Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‎Rusya‬'ya uygulanan yaptırımlar sonuca ulaştı mı?
27 Mart 2015 Cuma 20:32

‎Rusya‬'ya uygulanan yaptırımlar sonuca ulaştı mı?

Rusya'ya yaptırımlar bir yılını doldurdu, hedeflediği sonuca ulaşmaktan çok uzak kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı açtıkları "yaptırımlar savaşı" bir yılını doldurdu. Çoğu Batılı uzman bugün geriye bakınca, yaptırımların beklenen sonuçları vermediği kanaatinde.

ABD’nin baskısı üzerine Avrupa’daki ülkeler Rus yetkililer ve Rus şirketlere karşı yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlara maruz kalan Rus şirketleri arasında beş Rus bankası da var.

Bu bir paradoks gibi görünebilir: Bir yandan, Rus bankalarına karşı yaptırımları desteklemek, ama diğer taraftan da aynı bankaların hisse senetlerine yatırım yapmak.  

Norveç Emekli Sandığı öncelikle petrol, gaz ve bankacılık sektörü olmak üzere Rus şirketlerin hisse senetlerine yatırım yaptı. Yani AB ve ABD yaptırımlarına maruz kalan iki önemli sektöre. 2014 yılı sonu itibariyle, Norveç fonu Sberbank’ın % 0,69 hissesini ve VTB Bank’ın % 1,78 hissesini elinde bulunduruyordu.

Ve Norveç bu konudaki tek örnek değil. Yaptırımlar nedeniyle, ekonomik çıkarların siyasi hesaplara kurban edildiği anlaşılıyor. Credit Europe Bank Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu, Sberbank gibi bankaların, yaptırımların uzun vadede devam edeceğini düşünmediğini söyledi.

Faridun Usmonov / Sputniknews.com

Bloomberg: Yaptırımlar Rus ekonomisinin büyümesini sağladı

Amerikan Bloomberg ajansında yer alan bir haberde, yaptırımların Rusya ekonomisi üzerinde beklenenin aksi yönde bir etki yaptığı belirtilip 2015 yılında ülke ekonomisinde hızlı bir büyüme gözlendiği söylendi.

Bloomberg'in haberine göre 'Batılı ülkeler yaptırımlarla Rusya'yı cezalandırmak istiyordu' Ancak beklenenin aksine bu önlemler ülkenin ekonomisine yalnızca 2014 yılında zarar verebildi. Ajansa göre 2015 yılında ise Rus ekonomisinde büyüme eğilimleri hâkim.

‘BİRÇOK BATI ÜLKESİNDE GÖRÜLMEYEN BİR BÜYÜME TEMPOSU'

Ajansın haberinde ayrıca yaptırımların da baskısıyla rublede görülen değer kaybının elinde hisse senedi olan kişilere para kazandırdığı, ambargoların ise Rusları yerli ürünleri kullanmaya ittiği belirtildi. Haberde, 'Sonuçta da bu etkenler ülkenin ekonomisini büyümeye itti ve 2015 yılında Rus ekonomisinde birçok Batı ülkesinde görülmeyen bir büyüme temposu yakalandı' yorumuna yer verildi.

Bloomberg'in haberinde ekonomide görülen olumlu eğilimler nedeniyle yatırımcıların da yeniden Rusya'yı tercih eder hale geldiği ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA