşadıktan sonra takipçi sayısının ciddi oranda arttığı, Barack Obama'nın seçimi kazanmasından sonra eşiyle sarıldığı fotoğrafı "Dört yıl daha" notuyla paylaştığı tweetin 800 bini aşkın retweet aldığı bu haliyle tüm atılan mesajlar içinde en fazla retweet olan mesaj olduğu gibi pek çok ilginç detay bulunuyor.

Ayşe Merve Kamacı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA