Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Petrol ve doğalgazda evlilik furyası
21 Şubat 2015 Cumartesi 21:37

Petrol ve doğalgazda evlilik furyası

Petrol fiyatlarının 40 doların da altına inebileceği tahminleri, birleşme ve satın alma iştahını artırdı.

Petrol fiyatlarının 50 doların altına inmesi ve fiyatların 40 doların da altına inebileceği spekülasyonlarıyla birlikte sektörde tıpkı 1998-2000 döneminde olduğu gibi yeni bir birleşme ve satın alma dalgasının kapıda olduğu belirtiliyor.

Dünyada doğalgaz ve petrol sektöründe birleşme ile satın almalar 2014 yılında oldukça canlıydı. Kuzey Amerika bölgesi arama ve üretim faaliyetleri açısından en hareketli alan oldu.

1998’lerde petrol fiyatlarının 20 dolarlarla fl ört ettiği ve petrol şirketlerinin gelirlerinin çakıldığı dönem sektörde büyük bir değişimi tetikledi. O dönemde fiyatlarda yaşanan ve 1999 yılında 10 dolar/varil seviyesine varan çöküş enerji şirketlerini ayakta kalmak için birleşme ve satın almalara itti. Bugünün devleri yaklaşık 20 yıl önce yaşanan o petrol şokunun eserleri. Fiyatlarda yaşanan yüzde 60’dan fazla düşüşe sektör konsolidasyon ile cevap verdi. 1998’de Exxon ile Mobil güçlerini birleştirdi; 1998- 99’da BP, Amoco, ARCO aynı çatı altında bir araya geldi; Total, Petrofina ve Elf 1999 ile 2000 yıllarında birleşmeye imza attı. 2000’te ABD’nin önde gelenlerinden Chevron ve Texaco da güç birliği yapma kararı ald. İtalyan ENI İngiliz Borneo, Lasmo ve son olarak 2002’de Fortum’u satın aldı. 

2014'te Ocak-Kasım döneminde global ölçekte 1.800 anlaşmaya imza atılırken 440 milyar dolarlık bir satın alma işlemi gerçekleştirildi. Bu parasal değerin yüzde 65'i kaya petrolündeki gelişmeler nedeniyle Kuzey Amerika'da elde edildi. Taşıma, depolama ve pazarlama gibi faaliyetlerde yapılan anlaşmaların değerinde ise yüzde 100'lük bir artış meydana geldi. 

Sektörde en büyük alıcılar Asya ve Kafkaslar'daki ulusal şirketlerle uluslararası dev fonlar oldu. En büyük birleşme ise Baker Hughes ve Helliburton'ın 35 milyar dolara el sıkışmasıyla gerçekleşti.

40 BİRLEŞME 5.6 MİLYAR DOLAR

AT Kearney raporuna göre, Türkiye enerji pazarı, 2014 yılında toplam 5.6 milyar dolar değerinde 40 birleşme ve satın alma işlemi ile 2013 yılında gerçekleşen işlem sayısına ulaştı. İşlem değeri olarak 2013 yılının gerisinde kaldı.

Şirketlerin satın alma eğilimleri şöyle şekillenecek: 
 
AT Kearney, satın almalarla ilgili olarak şirketleri şöyle gruplandırdı: 
 
Bağımsızlar 
 
• Güçlü bilançolar ve daha yüksek başabaş fiyatlı varlıklara yatırımlar, kazanan ve kaybedenleri belirleyecek. Büyük bazı finansal yatırımcıların da fırsatları değerlendirerek satın almalara yönelmesi bekleniyor. 
 
Uluslararası petrol şirketleri
 
• Rafinaj faaliyetleri elden çıkarma, üretim ve arama faaliyetlerini satın alma için gerekli finansmanın elde edilmesinde önemli bir kaynak olabilir. Mega anlaşmaların sayısı ise sınırlı olacak. 
 
Ulusal petrol şirketleri
 
• Satın alma ve birleşme faaliyetleri kendi hükümetlerinin ulusal ajandasıyla paralel şekilde sürdürülecek. Bu da kısa vadeli yerel gereksinimlere ve politikalara uyumlu haraket edileceği anlamına geliyor. Bu şirketlerin çoğu birleşmelerde önemli bir rol oynamak için gerekli finansal güce sahip ve 2015’de daha faal olmaları bekleniyor. 
 
Petrol hizmet şirketleri
 
• İşletme marjları büyük baskı altında kaldığından bu şirketler düşük fiyatlardan sert darbe almaya devam edecek. Çok parçalı alt segmentlerindeki anlaşmalar nedeniyle bu şirketler arasında satın alma ve birleşme potansiyeli büyük. Sermaye sahibi finansal yatırımcılar bu alanda aktif olacak. Mühendislik şirketleri gibi derin sbir cebi olan yeni oyuncular stratejik girişimlerde bulunabilir. 
 
Finansal yatırımcılar
 
• Bu tip yatırımcıların petrol sahası hizmet sektörü, üretim sonrası hizmetlerin elden çıkarılması sırasında devreye girmesi bekleniyor.
 
Ülkelerin satın alma stratejileri yakından takip edilecek 
 
Raporda ülkelerin satın almalarla ilgili stratejilerine de göz atıldı ve ulusal şirketlerin izleyeceği trendler şöyle aktarıldı: 
 
Çin 
 
• Petrol fiyatları düşük kalırsa satın almalar için iyi fırsatlar doğabilir özellikle de jeopolitik bariyerlerin diğer yatırmcıları engellediği durumlarda Çinli şirketler yatırımcı ya da ortak olarak davet edilebilirler. 
 
Rusya 
 
• Arktik ve kaya petrolünü geliştirmek için Rus şirketlerin teknolojik ‘know-how’a ihtiyacı vvar. Ancak Batılı şirketlerin yatırımları yaptırımlara takılmış durumda. sınır ötesi anlaşmalar ise Rus ulusal şirketlerin etkinliklerini artırmaları açısından önem taşıyor. 
 
Hindistan 
 
• Uluslararası satın almalarda diğer ulusal şirketlerin gerisinde kalıyorlar. Ancak düşük petrol ortamında satınh almalarda daha faal hale gelebilirler. Bazıları doğalkaynak alımında hevesli olduğunu çoktan duyurdu bile ancak harakete geçmeleri için bürokratik engelleri aşmaları gerekli. 
 
Ortadoğu 
 
• Güçlü kaynaklara sahip olmalarından dolayı Ortadoğulu enerji şirketleri üretim ve araştırma alanlarında satın almalarda fazla varlık göstermiyor. Bunun yerine sektörün diğer segmentlerine yöneliyorlar. Örneğin Suudi Aramco geçen yıl Güney Koreli rafinaj şirketi S-Oil’i bünyesine kattı. Güçlü nakit pozisyonları ve petrol fiyatlarının düşük kalması halinde ortaya çıkacak fırsatlar Ortadoğu’daki şirketlerin stratejilerini gözden geçirmelerine neden olabilir.
 
Çin, petrolde ‘süper güç’ peşinde 
 
Çin, düşen petrol fiyatlarının gelirleri azalttığı devlet kontrolündeki bazı petrol şirketlerini birleştirmeyi planlıyor. Halka açık PetroChina’nın ana şirketi CNPC ile rafinaj hizmetleri veren Sinopec’in birleştirilmesiyle ‘süpergüç’ oluşturulacağı belirtiliyor. Yeni oluşum gelir olarak ExxonMobil’i ikiye katlayacak. Ancak adı geçen Çinli şirketlerin bu plana karşı çıktığı kaydediliyor. İki şirketin yetkilileri de konuyla ilgili yorum vermekten kaçınıyor.

Evrim Küçük / Dünya 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA