Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oyuncak sektörü çocuk oyuncağı değil
11 Mart 2015 Çarşamba 00:03

Oyuncak sektörü çocuk oyuncağı değil

Oyuncak ciddi bir iş. Oyuncak segmenti, perakende sektörünün en hızlı gelişen segmentlerinden biri. AVM'ler segmenti hızla büyütüyor.

Oyuncak ciddi bir iş. Oyuncak segmenti, perakende sektörünün en hızlı gelişen segmentlerinden biri. AVM'ler segmenti hızla büyütüyor.

Oyuncak deyip geçmemek lazım
Oyuncak sektörü çocuk oyuncağı değil

Dünyada kocaman bir pazarı besleyen oyuncak sektörü, Türkiye'de de potansiyeli ile dikkat çekiyor. Türkiye nüfusunun yüzde 18'ini çocukların oluşturması bu potansiyelin en büyük kanıtı. Ayrıca oyuncaklarla sadece çocuklar ilgileniyor tabii. Mesela Sevgililer Günü'nde peluş oyuncaklarda satış patlaması yaşandığını ya da krizde eve kapanan tüketicinin grup oyuncularına rağbet ettiğini biliyor musunuz?

Türkie'de kişi başına oyuncak tüketiöinin 6-7 dolar, çocuk başına ise 24 dolar olduğunu tahmin ediliyor. Bu rakam Avrupa'da 150-160 dolar iken ABD'de 200 doları buluyor. Sektör oyuncuları pazarın potansiyelinden umutlu. Ancak üretim konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Türkiye oyuncak üretimi onusunda olukça gerilerde. Dünya lideri ise tahmin edelebileceği gibi Çin. Dünya oyuncak pazarının büyüklüğü 55 milyar dolar civarında. Çin, 8 bin civarında oyuncak fabrikası ile dünya üretiminin yüzde 70'ini gerçekleştiriyor. Çin'in en büyük müşterisi ise oyuncak tüketiminin en yüksek olduğu ABD. Bugün ABD'de satılan oyuncakların yüzde 80'i Çin'den üretiliyor.

Türketici oyuncak alırken geleneksel olarak en yüksek hassasiyeti kaliteye gösteriyor.  2008 krizi sonrası fiyat da olukça önem kazandı. Eğer oyuncak bir çocuğa alınacaksa, Türk tüketicisi de tüm dünyadakne benzer şekilde eğitici oyuncakları tercih ediyor. Uzmanlar oyuncağın çocuk gelişimi üzerinde etkilerine dikkat çekiyor. Bilinçlenen tüketici de dikkat çekilen bu nokta doğrultusunda davranarak çocuğun taleplerinin dışına çıkıyor. Ancak önemli olan, çocuklara uygun oyuncak seçimi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA