Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sosyal medyada iletişim nasıl artırılır?
25 Kasım 2015 Çarşamba 14:06

Sosyal medyada iletişim nasıl artırılır?

Sosyal medyadaki paylaşım orana 2015 yılında hızla artış gösteriyor. Peki "beğeni", "yorum" ve benzeri eylemlerin artışını tetikleyen unsurlar neler?

Sosyal medyadaki paylaşım orana 2015 yılında hızla artış gösteriyor. Peki "beğeni", "yorum" ve benzeri eylemlerin artışını tetikleyen unsurlar neler? Shareablee tarafından hazırlanan rapor bunun ipuçlarını veriyor.

Sosyal medya pazarlaması, farkındalığı artırma konusunda bir taktik olarak kullanılır.

Shareablee tarafından yayınlanan rapora göre, “beğeni”, “yorum” ve benzeri eylemler bu yıl boyunca hızla artmış durumda. Bu kullanımdaki artış, sosyal ağlardaki diğer tüm kullanımları geride bıraktı.

2015 yılının birinci çeyreği ile üçüncü çeyreği arasındaki dönemde ABD’de bu eylemlerde artış %50’lik bir oran yakalandı. Bu artışta Instagram en fazla paya sahip.

2015 yılında perakende sektörü en fazla büyümenin görüldüğü alan. Perakendeyi, otomotiv ve yayıncılık izliyor. Aslında, yayıncıların sosyal medyayı yönlendirdiği görülüyor. Bu 2014 yılı Ocak ayından bu yana tüm eylemlerde %29’luk bir artış ve “paylaşım” ve “retweet”lerde %122’lik bir yükselme anlamına geliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının her zamankinden fazla paylaşım içinde oldukları bir gerçek. Peki bu artan iletişimi tetikleyen şey ne? Shareablee raporunda bu nedeni, durum çalışmalarına dayandırarak dört ana faktöre bağlıyor.

Kullanışlılık: Shareablee’ye göre içerik pazarlamacıları, promosyon mesajlarından çok, değer katma konusunda etkinler. Hubspot’tan gelen 435 Facebook mesajının %96’sında ipuçları ve püf noktalara ilişkin iletilerden oluşuyor. 

Hikaye anlatma: Örneğin Lane Bryant’ın #ImNoAngel kampanyası, takipçilerin etkili bir hikayeye ne kadar duyarlı olduklarını gösteriyor. Marka, kapsayıcı bir mesaj  göndermekle kalmıyor, aynı zamanda kişisel hikayeleri paylaşmak için kullanıcı odaklı içeriğin gücünü artırıyor.

Duygular: Lane Bryant modern bir yaklaşım sergilerken, Country Living nostalji çağrıştıran bir içerik ile hedef kitleye yaklaştı. Fred Rogers’ın Facebook’ta paylaştığı tek bir mesaj 75,000 kez paylaşıldı ve bu rakam derginin 2015 yılı toplamında elde ettiği iletişimin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Sosyal kanıt: State Farm, Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA ile işbirliğine gitti ve All-Star Haftasonu izleyicilerine yardım için bir medya üssü kurdu. NBA’in içeriği Facebook paylaşımlarının %5’ini ve Twitter paylaşımlarının %17’si State Farm’dan gelirken, aynı içerik Facebook’ta %20 ve Twitter’da %64’lük bir orana ulaşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA