Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pasta hammaddesinden tatlı para kazanıyor!
20 Temmuz 2015 Pazartesi 18:17

Pasta hammaddesinden tatlı para kazanıyor!

APM Gıda, pasta ve tatlı sektörünün gizli devlerinden biri. 700’den fazla zincire, restorana ve kafeye pasta ve tatlı hammaddesi tedarik ediyor.

APM Gıda, pasta ve tatlı sektörünün gizli devlerinden biri. 700’den fazla zincire, restorana ve kafeye pasta ve tatlı hammaddesi tedarik ediyor. Bir yıl önce ihracata da başlayan şirket bugün 15 ülkeye ürün gönderiyor. APM Gıda, alanında Moğalistan pazarına giren ilk Türk şirket oldu. Şirket bu yıl 60 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Cironun yüzde 30’u ihracattan geliyor.

Gıda sektörü, restoran ve kafe zincirlerinin hızlı büyümesiyle birlikte son yıllarda adeta altın çağını yaşıyor. Sektörün bir de arka planı yani nihai tüketici tarafından bilinmeyen bir tarafı var ki, onlar da vitrindeki işletmeler kadar hatta onlardan daha büyük başarı öyküleri yaratıyor. Binlerce restoran işletmesinin tedarik talebini sırtlayan bu şirketler, inovatif ürünleriyle de ‘Horeka’ adı verilen hotel, restoran ve kafe sektörüne büyük bir katma değer sağlıyor.

APM Gıda da bu gizli devlerden biri. APM Gıda, 1998 yılından bu yana hem endüstriyel firmalara hem de evlere yönelik olarak pasta ve tatlı konusunda yüzde 100 yerli hammadde üretiyor. Şirketin pasta yapımında kullanılan çok sayıda farklı üründe imzası var. APM Gıda, kuruyemiş, pasta jöleleri, toz pastacılık ürünleri, sos çeşitleri gibi pastacılık ve tatlı sektörünün hammadde ihtiyacını sağlayan gizli bir gıda devi.

PROFESYONELLİKTEN GİRİŞİMCİLİĞE

160 çeşit ürün ile 15 ülkeye ihracat yapan APM Gıda, Unilever’de çalışırken girişimci olmaya karar veren İsmail Kulak ve Adem Dağıdır tarafından kuruldu. Öncelikle margarin, pasta malzemeleri, un, yağ gibi gıdaların al-sat şeklinde pazarlamasını yapan girişimciler, özellikle belli bir alana konsantre olup üretim yapmaya karar verdiler. İşte APM’nin büyüme süreci tam bu noktada başladı. Türkiye’de pastane ve kafe sektörünün giderek büyümesini, ev dışı tüketim sektörünün her geçen yıl yüzde 12-17 arasında genişlemesini gören iki ortak bu alana odaklanıp üretime geçti

ZİNCİRLERİN TEDARİKÇİSİ

Private label olarak pasta malzemeleri üretmeye başlayan şirket, ‘al-sat’tan ‘üret-sat’a geçiş yaptı. Ürün gamını sıvı jöle, sos, toz grubu, kek mamulleri, dolgu malzemeleri, kuruyemiş gibi pastacılık sektörüne A’dan Z’ye hammadde tedariği sağlayacak şekilde genişleten APM Gıda, aylık 500 ton üretim yapar hale geldi. Bugün ürünlerinin yüzde 70’ini kendi markasıyla üretiyor. Market, catering fabrikaları, kafe, restoran ve toptan gıda satıcıları olmak üzere 700’den fazla işletmeye tedarik sağlıyor.

Şirket Sultanbeyli’de 2 bin 600 metrekare alanda üretim yaparken, artan talep doğrultusunda 5 milyon dolarlık yatırımla Dudullu’da 3 bin 600 metrekarelik yeni bir fabrika kurdu. APM Gıda Genel Müdürü ve yanı zamanda kurucu ortağı İsmail Kulak, bu fabrikada çikolata üretimine de başladıklarını ifade ediyor. Yeni fabrika yatırımıyla birlikte üretimin aylık bin tona çıkacağını belirten Kulak, “Carrefour, Migros, Real, Metro Gross Marketler gibi ulusal dev zincirlerin en büyük pasta ve tatlı tedarikçilerinden biriyiz. Aynı zamanda BTA’nın tatlılarının hammadde üretimini de biz yapıyoruz” diyor.

MOĞALİSTAN PAZARINA GİRDİ

APM Gıda, bugün 200 kişiye istihdam sağlıyor. Bir yıl önce dış ticaret departmanı kurduklarını ancak kısa sürede ihracat alanında büyük bir sıçrama yakaladıklarını ifade eden İsmail Kulak, bugün 15 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkat çekiyor.

20 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Pasta ve tatlı grupları, yemek-içme sektörünün en hızlı büyüyen segmentlerinden biri. Türkiye’de 30 bine yakı pastane bulunuyor. Sektörde 450 bin kişi çalışıyor ve 400’den fazla makine, ekipman üreticisi, tedarikçisi faaliyet gösteriyor. Toplam pastane sektörü 20 milyar dolarlık ciroya sahip. 

İsmail Kulak, pasta ve tatlı gruplarında hammadde üretimine yönelik toplam yedi üreticinin bulunduğunu söylüyor. Kulak, “Bunlardan dördü yabancı üretici. Biz en büyük yerli üretici konumundayız” diyor.  (Burcu TUVAY / Ekonomist)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA