Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'da 2 milyar dolarlık proje imzaya hazır
01 Temmuz 2016 Cuma 20:19

Rusya'da 2 milyar dolarlık proje imzaya hazır

Yurtdışı müteahhitlikte iş hacmi 30 milyar dolardan 10 milyar dolara gerilemişken Rusya krizi patlak verdi. Sadece bu ülkede 5 milyar dolarlık iş kaybı oldu. Şimdi sektörde pazara dönüş heyecanı var.

Yurtdışı müteahhitlikte iş hacmi 30 milyar dolardan 10 milyar dolara gerilemişken Rusya krizi patlak verdi. Sadece bu ülkede 5 milyar dolarlık iş kaybı oldu. Müteahhitlik sektöründe pazara dönüş heyecanı var. TMB Başkanı Mithat Yenigün, "2 milyar dolarlık iş imzaya hazır. Bunlar kriz öncesi bu aşamaya gelmişti. Yıl bitmeden imzalanmalarını bekliyoruz" dedi. 

Müteahhitler Rusya’da büyük kayıp yaşadı. Sektörün global iş hacmi 30 milyar dolar seviyelerinden 10 milyar dolara gerilemişken Rusya krizi patladı. Sadece bu ülkede 5 milyar dolarlık iş kaybı oldu. Ancak şimdi krizi bitiren gelişmeler var. Sektör yeniden büyük pazarına dönüş heyecanı yaşıyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “2 milyar dolarlık işimiz imzaya hazır. Bunlar krizden önce bu aşamaya gelmiş işlerdi ve hepsi beklemedeydi. Şimdi bunlar yeniden masaya gelecek. Bu yıl bitmeden imzalanmalarını bekliyoruz” dedi. 

Müteahhitlik sektörü ‘en kötü yılını’ yaşıyor. 2016 ilk çeyrekte alınan yurtdışı projelerin bedeli yalnızca 1.4 milyar dolar! Yılın geri kalanında aynı tempoyla gidilirse 6 milyar dolar, en iyimser tahminle 10 milyar dolarla kapanacak. Oysaki bu sektör, 2013’te 30 milyar doları görmüştü. Bu düşüşte Rusya’nın rolü büyük. Çünkü toplam iş hacminin yüzde 25’ini (5 milyar dolar!) oluşturan bu ülke pazarı, 2016’da adeta sıfırlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e gönderdiği mektubun sektörde büyük bir iyimserlik yaratmasının nedeni de bu büyük kayıp. Bu mektuptan hemen sonra görüştüğümüz TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Rusya ile ilişkilerin düzelmesiyle ilk etapta 2 milyar dolarlık sözleşme imzalanabilir. Bazı projelerde tüm süreçler tamamlanmış, imza aşamasına gelinmişti. Uçak krizinin ardından askıya alındı. Sadece bir firmanın 1 milyar dolarlık işi son aşamada gerçekleşmedi. Bunun gibi başka projeler de var” dedi. 

Müteahhitlerin son dönemde en fazla sıkıntı yaşadıkları konu Türkiye’nin bölge ülkelerle yaşadığı siyasi gerilimler. Yeni hükümet dönemde ‘Dostları artırma, düşmanları azaltma’ olarak tanıtılan yeni dış politika süreci ilk meyvelerini Rusya ve İsrail ile verdi. Mısır’la da ilişkilerin yakındanormalleşmesi bekleniyor. Normalleşme sürecini en fazla isteyenler arasında iş dünyasının olduğunu belirten Yenigün, “Politikayı belirleme lüksümüz yok ama sonuçları bizi etkiliyor. Zaten riskli ülkelerde çalışıyoruz. Siyasi sıkıntının olması bizim elimizi kolumuzu bağlıyor” dedi. 

Irak zor, Libya’da ışık görünüyor 

Sektörün, Rusya gibi diğer iki önemli pazarından Irak’ta henüz bir düzelme ışığı görülmüyor. Türk müteahhitlerin (1972-2016 arasında) yurtdışında üstlendikleri 325 milyar dolarlık işin yüzde 7.3’ü Irak’ta gerçekleşmişti. Ancak son yıllarda bu oran sert biçimde düştü. Geçen yıl payı yüzde 1.9’a geriledi. Bunda ülke ekonomisinin çökme noktasına gelmesi önemli paya sahipken, ikili ilişkilerin kopma noktasına gelmesi de belirleyici oldu. Öyle ki Irak’ın bir önceki başbakanı Maliki, açık bir şekilde Türk firmalarına proje verilmemesi talimatı verdi. Mithat Yenigün ise Irak’ın Türk müteahhitler için en büyük pazar olmamasına karşın en karlı pazarlar arasında yer aldığını söyleyerek, mazot, kum ve çakıl dışında her şeyi Türkiye’den götürerek projeler tamamladıklarını kaydetti. Libya’da ise ışık ihtimali var. BM’nin desteğiyle kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile iyi ilişkileri başladı. Bu hükümet eğer ülkenin geri kalanına hakim olabilirse durmuş projelerin başlama şansı olacak. Mithat Yenigün, “Türk şirketlerinin 19 milyar dolarlık bekleyen sözleşmesi var. Çözmek için yoğun uğraşlar veriliyor ama sonuç alınabilmiş değil” dedi. 

Alternatif pazar var ama... 

Çevre ülkelerde yaşanan sıkıntılar müteahhitlerin dikkatini de yeni pazarlara çevirdi. İlk gündeme gelenler hükümetin de öncelik verdiği sahra altı Afrika ve Latin Amerika. Şili ve Kolombiya gibi ülkelerde yüksek rekabete rağmen büyük kamu yatırımı projeleri Türk firmaları için önemli fırsatlar yaratıyor. Ancak her iki bölgedeki ülkelerin de güçlü bir alternatif olup olmayacağı konusunda soru işaretleri var. İlk endişe hem Afrika hem de Latin Amerika ülke ekonomilerinin doğal kaynaklara, çevre ülkelerde olduğu gibi, aşırı bağımlılığı. Düşen emtia fiyatları yüzünden pek çok Latin Amerika ülkesi resesyonda. Afrika ülkeleri de eski büyüme oranlarını yakalayamıyor. Riskli ve gelişmiş sermaye piyasaları olmayan Afrika ülkelerine gidecek yatırımcılar kendi sermayelerini de bulmak zorunda. Çin, bu işi yıllardır özel olarak kurduğu kalkınma bankaları ile çok iyi yapıyor, şirketlerinin ihaleleri kazanmasını sağlıyor. Türk firmalarının böyle bir destekten yoksun. Yenigün, bu sorunun çözümü konusunda yakın zamanda atılan Eximbank adımının olumlu sonuçlar vereceğine inanıyor. Geçtiğimiz nisanda Türk Eximbank ile ABD Eximbank arasında, Türk ve ABD firmalarının 3. ülkelerde ortak üstlendikleri projelere işbirliği anlaşması imzalandı. Yenigün bu anlaşma ile sınırsıza yakın bir kaynağa erişim sağlayacaklarını belirterek, “2017’de yürürlüğe gireceğine inanıyorum. Yanımızda ABD’li firmalar olacak. İşi biz yapacağız. ABD firması parayı getirecek” dedi.

Müteahhitlik​ sektörünün yırtdışı işleri 2016 yılında durdu. Yurtdışında müteahhitlik hizmeti veren firmalar, 2002 yılında 4.1 milyar dolarlık bedelle 208 proje üstlenirken, 2010 yılında 23,4 milyar dolarlık 624 proje üstlendi. 2016 yılında, 2013 yılında 30 milyar dolarlık iş hacmi 2015 yılında 20 milyar dolara, 2016 yılında ilk yarısında 8 proje ile 1 milyar dolarlık iş hacmi yaratıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA