Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şişecam Ar-Ge'de dördüncü sırada!
14 Şubat 2016 Pazar 19:24

Şişecam Ar-Ge'de dördüncü sırada!

Cam sektöründe global pazarda cirosundan AR-GE’ye en çok payı yüzde 8 ile ABD’li Corning, yüzde 3,5 ile Japon Asahi, yüzde 3,25 ile PPG ve ardından da Şişecam geliyor.

Kocaeli Çayırova’daki Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni 2014’te açan Şişecam, yeni teknoloji üssüne 40 milyon TL yatırım yaptı. Cirosunun yüzde 1,4’ünü AR-GE’ye ayıran Şişecam, bu oranla sektöründe dünyada dördüncü. Ancak kurduğu merkezde AR-GE kavramını kullanmayan grup, bu alandaki faaliyetlerini, dünyada çok yeni bir uygulama olan ArTeGe (Araştırma Teknolojik Geliştirme) olarak tanımlıyor.

Cam üretiminde düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Şişecam Topluluğu, 13 ülkeye yayılmış üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla global bir oyuncu. Pazardaki bu konumunu, cam teknolojileri alanındaki gerçekleştirdiği araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de borçlu.

Artık günümüzde büyük sanayi grupları da inovasyona önem vererek yeni ve farklı teknolojiler geliştiriyor. Çünkü pazardaki rekabette bir adım öne çıkmanın yolu bu alana verilen önemden geçiyor. 

Yeni teknolojileri odağına alan büyük gruplardan biri de Şişecam. 

AR-GE’DE DÖRDÜNCÜ SIRADA

40 milyon TL yatırımla 2014 yılında Kocaeli Çayırova’daki Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni faaliyete geçiren Şişecam, yeni teknoloji üssünde ithalatı bitiren ürünlere imza atıyor ve cari açığın küçülmesine katkı yapıyor. Cirosunun yüzde 1,4’ünü AR-GE’ye ayıran Şişecam, bu oran ile Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor ve bu oranı daha da artırmayı hedefliyor. Türkiye’de AR-GE harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 0,95. Cam sektöründe global pazarda cirosundan AR-GE’ye en çok payı yüzde 8 ile ABD’li Corning, yüzde 3,5 ile Japon Asahi, yüzde 3,25 ile PPG ve ardından da Şişecam geliyor.

Şişecam, 1976 yılında ‘Araştırma Laboratuarı’ adı ile Karaköy Nimet Han’da başlattığı AR-GE faaliyetlerine daha sonra Davutpaşa’daki Şişecam fabrikasında devam etti. 2014 yılında yeni merkeze geçerken ise büyük bir yapılanma gerçekleştirdi. Bir genel müdür yardımcılığına bağlı olarak yürütülen AR-GE faaliyetlerinin statüsü yeni merkez ile değiştirildi. Bu alandaki uygulamalar eşit statüde bir başkanlık bünyesine toplandı. Muğla Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Şener Oktik, Araştırma Teknolojik Geliştirme Başkanı olarak konumlandırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA