Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Seul dünyanın estetik başkenti
31 Temmuz 2015 Cuma 23:22

Seul dünyanın estetik başkenti

Her 20 Amerikalı kadından biri estetik operasyon geçiriyor. Güney Kore’de ise bu oran beşte bir ve bu yüzden Seul, dünyanın estetik başkenti.

Her 20 Amerikalı kadından biri estetik operasyon geçiriyor. Güney Kore’de ise bu oran beşte bir ve bu yüzden Seul, dünyanın estetik başkenti.

Seul’da ameliyatlar da oldukça ucuz. Los Angeles’da sekiz bir dolara yaptırılabilecek bir burun estetiği burada iki bin ila beş bin dolar arasında yaptırılabiliyor. Yapılan prosedürler ise “şu halimi annem bile tanıyamaz” düzeyinde.

İnsanları estetik operasyonlara sevk eden reklam panoları ve kampanyalar her yerde. 2011 yılında 2545 yabancı medikal turizm için Seul’a gitti. İki yıl sonra bu rakam büyük bir artış göstererek 25 bin 176’ya yükseldi. Geçen yıl ise sadece 25 bin 400’den fazla Çinli turist, küçük operasyonlar için Güney Kore’ye uçtu.

Umuyoruz ki bu kişiler hâlâ tanınabilir haldedir. Yapılan bazı ameliyatlar o kadar radikal ki havaalanlarındaki göçmen büroları kafa karışıklığı yaşabiliyor. Pasaport fotoğrafındaki dar çeneli adamla karşılarında duran “sung-gui”nin (Kore argosunda ‘estetik ameliyat canavarı’ anlamına gelen bir kelime) birbiriyle alakası olmayabiliyor. Bundan dolayı Kore hastaneleri, medikal turizm amacıyla gelen kişilere estetik operasyon sertifikası veriyor.

Kuzey Kore’de ise estetik operasyonlar ideolojik açından aykırı bulunuyor. Hatta o kadar ki, müfettişlerin liselere baskın düzenleyip kızların göz kapaklarını herhangi bir estetik operasyon geçirip geçirmediklerini anlamak için kontrol ettiği haberleri yapıldı.

DEĞİŞİMİN ÜÇ YOLU

Burun estetiği: Göğüsten alınan kıkırdak, düz buruna yerleştirilerek daha göze çarpan bir görüntü elde ediliyor.

Çift Çene Ameliyatı: Çok tartışılan ve oldukça acılı olan bu operasyonda çene kemiği daha ince bir çene hattı yaratmak için kesiliyor.

Blefaroplasti: Göz kapağı ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon, daha ‘batılı’ gözlere sahip olmak için yaptırılıyor. Bu ve kısa bir burnu uzatmak için yapılan operasyonlar, “Kore Pop” ameliyatları olarak anılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA