Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Zıpkınkurt yaşanan olayla ilgili sessizliğini bozdu
17 Mart 2015 Salı 21:29

Recep Zıpkınkurt yaşanan olayla ilgili sessizliğini bozdu

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclisi'nde yaşanan olayla ilgili sessizliğini bozdu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclisi'nde yaşanan olayla ilgili sessizliğini bozdu. Meclis Başkanı Mehmet Eren, Avukat Tamer Babaç, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, genç ve kadın girişimcilerle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Zıpkınkurt, ETSO’ya ve Edirne’ye yakışmayacak bir olayla gündeme geldikleri için üzgün olduklarını söyledi.

Zıpkınkurt, bugüne kadar sessizliklerini koruduklarını ancak sosyal medya ve kamuoyunda konuşulanları paylaşmak adına bir toplantı yapmayı uygun gördüklerini kaydetti. “Tatsız olay, arkadaşımızın bana hakaret etmesi ve saldırmasıyla meydana geldi. Geçen yıl Haziran ayında kendisinin kiracısı olduğu işyerinde yaptığı tadilatlarla alakalı bir durum oldu. Aradan 8 ay geçti, arkadaş sanki yeni duymuş gibi. Bunu benimle her zaman Oda'da konuşabilir, gidişatın neticesini öğrenebilirdi. O günkü meclis toplantımızda bunu şova dönüştürmesi, reklam olarak kullanması son derece esef verici. Kalleşçe, yanıma gelip bir yumruk vurması hoş karşılanacak bir şey değil.” diyen Zıpkınkurt şunları söyledi.

ETSO'DAN TAM KADRO BASIN TOPLANTISI

4 Haziran 2014'te kiracılarımızdan Transtur firması bize, 'Tüm kiracıların ortak kullanımına ait olan tuvaletlerin kapatılması, mevcut inşaat projesine aykırı olarak ortak kullanım alanlarının kapatılması ve üst katta bir tadilatla kendi otelinin ara duvarını kaldırarak birleştirilmesi' yönünde müracaatı olmuş. Arkasından kiracılarımızdan Avukat Nevzi Özer de 9 Haziran'da Oda Yönetim Kurulu'na 'Üst kattan akıntı, sızıntı var. Bunun tarafınızdan onarılması ve buranın eski haline getirilmesi' şeklinde bir dilekçe veriyor. Biz de Yönetim Kurulu'nda bu konuyu tartıştık. Arkadaşımızı sözlü olarak uyardık ve genel sekreterimiz vasıtasıyla da kendisine izah ettik. Ardından avukatımızla görüştük ve kendisine ihtarname gönderip, burayı eski durumuna getirmesini istedik. 8'inci aya kadar bir düzelme olmadı. Bilirkişi marifetiyle üst katlarının hakikaten merdivenlerden sonrasının iptal edilip otel odasına çevrildiği belgelendi ve dava açtık. Avukatımız, 'Yönetim Kurulu olarak mülk sahibi siz görünüyorsunuz. Bundan ciddi sorumluluğunuz var. Yasal olarak siz buraya müdahale etmediğinizde her hangi bir açılacak davada veya oradaki olabilecek yangında sıkıntıda direkt sorumlusunuz' dedi. Biz de bu sorumluluğumuz nedeniyle avukatımıza yetki verdik. Arkadaşımız, 'Benim haberim yok' diyor ve sözlü sataşmanın ardından bana yumruk atıyor. Olayın aslı özü bu.”

 “GÖRÜNTÜLERİ MAHKEMEYE DELİL OLARAK SUNDUK”

Zıpkınkurt, 2008 yılında da aynı olayla ilgili tebligatlar yapıldığını ve önceki yönetimle de bu konuda yazışmalar olduğunu belirterek şöyle dedi.

“Dosya bayağı yüklü. Biz göreve geldiğimizde konuyu bilmiyorduk. Kiracılarımızdan gelen dilekçelerden sonra durumu anladık ve yazışmalara başladık. Belediyeye de dilekçe verdik. Şu an tahliye davası açtık. Tahliye dışında başka bir dava yok. Benim şahsi bir davam yok. Şikayetçi oldum. Oda Disiplin Kurulu'na sevk edildi.”Zıpkınkurt, olay öncesi Mehmet Eren'in aranıp aranmadığı ile ilgili de, "Benim ona saldırdığımı söylüyor. Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri burada. Kasetlere el kondu, olay yargıya intikal etti.. Sen sor ben de kürsüye çıkıp cevap vereceğim dedim. Konuşurken kalleşçe yumruk attı. Kaset elime geçtiği anda sizlere de izleteceğim” dedi ve süreci şöyle açıkladı.

“Olaydan sonra Mehmet Eren ile Cumhuriyet Başsavcılığı'na gittik. Savcılıktan sonra bir gazeteci aradı, Mehmet Başkan da, 'Kendisi yanımda burnunda kırık falan yok. Yanlış bilgi vermiş. Olayı yapan arkadaşımız işin reklamında olduğundan hem yaptığı çok haklıymış gibi kendine yakın birkaç basın mensubuna açıyor, 'Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı'nın burnunu kırdım' diyor. O bilgi vermese basının nereden haberi olacak? Sonradan gazeteciler beni aradı. 

 "KOMPLİKE OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUM"

Belirli işbirliğinde olduğu insanlarla, bunun komplike bir çalışma olduğunu tahmin ediyorum 58 yaşındayım. Alnım açık verilmeyecek hiç bir hesabım yok. Yüzümü öne eğecek hiç bir harekette bulunmadım. Ben kendi vicdanımla kamuoyunun ve sizlerin takdirlerinize soruyorum. İnsanlar yanlış yapabilir, ben de bir yanlış yapıp, onunla bir dönem ortak oldum. Bu hatamı kabul ediyorum. Ama bu ortaklıktan kurtuldum. Allah'ıma şükrediyorum.”

“HESABINI SORDUĞU BAKLAVAYI AFİYETLE YEDİ”

Altunhan’ın baklavayla ilgili iddialarına da cevap veren Zıpkınkurt, “Baklava olayı şu: Bayramlar ve yılbaşlarında odamız, meclis üyelerine, personele bir kravat, gömlek, çikolata ya da şeker alır. Bu adetten olmuştur. Biz de yönetim kurulu olarak değişik bir şey yapalım dedik ve 60 tepsi baklava getirttik. 7 bin lira da para ödedik. O arkadaşımız da o baklavayı yemiş ve iade etmemiştir. 1,5 yıl sonra gündeme getiriyor. Konuyla ilgili Disiplin Kurulu karar verecek” dedi.

"X-RAY’IN KALKMASINA YÖNELİK İLK ADIMI BİZ ATTIK"

Zıpkınkurt, Oda olarak yaptıkları çalışmaları da anlatarak, x-ray’ın kalkmasına yönelik ciddi çalışmaları olduğunu kaydetti. İlk çalışmanın 22 Aralık’ta Başbakan Davutoğlu’nun Edirne’ye gelmesiyle başladığını ve aynı günün akşamı müsteşarı ve bakan yardımcısını Kapıkule’ye götürerek insanların çektiği eziyeti bizzat gösterme fırsatı bulduklarını söyledi. Müsteşar ve bakan yardımcısının kendilerinin haklı bulduğnu belirten Zıpkınkurt, “İlgili yazışmaları yaptık ve geçen hafta da sayın vali kalktığını açıkladı. Kimse bu çalışmaları görmüyor, ETSO’nun çatısıyla, arabasıyla, kuru pastasıyla ilgileniyor. Genç girişimci ve yeni işadamlarına açtığımız kurslar var. Bu konuda bankalarla ilgili çalışma yaptık. Yeni girşimcinin KOSGEB’den aldığı 30 bin TL hibeye ilaveten Denizbank kefilsiz belgesiz bir 30 bin TL daha kredi verecek. Çözüm üretmek için buradayız ve pratik düşünüyoruz. Bunladan tüm Edirne ticaretinin faydalanmasını istiyoruz.

 ETSO’nun benim arabama ihtiyacı yok. ETSO alırsa 2015 model araba alır. Arkadaşlar burada, sorabilirsiniz. Recep Zıpkınkurt ağzından çıkanı yapan verdiği sözü tutan kişidir. Biz Edirne için kim ne yaparsa yanındayız. Biz yapar, Edirne’nin faydalanmasına sunarız. Taşkınlarla alakalı bir çalışmamız oldu. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bunun mevcut kapı ve gümrüklerle yapılamayağı konusunda bir raporum vardı. Selanik Ambarlı arasında Ro-Ro çalıştırılabileceği konusunda çalışmamız var. Başbakana vereceğimiz raporlar arasında bu da var. Kapıkule ve Hamzabeyli’nin bu yükü kaldırmadığı ortada. Bu kapılarla ihracat rekorunu kırmamız mümkün değil" dedi.

ASLAN: UFAK ŞEYLERLE UĞRAŞMAYALIM

Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan da, "Bir kumpas olduğunu düşünüyorum. Başkanım oturuyor ve arkada darp ediliyor. Elinin biri cebinde diğerinde de tespih var. Bu başkana, yönetim kurulu üyelerine yapılmış bir şey değil, ETSO’nun 3 bin üyesine yapılmış bir şeydir. Ufak şeylerle uğraşmayalım"dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA