Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sekiz kurumdan 29 hisse senedi tavsiyesi
14 Şubat 2016 Pazar 20:16

Sekiz kurumdan 29 hisse senedi tavsiyesi

Sekiz kurum 29 hissede alım öneriyor. En çok ‘al’ önerisi verilen hisseleri ise THY, Tüpraş, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank ve Migros oluşturuyor.

Son dönemde piyasalarda yaşanan belirsizlikler borsanın iskontosunu artırıyor. Borsadaki 70.000 seviyeleri maliyet yapmak için fırsat yaratıyor. Buna göre çıkarak sekiz kurumun model portföyünde yer alan hisseleri derledik. Buna göre sekiz kurum 29 hissede alım öneriyor. En çok ‘al’ önerisi verilen hisseleri ise THY, Tüpraş, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank ve Migros oluşturuyor.

Piyasalar, 2016 yılına ciddi bir artış baskısı ile başladı. Bu baskı sonucu ocak ayının sonlarında 52 haftanın en düşük seviyesi 68.231 ile görüldü. Ancak şubat ayı piyasaların biraz olsun soluk almasını sağladı. Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) faizi negatife çekmesi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) mart ayındaki toplantısında parasal genişlemeye gideceği haberleri bundan önemli rol oynadı.

ABD Merkez Bankası’nın da bu yılki faiz artırım hamlelerinde acele etmeyeceği yönündeki beklentiyle birlikte özellikle Borsa İstanbul diğer borsalara göre olumlu performans sergiledi. Endeks önceki hafta içinde 74.767 seviyesine kadar çıktı. Ardından geçen hafta yaşanan düşüşün ana hikayesi ise AB tarafından bankaların eksi faiz ve denetim cezalarıyla sarsıldığı yönündeki haberler oldu. Bu haberler endeks tekrar 70.000’i test etti.

ALIM ZAMANI MI?

Ancak görülüyor ki endeksin aşağı hareketlerinde 70.000 seviyeleri destek rolünde. Bu seviyelerde endeksin tutunmasında BES fonlarının da önemli katkı yaptığını belirtmekte fayda var. Yine bu seviyeler, endekste maliyet yapma anlamında alım fırsatları yaratıyor. Geçtiğimiz aylarda, CEO’lar genel olarak borsanın hisse pozisyonunu kademeli olarak artırmak için uygun seviyelerde olduğunu söylemişlerdi.

RİSKTEN KAÇMA DÖNEMİ!

Bu hafta hisse bazında biraz daha detaya girmek istiyoruz. Buradan yola çıkarak sekiz aracı kurumun model portföylerinde yer verdiği hisseleri hedef değerleriyle birlikte topladık. Sonuçta sekiz kurumun model portföyünde toplamda ‘al’ tavsiyesi verdikleri 29 hisse senedi bulunuyor. En çok önerilen hisseler ise THY, Tüpraş, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank ve Migros. Bu listeye bakıldığında üç sanayi şirketi ve üç finans şirketinden oluştuğu dikkat çekiyor. 

en çok önerilen hisse senetleri

Piyasada yakın vadede 26 Şubat’ta Fitch’in Türkiye değerlendirmesi, mart ayında Avrupa Merkez Bankası’nın daha önce daha fazla teşvik için sinyal verdiği toplantısından çıkacak kararlar ve yine mart ayında FED toplantısından çıkacak açıklamalar yakından izlenecek.

Bu ortamda piyasalarda genel olarak riskten kaçınma ve satış baskısının varlığına dikkat çeken Garanti Yatırım, BİST için benzer piyasalara kıyasla daha iyi performans, diğer bir deyişle olumlu ayrışma öngörüsünü ise koruyor. Global taraftaki son gelişmelerin volatilitenin bir süre daha devamına işaret ettiğini ifade eden Garanti Yatırım’ın değerlendirmesine göre, BİST-100 Endeksi’nden 69.500 - 70.000 destek, 75.000 - 75.300 direnç aralığı teknik anlamda volatilitenin karşılığı olacak. Direnç bölgesi aşılmadıkça 69.500 - 70.000 destek bölgesinin kırılmasına yönelik riskler gündemde kalacak. Söz konusu destek bölgesindeki kırılma halinde ise ilk aşamada 66.000 - 65.000 bölgesi gündeme gelebilecek.

Piyasalarda artan volatilite nedeniyle riskli varlıklardan kaçış olduğuna dikkat çeken Burgan Yatırım CIO’su Berna Seher Özdemir, “Her ne kadar gelinen seviyeler itibariyle kısa vadede sınırlı tepki alımları gelebilecek olsa da risklerin devamıyla artan volatilite nedeniyle izlemede kalmayı tercih ediyoruz” diyor.

TEPKİ HAREKETİ OLABİLİR

Geçen hafta S&P’nin bankacılık kârlılığı açısından sıkı düzenlemelere ve yükselen kredi maliyetlerine vurgusu dikkat çekti. Bu ortamda kısa vadede tepki hareketi için izlemede olduklarını söyleyen Berna Seher Özdemir, orta ve uzun vadede ise mevcut seviyelerin biriktirme amaçlı kullanılmasının değerlemeler açısından uygun olduğunu anlatıyor.

Garanti Yatırım uzmanları, “Global tarafta sert satışlar sonrasında tepki alımları gündeme gelebilir. Ancak bu aşamada devamını öngördüğümüz riskten kaçınma modu, Türk varlıklarını da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle model portföyümüzdeki betası yüksek bankaların ağırlıklarını yüzde 35’ten yüzde 31’e azaltıyoruz” diyor.

Risklere rağmen borsada yüksek iskontoya dikkat çeken Global Menkul Araştırma Müdürü Sevgi Onur ise endekste 12 aylık hedef değerlerinin 86.300 olduğu ve ‘biriktir’ notu verdiklerini söylüyor. BİST’in geride kaldığı diğer borsaları getiri olarak yakalayabileceği düşüncesinde olan Onur, temel riskleri ise jeopolitik riskler, yüksek finansman ihtiyacı, enflasyon, reformların askıya alınması ve yüksek dolarizasyon olarak sarılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA