Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pinterest ve Instagram kullanıcı sayısını ikiye katladı
21 Ağustos 2015 Cuma 13:09

Pinterest ve Instagram kullanıcı sayısını ikiye katladı

Sosyal medyanın yeni dinamoları olarak adlandırılan Instagram ve Pinterest son 3 yılda kullanıcı sayısını en fazla artıran sosyal medya platformu oldu.

Sosyal medyanın dinamoları olarak nitelendirilen Instagram ve Pinterest, 2012 ile 2015 arasında kullanıcı sayılarını ikiye katlamış durumda.

Washington D.C. merkezli Pew Araştırma Merkezi tarafından yürütülen araştırmada 1907 kişi ile bahar ayları boyunca sosyal medya kullanım alışkanlıklarına ilişkin mülakat yapıldı.

Bulgular, bundan üç yıl önce Pinterest kullanan yetişkinlerin oranının %31’e ulaştığını ortaya koyuyor. Bu arada, 2012 yılında Instagram kullanan yetişkinlerin oranı da %13’ten %28’e yükseldi.

Tabii ki, Twitter da aynı süre içinde hatırı sayılır şekilde kullanıcı sayısını artırdı, ancak bu artış Instagram ve Pinterest’in yakaladığının altında kaldı. Araştırmada, LinkedIn’ın son bir yıl içinde hafif de olsa kullanıcı sayısında düşüş yaşayan tek sosyal medya platformu olduğu da ortaya çıkmış durumda.

Pinterest and Instagram usage doubles since 2012, Growth on Other Platforms Slower

Facebook ise, en fazla kullanılan sosyal medya platformu olma statüsünden birşey kaybetmiş değil. Araştırmaya katılan deneklerden %72’sinin oyunu almasına rağmen, Facebook’un yükselişinin sonuna geldiğinin de işaretleri alınmaya başlandı. Facebook kullananların oranı, bundan üç yıl öncesine oranla sadece %5 artış sağlamış durumda.

Sonuç, Facebook’un son birkaç çeyreğe ilişkin kendisi tarafından elde edilen istatistiklerle uyumluluk gösteriyor ve kullanıcı sayısında ABD’de hafif düşüş yaşandığını ortaya koyuyor. Ancak Facebook yaklaşık bir buçuk milyar kullanıcısıyla, bugün piyasada olan diğer tüm sosyal medya platformlarının birkaç kat fazlası üyeye sahip. Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn’ın hala ulaşmak için çabaladığı küresel bir ölçeğe ulaşmış durumda.

Facebook kullanıcıları diğer sosyal medya platformu kullanıcılarına göre daha aktif bir tutum sergiliyor. Örneğin Facebook kullanıcılarının %70’i hergün platforma girerken, bu oranı %59 ile Instagram, %21 ile Twitter takip ediyor.

Facebook and Instagram users highly engaged on daily basis

Pew Araştırma Merkezi’nin araştırması, yetişkinlerin, şimdiye kadar olmadığı gibi geleneksel SMS yerine WhatsApp ve Apple’ın iMessage uygulamasını kullandığını da tespit etti. Hatta, yaşları 18 ile 29 arasında olan akıllı telefon sahibi kişilerin %49’u mesajlaşma uygulaması kullanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA