Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şirketlerle kamyoncuyu nette buluşturdu
10 Mart 2015 Salı 22:46

Şirketlerle kamyoncuyu nette buluşturdu

Webnak iş modeli, yükünü taşıtmak isteyen şirketler ile, yük taşıyan kamyoncu esnafını, internet ortamında bir araya getiren, bir B2B pazaryeri modeli oldu.

Hasan AslanobaDünyada büyük bir dijital devrim yaşandığına dikkat çeken Aslanoba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba, Türkiye'de henüz buzdağının ucunun görüldüğünü, bu devrimin giderek daha da etkili olacağının altını çizdi. Tüm iş süreçlerinin her geçen gün daha fazla dijitalleşeceğini, internet teknolojileri sayesinde pek çok iş modelinin yeni baştan tasarlanmak zorunda olduğunu ifade eden Aslanoba, "İnternet, verimsizlikten ve gereksiz aracılardan hiç hoşlanmıyor, alıcı ve satıcıyı dijital bir platformda direkt buluşturmayı seviyor. Alıcı ve satıcı, internet sayesinde, doğru bilgiye doğru zamanda ulaştığında, arz ve talep de çok etkili ve verimli bir ortamda buluşmuş oluyor" şeklinde konuştu.

Webnak iş modelinin, yükünü taşıtmak isteyen şirketler ile, yük taşıyan kamyoncu esnafını, internet ortamında bir araya getiren, bir B2B pazaryeri modeli olduğu bilgisini veren Aslanoba, Webnak sayesinde, üye şirketler daha uygun maliyetle, en hızlı, zahmetsiz ve güvenilir şekilde nakliye hizmeti bulabildiğini, üye kamyoncuların ise daha çok sayıda, en hızlı ve kolay şekilde yeni nakliye işleri bulabildiğini vurguladı. Webnak'a gerek şirketlerin ve gerekse kamyoncuların üye olmaları gerektiğini söyleyen Aslanoba, üyeliğin tamamen ücretsiz olduğunu ancak kamyoncu esnafının üyelik işlemlerinde bazı kontrol süreçlerinin uygulandığını sözlerine ekledi. Yeterli sayıda kamyoncuyu üye yapabilmek için de, kamyoncu esnaflarına yakın olmanın önemine değinen Aslanoba,ana artel karayolları üzerinde Webnak hizmet noktalarını kurduklarını, bugün itibariyle de İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Bursa, İzmir ve Adana olmak üzere beş farklı bölgede Webnak Hizmet Noktalarının bulunduğu bilgisini verdi.

Hedef 90 milyon TL gelir

Ağır yük taşıma sektörünün büyüklüğünü, yıllık olarak 60 milyar TL civarında tahmin edildiğini aktaran Aslanoba, ortalama navlun fiyatının ise bin TL civarında ve dolayısıyla senede 60 milyon adet ağır yük taşıması gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Tamamen yeni bir iş modeli yarattıklarını belirten Aslanoba, "Beş yıl içinde hedefimiz, yüzde beş pazar payına ulaşarak, her başarılı taşımadan ortalama 30 TL hizmet bedeli ile yılda 90 milyon TL hizmet gelirine sahip olmak" dedi. Aslanoba, uygulamanın serbest rekabet ortamı yaratarak navlun bedellerini de düşürebildiğine dikkat çekti.

İnternete 46 milyon dolar yatırım yaptı

Aslanoba son olarak Gümüş Su'ya yaptığı yatırımla gündeme geldi. Bugüne kadar Gümüş Su hariç. sadece internet odaklı 53 farklı şirkete toplamda 46 milyon dolar yatırım yaptığını dile getiren Aslanoba, yatırımları arasında Webnak'a pek çok yönüyle benzeyen Bitaksi uygulamasının da bulunduğunu sözlerine ekledi. Diğer yatırımları arasında ise; İninal, Modanisa, İncir, Düğün, BuldumBuldum, Taşıt, Vivense, Webrazzi, Mealbox, Hemenkiralık, Hotelrunner gibi öne çıkan girişimlerin mevcut olduğuna dikkat çeken Aslanoba, "Tam anlamıyla internet aşığı bir iş adamıyım; iş alemine verdiğim temel mesaj şu internetten korkma, geç kalmaktan kork"şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA