Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Libya'daki Türk şirketlerinin akıbeti ne olacak?
28 Şubat 2015 Cumartesi 18:10

Libya'daki Türk şirketlerinin akıbeti ne olacak?

Libya'da Batılı devletlerce desteklenen Tobruk Hükümeti, ülkede projeleri olan Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldı. Türk şirketleri Libya'da 2011'deki iç savaş öncesinde 15 milyar dolarlık iş yapıyorlardı. Libya'dan 4.5 milyar dolar alacaklı 180 Tü

Libya'da Es-Seni'nin başkanlığını yaptığı Tobruk merkezli hükümetin, Türk inşaat şirketlerini ülkeden çıkarma kararı aldı. Hükümetin internet stesinde yer alan haberde "Beyda kendinde olağanüstü toplanan geçici hükümetin bakanlarının Türk şirketlerinin Libya'dan çıkarma kararı aldığı" belirtildi.  Türk şirketleri Libya'da 2011'deki iç savaş öncesinde 15 milyar dolarlık iş yapıyorlardı.

Libya'da Türk şirketleri için alınan "ülkeyi terk edin" kararı 180 firmayı endişenlendirdi. Bu şirketlerin 4.5 milyar dolar alacaklı olduğu belirtilirken tahsilata ilişkin belirsizlik ise sürüyor.

Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk Hükümeti'nin resmi internet sayfasında yer alan habere göre, "Dün Beyda kentinde olağanüstü toplanan geçici hükümetin bakanlarının Türk şirketlerini Libya'dan çıkarma kararı aldığı" belirtildi. 

Haberde ayrıca "Toplantı kapsamında yabancı şirketlerle yapılan tüm proje sözleşmelerinin gözden geçirilmesine karar verildiği" dile getirildi.

Şirketler, Libya hükümetinin henüz kendilerine resmi bir tebligat ulaştırmadığını belirtirken Dışişleri'den yapılan açıklama "Alacakları takip edeceğiz" şeklinde oldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya'nın Türk firmalarını ülkeden çıkarma kararının Türkiye için bir değer taşımadığını ifade ederek, Türkiye'nin anlaşmalardan doğan hakları ile firmaların alacakları ve zararları konusunun izlenmeye devam edileceğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bilgiç, "Libya basınında yer alan haberlerde belirtilen, Türk firmalarının ülkeden çıkarılmaları kararı, Libya’nın yaşamakta olduğu siyasi ve güvenlik krizi ile meşruiyet tartışmaları dikkate alındığında,  bir değer taşımamaktadır" dedi.

Libya'daki geçici hükümetin, Libya'nın kalkınması için çalıştığını ifade ettiği firmaları hedef almasının "düşündürücü" olduğunu belirten Bilgiç, bu yaklaşımın Libya halkının Türkiye'ye beslediği hislerle uyumlu olmadığını söyledi.

Bilgiç, "Her hal ve kârda, Türkiye'nin ve vatandaşlarımızın anlaşmalardan ve sözleşmelerden kaynaklanan haklarının korunması ile firmalarımızın alacaklarının tahsili ve zararlarının tazmini konuları Libya makamları nezdinde izlenmeye devam olunacaktır" dedi.

Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla:
İşverenin sözleşme feshi için tarafları çağırması gerek

Kararın duyulmasının ardından Dünya Gazetesi’ne değerlendirmede bulunan Türkiye Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla da sözleşmenin feshedilmesi için gerekli prosedürler bulunduğunu ve bu aşamada gelişmeleri gözleyeceklerini kaydetti. Bu kararı teyit ettiklerini ifade eden Ersin Takla, "Şimdi kararın uygulamaya geçip geçmeyeceğini bekliyoruz. İşverenin sözleşme feshi için tarafları çağırması gerekli” dedi.

Tobruk hükümetinin Birleşmiş Milletler tarafından muhatap alındığını hatırlatan Ersin Takla şu değerlendirmeyi yaptı: “Libya’yı kapsayan bir karar verildiği varsayılıyor. Ancak, verdikleri kararın tatbikat sınırı tabii ki fiili olarak Libya’nın tümünü kapsamıyor. Nereye kadar etkili olur bilemiyoruz. Hükümetin aldığı karar, prensip kararıdır, bunun sahaya inmesi işverenlerin davetiyle sözkonusu olacaktır. Mukavelelerin hangileri ne şarta altında sona erecekse oturulup karar verilecek. Envanter, teminat mektupları hesaplanacaktır."

"18-19 milyar dolarlık proje portföyü var"

Ersin Takla, Türk müteahhitlerinin Libya’daki mevcut durumu hakkında da bilgi verirken, daha önce yapılan çalışmalarda 18-19 milyar dolarlık bir proje portföyü ve buna ilave olarak da 1 milyar dolarlık makine- teçhizat bulunduğunun belirlendiğini kaydetti. Acil alacaklar konusunda da bilgi veren Ersin Takla, 1 milyar dolarlık kesinleşmiş alacağın olduğunu, 3.5 milyar dolarlık da şirketlerce yapılmış ancak karışıklık nedeniyle onay mekanizmaları tamamlanamamış işlerin bulunduğunu belirtti. Karışıklık döneminde de 200 milyon dolarlık bir ek işin de yapıldığı bilgisini aldıklarını kaydetti.

Libya'da 7 milyar dolarlık iş makinesi ve araç gereç kaderine terkedildi.

Libya’dan 4.5 milyar dolar alacağı olan Türk şirketlerinin şantiyelerinde işe hazır bekleyen 7 milyar dolarlık iş makinesi ve araç gereç ise kaderine terkedildi.

Kezban Karaboğa
Dünya Gazetesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA