Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigarayı bırakmak isteyenler için kandaki nikotini yok eden enzim keşfedildi
17 Eylül 2015 Perşembe 23:17

Sigarayı bırakmak isteyenler için kandaki nikotini yok eden enzim keşfedildi

Scripps Araştırma Enstitüsü, kandaki nikotini yok ederek sigarayı bırakmak isteyenler için bir enzim keşfettiklerini duyurdu.

İnsanlara sigarayı bırakma konusunda yardım etmek isteyen bilim insanları, salınımlı nikotin bantları, nikotin sakızları ve nikotin aşıları gibi farklı yönetimler denediler.

Scripps Araştırma Enstitüsü bünyesindeki araştırmacılar, kan dolaşımında bulunan nikotini yok eden bir bakteri enzimi buldular. Bu enzimin kandaki nikotini tespit ederek yok edebileceği düşünülüyor.

Bu çalışma ile araştırmacılar, sigaranın insan üzerindeki en yüksek bağımlılık unsurlarından biri olan kendini iyi hisetme halini yaşatmadan evvel kan dolaşımındaki nikotini yok etmeyi amaçlıyor. Keşfedilen enzimi tedavi amaçlı ilaca dönüştürmeye çalışan bilim insanları, az miktarda nikotinin sigara içme dürtüsünü de ortadan kaldırabileceği sanısıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Enzim, Pac-Man gibi kandaki nikotini yiyor

Scripps Araştırma Enstitüsü nezdinde biyokimya bölümü araştırmacılarından Kim Janda, bulunan bu enzimin/bakterinin tıpkı Pac-Man gibi vücut içinde ilerleyerek nikotini yediğini belirtiyor. Janda konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Araştırmanın erken bir evresinde olmamıza rağmen şimdiye kadar elde edilen verilerden enzimin tedavi edici özelliği olduğunu tespit ettik diyor.

30 yıldır vücuttaki nikotini tahrip edebilecek yapay bir enzim oluşturmaya çalışan Kim Janda ve ekibi, böyle bir enzimin hâli hazırda doğada mevcut olduğunu keşfetti. Bu enzimi tütün tarlalarındaki topraklarda yaşayan bakterilerin içinde keşfettiklerini belirten Janda, bu bakterilerden biri olan Pseudomonas Putida adlı bakterinin karbon ve azot kaynağı olarak nikotini kullandığını ve NicA2 enziminin ise bu olayın gerçekleştirilmesine yardım ettiğini belirtiyor.

Enzimin vücuttaki nikotini parçalayabilme özelliğini test ederken araştırmacılar, bir sigaradaki nikotine eş değer oranda nikotini farenin kanından alınan serumla karıştırmış ve bu karışıma NicA2 enzimi eklemiş. Sonuç olarak ise nikotinin yarı ömrünün 2-3 saatten 9-15 dakikaya kadar düştüğü gözlemlemişler.

Araştırma ekibi NicA2 enziminin herhangi bir toksik madde yayıp yaymadığını ve gerçekten bir ilaç olarak kullanıp kullanılamayacağını test etmek için enzimi üç hafta boyunca 36.7 ˚C sıcaklığa maruz bıraktı.

Araştırma ekibi, The Journal of the American Chemical Society dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarının heyecan verici olduğunu ve NicA2 enziminin dozunun yükseltilmesinin kan dolaşımındaki nikotinin yarı ömrünü azaltabileceğini ifade etti.

Şu anda, sigarayı bırakmaya çalışanların yüzde 80-90 kadarı nikotin bandı veya sakız gibi yardımcıları sürekli kullanıyorlar fakat eğer bilim insanları, her şeyden önce nikotinin kendini iyi hissettiren etkisini yok edecek bir yol bulabilirlerse bu istatistiklerin büyük ölçüde değiştiğini gözlemleyebileceğiz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA