Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Melek yatırımcıların en gözde girişimcileri oldular
18 Haziran 2015 Perşembe 17:53

Melek yatırımcıların en gözde girişimcileri oldular

Mobilya online pazar yerine, tadilattan kişiye özel ürün sitesine kadar farklı alanlarda kurulmuş birçok girişim kısa bir süre sonra melek yatırımcıların gözdesi haline geldi.

Mobilya online pazar yerine, tadilattan kişiye özel ürün sitesine kadar farklı alanlarda kurulmuş birçok girişim kısa bir süre sonra melek yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bunlardan bazıları ilk yatırımlarının ardından gerek yabancı fonlardan gerekse melek yatırımcılardan ikinci tur ve daha fazla yatırım almayı da başardı. Bu girişimciler için hedef global marka yaratmak.

Girişimciler için en önemli sorun, fikirlerini ticaretleştirmek için finansal desteği bulmaktır. Bu anlamda melek yatırım, girişimcinin adeta can simidi işlevini görüyor. Son yıllarda birçok girişim gerek melek yatırımcılar gerekse fonlarla büyüyerek başarılı bir büyüme grafiği çiziyor. Bunun en taze örneği Yemeksepeti.com’da gördük. Lokal başlayan bir girişim global çapta kendi alanında dünyanın en önemli oyuncularından biri haline geldi.

 

Evidea, Vivense, Paraşüt, Zet.com, Ustaeli gibi farklı alanlarda kurulmuş birçok girişim de artık ikinci ve daha fazla tur melek yatırım almaya başladı. Bunda kuşkusuz hızlı büyüme grafikleri ile ilk yatırımcılarıyla sağladıkları doku uyumunun etkisi büyük. Bunların birçoğu hedeflerine yurtdışına da eklemiş durumda. 

MALZEMEM.COM DÖRDÜNCÜ TURA GEÇTİ

2008 yılında malzemem.com’u kuran Timur Tandoğan ve Tuğberk Keselioğlu, o dönemde ürün gamını daha çok endüstriye hitap eden makine, yapı malzemeleri ve hırdavat odaklı konumlandırdılar. Satışların artmasıyla ve 2011 yılında aldıkları ilk yatırımla beraber, hedef kitlelerini genişletme kararı alarak markayı evidea.com olarak yeniden yapılandırdılar. Böylece yapı market ürünleriyle de güçlendirilmiş, Türkiye’nin en büyük ev ürünleri sitelerinden birini kurmuş oldular. ,

Sitede sekiz ana kategori altında 120 bin ürün bulunuyor. Depodan günde yaklaşık 2 bin 500 paket ürün çıkışı gerçekleşiyor. 180 kişilik ekiple hızlı hizmet verdiklerini söyleyen Tuğberk Keselioğlu, ilk yatırımlarını e-Tohum’dan 2011 yılında aldıklarını belirtiyor. Mynet’in kurucu ortağı Emre Kurttepeli ve Venture Capital fonu olarak Tiger Global’den 1,2 milyon dolar tutarında yatırım aldıklarını ifade eden Keselioğlu, ikinci tur yatırımlarıyla ilgili olarak ise şu bilgileri veriyor; “Bir yıl sonra 2,5 milyon dolarlık ikinci tur, 2013 yılında da 2 milyon dolarlık üçüncü tur yatırımlarımızı Tiger Global’den almaya devam ettik. Geçtiğimiz günlerde resmileşen dördüncü tur yatırımızı yine Tiger Global’den aldık. Bu yıl iki kat büyümeyi hedefliyoruz. Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat yapıyoruz ve yurtdışında büyümeyi planlıyoruz”

SİLİKON VADİSİ’NDEN FON

Harvard Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünü bitirdikten sonra Lehman Brothers’da ve bir özel sermaye şirketinde uzun ir süre analist olarak çalışan Sean X. Yu, bu süreçte işletme sahiplerinin şirketlerini daha iyi yönetebilmeleri için ihtiyaç duydukları finansal bilgilerin ne olduğunu yakından takip etti. Türkiye’de start up firmaların gelişmesine ve büyümesine destek verirken, işletmelerin ihtiyaç duydukları finansal bilgileri kolaylıkla alabilecekleri bir araç olmadığını fark etti. Paraşüt fikri de bu gözlemden doğru. KOBİ’lerin finansal yönetimlerini yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları hizmetleri, kullanıcı dostu bir arayüzle bütçelerine uygun fiyatlarla erişebilir hale getirmek fikriyle, Andaç Türkmen ve Fahri Özkaramanlı ile Paraşüt’ü 2013 yılında hayata geçirdi.

13 bin işletmeye hizmet verdiklerini belirten Yu, ilk turda 1,6 milyon TL yatırımı, 2013’te Hollanda merkezli girişim sermayesi fonu Revo Capital ve Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu Rabbit Capital’den aldıklarını söylüyor. Yu, “2015 yılında yine Revo ve Rabbit Capital’den toplam 5,2 milyon TL yatırım aldık. Yıl sonuna kadar 50 bin firmaya ulaşmayı hedefliyoruz. Yurtdışı pazarlardan da teklifler geliyor. Bu teklifleri değerlendirerek bölgede lider bir oyuncu olmayı hedefliyoruz” dedi.

TASARIMCIYA PAZAR YERİ

Zet.com fikri 2012’de üç arkadaşın, Galata’da, Nişantaşı’nda veya Alaçatı’da tasarım ürünler yapıp satan birçok tasarımcının ve atölyenin ürünlerini satmak için zorlandıklarını fark etmeleriyle orta çıktı. Zet.com, tasarımcıların kendi ürünlerini satabildikleri ‘online’ bir pazar yeri. Tasarımcılar Zet.com’da yer almak için tasarımlarıyla başvuruyorlar. Tasarımcılara Zet.com üzerinde bir dükkan veriliyor. Satış olduğunda gelir tasarımcılarla paylaşılıyor.

Zet.com Kurucu Ortağı Can Turan, binin üzerinde tasarımcı, 55 binden fazla tasarım ürün ve 200 bin civarında da üyeleri bulunduğunu söylüyor. Girişimi hayata geçirirken 400 bin liralık ilk yatırımlarını çevreleri, aileleri ve Shine Angel isimli bir melek yatırım firmasından aldıklarını ifade eden Turanlı, 1 milyon dolarlık ikinci yatırımı ise Ağustos 2013’te Aslanoba Capital’den aldıklarını sözlerine ekliyor.

Şu anda bazı tasarımcıların Zet.com üzerinden yaptıkları satışlarla ayda 20-30 bin lira arasında gelir elde ettiklerine dikkat çeken Can Turanlı, “Tasarımcı sayımız 2015’da 3 bine ulaştırmayı hedefliyoruz. 2016’da Zet.com’u yurtdışına açmayı planlıyoruz. Amacımız Türkiye’deki tasarımcıların mevcut ürünleriyle yurtdışına da satış yapmasını sağlamak” diyor.

USTALARLA GELEN BAŞARI

Ustaeli, 2011 yılında Tarık Sinan tarafından İstanbul Bahçeşehir’de bir dairede kuruldu. Ev ve işyerlerinde tadilat ve dekorasyon ihtiyacı duyan son kullanıcılara garantili hizmet veren Ustaeli, her alanda kendi maaşlı ustaları ile çalışıyor. 2012 yılında Galata Business Angels’dan (GBA) 200 bin TL’lik ilk yatırımı aldıklarını söyleyen Sinan, ikinci yatırımı ise Elist Yapı’nın kurucusu Erdem Yılmaztürk’ten aldıklarını ifade ediyor. 300 bin TL’lik yatırım aldıklarını belirten Sinan, “Hızlı büyüme istediği, kurumsallaşma çalışmaları ve çeşitli yatırım maliyetleri için bunu istedik. Geçtiğimiz yılı 6 milyon TL ciro ile kapattık. Bu yıl 10 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

HEYECAN ARAYIŞI

İkinci yatırım alan bir diğer girişim ise Butigo. Şirketin kuruluş hikayesi Harun Güner ile başlıyor. Güner, Türkiye için yeni ve heyecan verici olabilecek girişimleri araştırdı. O sırada Amerika’da yeni yükselişe geçmiş olan ‘celebrity endorsed online fashion brand’ (ünlülerin tavsiye ettiği moda markaları) konseptinin Türkiye’de ciddi ilgi göreceğine inandı. Arkadaşı Berk Alevi’yi ve Gizem Yasa’yı da yanına alarak 2011 yılında Butigo’yu kurdu. Butigo, internet üzerinden ulaşılabilir fiyatlarla tasarım ayakkabı ve çanta konseptinde bir online alışveriş sitesi. GBA ve 212 Ltd’den 330 bin dolar yatırım aldıklarını söyleyen Gizem Yasa, ikinci yatırımı ise Aslanoba Capital’den geldiğini belirtiyor.

YURT ODASINDA KURDU

Güçlü Gökozan, yaş gününde ikiz kız kardeşine ilginç hediye bulamaması sıkıntısını yaşamasından sonra BuldumBuldum.com’u, üniversite birinci sınıfta okurken yurt odasında kurdu. Kurulduktan yaklaşık beş yıl sonra, BuldumBuldum.com, Aslaoba Capital’den iki farklı zamanda toplam 10,5 milyon TL’lik iki tur yatırım aldı. BuldumBuldum.com’da dünyada popüler olan ilginç ürünlerin yanı sıra tişörtten kupa bardağa, canvas tablodan iphone kılıfına, duvar saatinden bebek ünlüğüne kadar 50’ye yakın ürünün tamamen kendi istediğiniz resim ve yazılarla sipariş verebileceğiniz kişiye özel ürün ve hediyeler bulunuyor. İşyerleri de kartvizit, broşür, antetli kağıt, kaşe gibi ürünleri minimum adetlerle kendi istedikleri gibi logo ve yazılarla sipariş edebiliyorlar.

Güçlü Gökozan, “Ürün çeşidi olarak 50 bini geçtik, yıl sonuna kadar 1 milyon ürünü geçeceğiz. Açacağımız pazar yeri ile herkes kendi mağazasını açarak ürünlerini satışa sunacak. 1 milyondan fazla üyemiz bulunuyor. Aylık ziyaretçi sayımız 3 ila 5 milyon arasında. 2-3 yıl içerisinde 100 milyon ciro rakamını geçerek Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketleri listesinin başlarında yer almayı hedefliyoruz” diyor.

DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Tesettür giyimde yaşanan çeşit ve fiyat sıkıntısı gözlemleyerek 2011 yılında Kerim Türe tarafından kurulan Modanisa.com, kadınlar için uygun fiyatlarla binlerce seçenek sunan online mağaza. Modanisa.com, kurulduğu günden bugüne her yıl ortalama 4,5 kat büyüyerek aylık 5 milyon ziyaretçi sayısına ve 131 çalışana ulaştı. Satışlarının yüzde 40’ını yurtdışında 57 değişik ülkeye yapan, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük modern muhafazakar giyim sitesi oldu. Thomas Reuters ve Dinar Standart tarafından hazırlanan Dünya İslami Ekonomi Raporu’na göre, Modanisa, 25 global site arasında, dünyanın bir numaralı islami moda e-ticaret sitesi olarak yer aldı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ümraniye’de ilk mağazasını da açtı.

2013 yılında Aslanoba Capital’den 1 milyon dolar yatırım aldıklarını belirten Kerim Türe, 2015 yılında da Saudi Telecom Grubu’nun risk sermayesi fonu STC Ventures ve Aslanoba Capital’den 5,5 milyon dolarlık yatırım geldiğini söylüyor.

EVLERE MOBİLYA SERVİSİ

İkinci tur yatırım alan bir diğer girişim olan Vivense.com’un ortaya çıkış amacı tüm Türkiye’ye güzel ve seçilmiş mobilyaları mağaza fiyatlarının çok altında ulaştırmak. Buradan yola çıkılarak Vivense.com 2013 yılında kuruldu. İlk yılında da 10 binden fazla eve ulaştı. Ürünler üreticilerden çıkıyor ve doğrudan müşterilerin adreslerine sevl ediliyor. Siparişlerin büyük bir kısmı kargo firmaları ile değil, mobilya taşıması yapan nakliye araçlarıyla sevk ediliyor. Müşterilere ücretsiz kumaş kartelası gönderiliyor. 

Vivense.com Kurucusu Kemal Erol, Türkiye’de 25 binin üzerinde eve mobilya teslimatı gerçekleştirdiklerini ve bu yıl 25 milyon TL ciro hedeflediklerini söylüyor. İlk yatırımlarını Cem Sertoğlu, Evren Üçok, Fabrice Grinda’nın bulunduğu melek yatırımcı grubundan aldıklarını belirten Erol, şunları ekliyor: “İkinci tur yatırımımızı yine ilk yatırımcılarımızla birlikte Hasan Aslanoba ve Can Yücaoğlu’ndan aldık. Toplam aldığımı yatırım 5 milyon TL’nin üzerine çıktı. Önemli merkezlerde kendi ürünlerimizi kendimizin teslim edeceği Vivense teslimat ekipleri oluşturuyoruz. 2016’da yurtdışı ile ilgili planlarımızı konuşmaya başlayacağız.”

Burcu TUVAY / Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA