Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rockefeller ailesi servet yaptığı petrolü terk etti
23 Eylül 2014 Salı 17:04

Rockefeller ailesi servet yaptığı petrolü terk etti

Dünyanın en ünlü zenginleri arasında olan ABD’li Rockefeller ailesi, servetlerinin kaynağı olan petrole sırt çevirdi.

John D. Rockefeller, 1870’de kurduğu Standard Oil firmasıyla Amerikan petrolleri üzerinde bir tekel oluşturdu. ABD’nin ilk milyarderi olan Rockefeller, bugünün parasıyla 30 milyar dolara yakın bir servet yaptı. Ancak Rockefeller ailesinin şu anki toplam serveti 10 milyar dolar civarında.

50 milyar dolar portföy dışına

Rockefeller ailesinin 860 milyon dolarlık hayır işleri fonu olan ‘Rockefeller Brothers Fund’ çevreyi korumak için bundan böyle fosil yakıtlara yatırım yapmayacağını açıkladı. Petrol, kömür şirketlerinin hisselerini yatırım portföyünden çıkarma hareketi ABD’de yayılıyor.

New York Times gazetesi ABD’de 180 kurumun fosil yakıt şirketlerine yatırımı bırakma kararı aldığını, 50 milyar dolarlık hissenin portföylerden çıkarılacağını yazdı. Aileden Steven Rockefeller kararın hem ahlaki, hem de ekonomik boyutu olduğu, çevreye zarar vererek rezerv büyütenlerin ileride finansal problemlerle karşılaşacağını savundu.

ROCKEFELLER AİLESİ

Rockefeller ailesi ABD ve dünyanın en büyük servetlerinden birine sahip ailelerinden birisidir.Servetin sahibi kurucuları John D. Rockefeller'dir.

John Davison Rockefeller (1839 - 1937)
ABD'li sanayici petrol kralı.

John Davison Rockefeller Mütevazı bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, bir ticarî işletmeye muhasebeci olarak girdi. Daha sonra simsarlık şirketine ortak oldu. Rockefeller, petrol endüstrisinin vaat ettiği geleceği ilk sezenlerden biridir. Bir komisyoncu olarak hayata atılan Rockefeller, daha sonra madencilik ve çelik işleriyle uğraştı. 1859'da bir arkadaşıyla Clark ve Rockefeller adını verdikleri bir kartel kurdu. İç savaş sırasında şirket gelişti. 1862'de kimyager Samuel Andrews'ın petrolü rafine etmenin daha iyi ve ucuz bir yolunu keşfettiğini duydu. Petrolün ileride ticari önem kazanacağını düşünen Rockefeller, şirketini satarak parasını Andrews'la birlikte Standard Oil Company adında yeni bir şirkete yatırdı. 1863'te ilk petrol rafinerisini kurdu.

Standard Oil Company

1870'de kardeşi William Rockefeller'le Standard Oil Company aracılığıyla Amerikan petrol sanayiisini tek elde toplamayı amaçladı. Fırsatlardan yararlanarak petrolün trenlerle taşınması için en düşük tarifeyi elde etti. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi. 1884 yılında rakip şirketlerce kolundan hafifçe yaralandı. 1874 yılında Cleveland'daki 26 bağımsız rafinericiye, kendisiyle birleşmesini önerdi. Yirmi bir rafinerici bu öneriyi kabul etti. Birlikte National Rafinery Association'u kurdular. Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen Rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı. 1896 yılında yine suikaste uğradıysa bundan da sağ çıkmaya başardı. Süreç içerisinde gerek rakipleri, gerekse insanlar tarafından pek de sevildiği söylenemezdi. Kamuoyunda olumlu imaj yaratmak için Halkla İlişkiler'in babası sayılan Ivy Lee'den yardım aldı. Oldukça da faydasını gördü.Bu arada petrol çıkarma ve taşıma işlerinde yenilikler yaptı. 1892'de Amerika'nın ilk gerçek milyoneri oldu. 1910-1937 yılları arasında Dünya'nın En Zengin İnsanı oldu. Birçok yardım kurumu açtı. Bunların başında Chicago Üniversitesi, Tıp Araştırma Enstitüsü, New York'taki ünlü Rockefeller Center vardır. Halen EXXON-MOBİL, CHEVRON, CITI GROUP, J.P.MORGAN-CHASE en çok bilinen ve tanınan Rockefeller Ailesinin şirketleridir.

John Davison Rockefeller ölünce arkasında 912 Milyon $ servet bırakmıştır. Bu servet günümüzün enflasyon şartlarına dönüştürülünce yaklaşık 189 Milyar $ etmektedir. Böylece insanlık tarihinin en zenginleri listesinde birinci sırada yer almaktadır.

Standart Oil Company ve Rockefeller Ailesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA