Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lcwaikiki.com yüzde 85 büyüdü
05 Ağustos 2015 Çarşamba 00:16

Lcwaikiki.com yüzde 85 büyüdü

Lcwaikiki.com, geçen yılı yüzde 85’lik bir büyüme oranı ile kapattı. 2023 hedefi ise LC Waikiki’nin global cirosunun yüzde 15’inin e-ticaretten gelmesi

Lcwaikiki.com, geçen yılı yüzde 85’lik bir büyüme oranı ile kapattı. 2023 hedefi ise LC Waikiki’nin global cirosunun yüzde 15’inin e-ticaretten gelmesi. E-ticarette çeşitlilik olarak Türkiye’nin en büyük online monobrand e-ticaret sitesi olduklarını söyleyen LC Waikiki E-ticaret Direktörü M. Salih Yılmaz, cirodan aldıkları payın da yüzde 2’ye ulaştığını belirtiyor.

LC Waikiki, hazır giyimde dev şirketlerden biri. 400’den fazla şube ile faaliyet gösteren şirketin cirosu da 2.5 milyar dolar. Fiziksel olarak hızlı bir büyüme sürecinde olan LC Waikiki, internet tarafından da ciddi atılımlar yapıyor. Hatta rakipleri arasında e-ticarete ilk giren şirket olarak gösteriliyor. E-ticarette 2011 yılında girdiklerini ve gelinen noktada çeşitlilik olarak Türkiye’nin en büyük online monobrand e-ticaret sitesi olduklarını vurgulayan LC Waikiki E-Ticaret Direktörü M. Sahil Yılmaz, cirodan aldıkları payın da yüzde 2’ye ulaştığının altını çiziyor. M. Sahil Yılmaz, şirkette dijitalleşme adına yaptıklarıyla ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

Dijitalleşme LC Waikiki için ne ifade ediyor?

Dijitalleşme, LC Wakiki için baş döndürücü hızda değişen dünyaya ayak uydurma anlamına geliyor. Bizim dijitalleşmeye bakışımız son derece net. LC Waikiki dijitalleşme sürecini “olsa iyi olur” bakışı ile değerlendirmiyor. Bu yaklaşım yerine “olmazsa yakından biz olmayacağız” şeklinde bakıyoruz.

LC Waikiki için e-ticaret dönemi ne zaman başladı?

Bizim için e-ticaret 2011 yılında başladı. Aradan geçen dört yılda her geçen gün üzerine koyarak büyümeye devam ediyoruz.

Peki büyüme süreciniz nasıl ilerledi?

Bizim e-ticaret pazarına adım atmamızın zamanlaması çok önemlidir. LC Waikiki olarak, Türkiye’de e-ticaret pazarına girdiğimizde sektördeki rakiplerimiz henüz bu adımı atmamıştı. Dolayısıyla biz bu alanda sektöre öncülük eden bir şirket olduk. Açıldığı günden itibaren e-ticaretin ilk 10 mağaza arasına girmesi 10 gün, 81 ili hepsinden sipariş almamız da sadece yedi gün sürdü. Büyüme yola çıktığımız andan bu yana hızla devam ediyor. Örneğin 2014 yılında yüzde 85 oranında büyümeye ulaştık. 2015 yılında hedefimiz ise en az yüzde 60 oranında büyüme gerçekleştirmek.

E-ticaret’in cironuzdaki payı nereden nereye geldi?

E-ticaret ile yapılan işlem hacminin ciromuzun içerisindeki payı yüzde 2 civarında bulunuyor.

LC Waikiki 400 civarında mağaza ile 2,5 milyar doların üzerinde ciro yapan dev bir şirket. Biz bu rakam içerisinden 50 milyon dolar civarında bir ciro elde ediyoruz. Eğer LCWaikiki.com tek başına bir şirket olsaydı dahi sektörde hatırı sayılır bir sıralamaya sahip ve en önemli oyunculardan biri olurdu.

Önümüzdeki yıllara yönelik hedefleriniz nelerdir?

Şirketimizin 2023 hedeflerine paralel olarak bizim de yüksek hedeflerimiz var. 2023 yılında LC Waikiki’nin global cirosunun yüzde 15’inin e-ticaret kanalından gelmesini hedefliyoruz.

Peki siz perakendeden e-ticaret’e bu dönüşümü nasıl başardınız? En çok dikkat ettiğiniz ve önem verdiğiniz noktalar neler oldu?

Dönüşümü gerçekleştirirken dikkat ettiğimiz çok önemli bir nokta vardı. O da, müşterilerimizin alıştıkları LC Waikiki mağazalarında yaşadıkları ve şirketin bugünlere gelmesinden önemli paya sahip müşteri deneyimini internet mağazamızda da yaşamalarını sağlamaktı. Dönüşümü müşteri deneyimini internette yaşatmak noktasında başlattık ve attığımız her adımda bunu düşünerek ilerledik. Sektörde ilk sayılabilecek bu adımı atarken de global pazarlarda denenmiş doğru işleri, doğru şekilde yapmak ve hiç durmadan üzerine yenilerini atmak yaklaşımızın oldukça faydasını gördük.

Sektörde çok ciddi rakipleriniz de var. Rakiplerinize göre neleri farklı olarak yaptınız?

Biz en büyük farkı henüz işin başında yarattık. E-ticaret için yola çıkarken işe sıradan bir şekilde ‘bizim de bir internet sitemiz olsun’ mantığı ile yaklaşmadık. Bunun yerine en büyük mağazamızdan daha fazla çeşitle ve her açıdan aylarca test edilmiş bir sistemle müşterimizin karşısına çıkmak istedik. Dolayısıyla ciddi bir avantaj yakaladık. Günümüzde ise çeşitlilik olarak Türkiye’nin en büyük online monobrand e-ticaret sitesiyiz. Ayrıca müşteri hizmetleri ve müşteri ilişkileri bizim açımızdan çok önemli bir konu. Müşterilerimizin her türlü problemine, bizden ya da başka bir faktörden mi kaynaklanıyor diye sorgulamadan “müşteri ne diyorsa doğrudur” diyerek çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bir diğer farkımızı ise pazarlama anlamında yarattık. Bu alanda tüm faaliyetlerimizi anlık ya da dönemlik ciro artışı getirecek şekilde, sürdürülebilir büyüme sağlamak üzere planlıyoruz.

Son yıllarda akıllı telefonların ve tabletlerin artması mobil internet kullanımı da önemli ölçüde artırdı. Bunu sizin tarafta nasıl bir yansıması oldu? Mobilden gelen trafik nasıl değişti?

Mobildeki artışın bizdeki trafiği de önemli ölçüde değiştirdiğini söyleyebilirim. 2015 Nisan ayı itibarı ile ilk kez mobil trafiğimiz masaüstü/dizüstü trafiğini geriden bırakmayı başardı. Biz bu sürecin artarak devam edeceğini biliyoruz. Bu nedenle hem müşterilerimizin kullanacağı mobil uygulamalar hem de mağazalarımızda çalışacak çözümlere odaklanmış durumdayız. 

Her işimizde sadece yapmış olalım diye bir şeyler yapmak değil, gerçekten uzun vadeli işlere odaklanıyoruz. Yani bizim de bir mobil uygulamamız olsun demek yerine uygulamamızı telefonuna yükleyen müşterimize ne fayda sağlayabiliriz, hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz ya da onları nasıl eğlendirebiliriz diye düşünerek çalışıyoruz.

E-ticaret konusunda yeni yatırımlarınız olacak mı?

E-ticarete yatırımlar hiç azalmadan devam edecek. 2015 Mayıs ayında başladığımız yurt dışı açılım ve mobil tarafta yapacaklarımız önümüzdeki dönem için planladığımız başlıca yatırımlarımız olacak

Sektöre biraz daha genel bakarsak, klasik fiziksel mağazaların e-ticarete dönüşümünde yaşanan zorluklar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ben şahsen fiziki mağazaların yok olacağı ya da kötü etkileneceğini düşünenlerden değilim. Müşterilerin değişen beklentileri var ve fiziki ya da online ayrımı artık kalmadı. İlk yıllarda beklenen dönüşüme karşı organizasyonel direnç de bu nedenle artık söz konusu değil. Dolayısı ile ben bu zorlukları ciddi bulmuyorum. (Ekonomist)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA