Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Petrobras rüşvet skandalı büyüyor
09 Mart 2015 Pazartesi 12:53

Petrobras rüşvet skandalı büyüyor

Brezilya'nın ve dünyanın en büyük şirketlerinden olan Petrobras'ta rüşvet skandalı büyüyor.

Brezilya'nın ve dünyanın en büyük şirketlerinden olan Petrobras'ta rüşvet skandalı büyüyor. Skandal İsviçre bankalarına da sıçradı.

Brezilya'da devlete ait enerji şirketi Petrobras'taki rüşvet skandalı giderek büyüyor. Eski bir Petrobras yöneticisinin ifadelerine göre, İsviçreli ve İsviçre'de faaliyet gösteren birtakım bankalar skandalın tam göbeğinde bulunuyor.

Brezilya'nın dev enerji şirketi Petrobras'taki rüşvet skandalı İsviçreli bankaları da sarsarak büyümeye devam ediyor.

Brezilya'da bir mahkeme, Petrobras yöneticilerine ödenen rüşvetler için İsviçre banka hesaplarının kullanıldığının iddia edildiği belgeleri yayınladı. 

Eski bir Petrobras yöneticisi ve Brezilya tarihinin en büyük rüşvet skandalının en önemli tanığı durumunda olan Pedro Barusco'nun ifadelerini içeren belgeler, dikkatleri İsviçre bankaları çevirdi. Barusco, mahkemeye verdiği ifadede, yaklaşık 100 milyon doları bulan rüşvetleri kısmen İsviçre'deki birkaç bankadaki bir dizi hesapla hakladığı söyledi.

Financial Times'ın haberine göre, iddia da adı geçen İsviçre bankaları yada İsviçre faaliyette olan bankalar arasında birçok banka bulunuyor. 

Brezilya'da yüksek mahkeme kongre üyelerinin soruşturulması için savcılığa izin verirken, Devlet Başkanı Dilma Rousseff'ı istisna tuttu. 

Petrobras
Petróleo Brasileiro S.A., Brezilya'da, çoğu hissesi devlete ait bir tekel olarak 1953'te kurulan çok uluslu petrokimya şirketi.

Petrobras Skandalı

Güney Yarımkürenin ve dünyanın en büyük dördüncü şirketi olan Petrobrasa ilişkin rüşvet skandalı, 2004-2012 yılları arasında Petrobras’ın rafinelerinden sorumlu  Paulo Roberto Costa’yı polisin bir kara paranın aklanması soruşturması çerçevesinde 2014 yılı Mart ayında tutuklamasıyla başlamıştır. Bay Costa cezasının hafifleştirilmesi amacıyla suçunu itiraf etmiş ve ifadesinde kara para aklanmasına karışan diğer Petrobras sorumluları ve siyasetçileri de ele vermiştir.

2003-2010 yılları arasında Petrobras’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmış olan Brezilya Devlet Başkanı Sayın Dilma Rousseff konuya ilişkin olarak yaptığı bir açıklamada özetle bahsekonu skandalın Brezilya’da toplum, devlet ve firmalar arasındaki ilişkiyi tamamen değiştiren bir dönüm noktası olacağını ve önümüzdeki günlerde derinleştirilecek olan soruşturmanın şirket olarak Petrobrası değil şahısları hedef alacağını belirtmiştir. 

Kaynaklar 
www.economist.com/news/americas/21637437-petrobras-scandal-explained-big-oily
www.bbc.com/news/world-latin-america-30077104
www.theguardian.com/world/2014/dec/12/petrobras-scandal-brazilian-oil-executives-among-35-charged

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA