Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sipil Enerji rüzgar enerjisi türbini ve güneş enerjisi panelleri üretecek
24 Mart 2010 Çarşamba 01:57

Sipil Enerji rüzgar enerjisi türbini ve güneş enerjisi panelleri üretecek

Sipil, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde inşat ettiği fabrikada güneş panelleri üretimi için hazırlıklarını tamamladı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (MOSB) Schneider Electric ve Hintli traktör üreticisi TAFE’nin fabrikalarını inşa ederek önemli yatırımlara imza atan Sipil A.Ş, güneş panelleri üretimi için de hazırlıklarını tamamladı. Uluslararası üretim işbirliği zeminlerini oluşturarak, Manisa OSB’de yatırım için arsa alımını gerçekleştiren Sipil, 500 kilowatt orta güç rüzgar türbini ve yılda 25 megawatt fotovoltaik panel üretimi için hazırlıkları son aşamaya getirdi. Firma, Sipil 2 Fabrikası’nın çatısına koyduğu güneş panelleriyle üretim amaçlı deneme çalışmalarını sürdürüyor.

İnşaat, çelik ve plastik grubunun yanı sıra enerji grubuyla kendilerini bu sürece hazırladıklarını belirten Sipil Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olmasına rağmen, mevzuat eksiklikleri nedeniyle bu potansiyelin yeterince kullanılmadığını kaydetti. Bayraktar, “Küresel ısınmanın getirdiği bir durum var, fosil yakıtlar her geçen gün azalıyor. Ülkeler kendileri sübvansiyon uygulayarak, güneş ve rüzgar enerjisi kullanımını ve üretimini teşvik eden yasalar çıkarıyor. Türkiye’de bu Yenilenebilir Enerji Kanunu geri çekildi. Bu yasanın çıkmasını bekliyoruz, böylece biz devreye gireceğiz. OSB’de aldığımız arsaya hem rüzgar santrali hem de güneş panelleri için yer hazırlandı” diye konuştu. Ülkemizin 48 bin megawatt rüzgar enerji potansiyelinin sadece 425 megawatt’ının kullanıldığını belirten Bayraktar, “Elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilecek 600 megawatt jeotermal enerji potansiyelinin henüz 30 megawatt’lık kısmı değerlendirildi. 4 bin 600 kilometrekarelik yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip alanımız olmasına rağmen, ülkemizde kurulu fotovoltaik güç sistemi yok denecek kadar az” dedi.

Bayraktar, TBMM’nin, 5 Haziran 2009 tarihinde sunulan 2/340 Esas Numaralı Yenilenebilir Enerji Kanun Teklifi’ni ivedilikle yasalaştırması gerektiğini dile getirerek, yasanın özellikle yenilenebilir enerji kaynakları üretim tesislerinde kullanılan makine, cihaz ve ekipmanların Türkiye’de üretilmesi için teşvik mekanizması oluşturması gerektiğinin altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA