Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus müşteri çekilince bavul ticareti krize girdi
23 Şubat 2015 Pazartesi 20:14

Rus müşteri çekilince bavul ticareti krize girdi

Üç ticaret bölgesinde durum ağırlaşıyor. Bölge esnafı hükümetin tedbir almasını istiyor.

Son yıllarda önemli canlılık taşıyan tekstil ve deri konfeksiyon bavul ticaretinde Ukrayna krizi sonrası başlayan gerileme. Laleli, Osmanbey, Zeytinburnu ve İMÇ'de esnafın zora düşmesine ve kepenk indirmesine yol açmış durumda.

İstanbul'un en eski ticaret merkezlerinde iş hacminde ciddi gerileme var. Laleli'de kepenk indirenler dikkat çekiyor. Bölgede ticaret yapanlar, "Bir sokakta 8-10 dükkanı kapalı görmek mümkün. Bu hiçbir zaman görülmemiş şey değil" diyor. İMÇ'de dükkanları Suriyeliler alıyor. Arap müşteri dil ve kültür yakınlığı nedeniyle Suriyeli dükkanlara gidiyor. Zeytinburnu'nda kasımdan bu yana üretimin durma noktasına geldiği, 150 bin kişinin işsiz kaldığı, borç batakları oluştuğu belirtiliyor.

Ödeme dengelsi rakamlarına göre bavul ticareti Ağustos 2014'te aylık 997 milyon doları yakaladıktan sonra, tempolu şekilde ay ay düşüyor. Eylülde 881 milyon dolara, ekimde 699 milyon dolara, nihayet aralıkta 505 milyon dolara geriledi.

Başka bir ifade ile aralıkta ağustosun yarısı düzeyinde ticaret oldu. Tablo, özellikle Rusya krizinin derinleşmesine paralel bir gelişme olduğunu gösteriyor.

Bu gelişmeler belli oranda açık hesap çalışan Laleli esnafının milyon dolara varan açık hesabın kapatılmaması sorunu ile karşı karşıya kalmalarına yol açmış. Bunun sonucunda bölgede birçok esnaf kepenk kapatmaya ve iflas istemeye başlamışlar. 

LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyüpkoca, Laleli’de 7 bin mağaza olduğunu, kapanan mağaza sayısının az olduğunu, bazı mağazaların kış döneminde tadilat için kepenk indirdiklerini açıklıyor. Ancak, hem bölge esnafı, hem atölye sahipleri kriz olduğunu, gözle görülür oranda kapanan mağaza bulunduğunu belirtiyorlar.

Deri sektörü mağazalarının ağırlıklı olduğu Zeytinburnu bölgesinin de Rus müşterilerin azalması nedeniyle zorluk yaşadığı belirtiliyor. Bölgede kasım ayından bu yana üretim yapılmadığı söylenirken, Türk Deri Konfeksiyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Bayrak, bölgede 25 yıldır dericilik yaptığını belirtip, içinde bulundukları durumu şöyle dile getiriyor: “Kriz aslında Ukrayna olaylarıyla başladı. Nisanda emareleri vardı. Ekimde her yönüyle ortaya çıktı. Burberry gibi firmalar bile kasım ayında üretimi durdurdu. Orta sınıfın giyeceği deri mamulleri Zeytinburnu’ndan Pakistan ve Hindistan’a kaydı. 6 aydaki ticari kayıp 4 milyara ulaştı.150 bin kişi de işsiz kaldı.

İMÇ çarşısında ise zora düşen firmaların el değiştirdiği, bu firmaları çoğunlukla Suriyelilerin satın alıp, dil birliği içersinde oldukları Arap turistlere satış yaptıkları, ürünlerini ise Fatih’teki atölyelerde ürettirdikleri bilgisine haberde yer veriliyor. OTİAD Başkanı Sami Kurt, Rusya krizinden etkilendiklerini, ama genellikle Osmanbey’in Ortadoğu’daki olayların etkisinde kaldığını söylüyor. Kasım ayındaki abiye fuarının verimli geçmediğini belirten Kurt, 3 bine yakın mağaza olan Osmanbey’de kapanan mağazalar bulunduğunu açıklıyor. 

Haberde yer alan bu bilgiler, İstanbul’un tekstil ve deri konfeksiyon bavul ticaretinin, Rusya krizi ve çevre ülkelerdeki sorunlar nedeniyle zorluk yaşadığını gösteriyor.

Osman Arolat - Gamze Şener / Dünya

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA