Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nedim Esgin melek yatırımcı oldu
07 Temmuz 2015 Salı 17:25

Nedim Esgin melek yatırımcı oldu

Koç Grubu’ndaki kariyerine son verip 2007 yılında Fransız teknoloji zincir mağazası Darty’i Türkiye’ye getiren Nedim Esgin, şirketin 2013 sonunda Bimeks’e satışından sonra kamuoyundan uzak kalmıştı.

Koç Grubu’ndaki kariyerine son verip 2007 yılında Fransız teknoloji zincir mağazası Darty’i Türkiye’ye getiren Nedim Esgin, şirketin 2013 sonunda Bimeks’e satışından sonra kamuoyundan uzak kalmıştı. Bir yıldır melek yatırımcılığa soyunan Esgin, “Fransa ve İngiltere’de iki melek yatırımcı ağına üyeyim. Fransa’da yatırımlar yaptım. Şu sıralar İngiltere’ye de bakıyorum” diyor.

Nedim Esgin, iş dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Koç Grubu’nda 21 yıl yönetici kademelerinde görev yaptıktan sonra iş hayatına bir süre ara veren Esgin, 2007 yılında sürpriz bir çıkış yaparak Fransız teknoloji zincir mağazası Darty’yi Türkiye’ye getirmişti. Türkiye pazarına ilk giren teknoloji perakende zinciri olan Darty’nin CEO’luk görevini de üstlenmişti. Esgin ile birlikte şirketin cirosu kısa süre sonra İspanya ve İtalya’yı geçmişti. Ancak şirket beş yıl sonra, ardı ardına pazara giriş yapan yabancılar ve piyasayı iyi tanıyan yerlilerle rekabet etmekte zorlanmaya başladı. 14 şehirde 28 mağaza ve toplam 33 bin metrekare satış alanına ulaşan Darty, daha önce İngiliz Electro World’ü bünyesine katan Bimeks tarafından 2013 sonunda satın alındı.

Nedim Esgin, bu satışın ardından kamuoyu önüne pek çıkmadı. Deyim yerindeyse sessizliğe büründü. Ancak aldığımız bilgilere göre, Esgin, son dönemde moda alanı olan melek yatırımcılığa soyundu. Kendisine bu yöndeki çalışmalarını sorduk ve özellikle yurtdışına dönük projeler peşinde olduğunu öğrendik. Esgin, “Bi yıldır melek yatırımcılıkla ilgileniyorum. Fransa’da yatırımlar yaptım. Şu sıralar İngiltere’de de araştırmalar yapıyorum. En büyük yatırımı çocuklara yönelik bir ürüne yaptım” diyor.

Yurtdışında iki ağa üye

ABD’de bugüne kadar 300 binin üzerinde melek yatırımcı ile yaklaşık 23 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi. Avrupa’da ise bugüne kadar 70 bin melek yatırımcı ile 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Türkiye’de ise 2014 yılında yaklaşık 258 lisanslı melek yatırımcı mevcutken, bu kapsamda 3 milyon dolar seviyesinde yatırım yapıldı.

Ancak sertifikası olmadan yatırım yapan melek yatırımcılar da bulunuyor. Nedim Esgin de olanlardan biri. Fransa’da ‘Angel Club’ Londra’da ise ‘Harvard Club’ isimli iki ağa üye. Esgin, “Özellikle baktığım sektörler yok. Kurucunun özet sunumunda şirketin ürün ya da hizmet konumunu iyi anlarsam ve kurucusu beni etkilerse ilgi duyuyorum. Kurucu ve ekibin yaptıkları işe ve başaracaklarına inanmaları benim için en önemli kriter” diye anlatıyor.

Esgin’in henüz Türkiye’de bir yatırımı bulunmuyor ama yurtiçindeki fırsatları da araştırıyor. Şirket değerlendirmeleri daha tutarlı geldiği için Fransa ve İngiltere’den girişimcilere yatırım yaptığını belirten Esgin, “Yıl sonuna kadar kendimi bu işlere odakladım. Yeni yılda tekrar bir yol haritası çizip değerlendirme yapacağım ama henüz bir planım yok” diye konuşuyor. (Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist​)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA