Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurumiçi girişimcilik modelini benimseyen şirketlerin sayısı artıyor
06 Şubat 2016 Cumartesi 17:37

Kurumiçi girişimcilik modelini benimseyen şirketlerin sayısı artıyor

Şirketler kurumiçi girişimcilik modelini benimseyerek, çalışanların inovatif fikirler geliştirmeye teşvik eden şirketler, kârlı ürün ve hizmetler e dönüştürüyor.

Giderek artan rekabet ortamında şirketlerin yeni kozu kurumiçi girişimcilik oldu. Anadolu Grubu’dan Koç Holding’e, Intel’den GE’ye pek çok şirket, geliştirdiği programlarla çalışanlarının içindeki girişimci ruhu ortaya çıkartmaya çalışıyor.

Kurumiçi girişimcilik modelini benimseyerek, çalışanları inovatif fikirler geliştirmeye teşvik eden, bu fikirleri pazarlanabilir, kârlı ürün ve hizmetlere dönüştüren şirketlerin sayısı giderek artıyor.

Geçmişte pek çok şirkette bulunan ve çalışanların fikirlerini almak için kullanılan dilek ve öneri kutularının devri kapanalı çok oldu. Global iş dünyasında rakiplerinin önüne çıkmak isteyen şirketler artık çalışanlarının girişimci ruhlarını ortaya çıkartmak için pek çok farklı yöntem geliştiriyor. Zira günümüzde zorlu rekabet ortamında kurumiçi girişimcilik, şirketleri öne çıkaran önem önemli silahlardan biri haline gelmiş durumda. 

Kurumiçi girişimcilik modelini benimseyerek, çalışanlarını inovatif fikirleri pazarlanabilir, kârlı ürün ve hizmetlere dönüştüren şirketler, çok önemli bir rekabet avantajı elde etmiş oluyor.

Kurumiçi girişimcilik’ terimi ilk defa “Kurumsal bir yapı bünyesindeki serbest pazar girişimciliğini” ifade etmek amacıyla, 1985’te Amerikalı iki uzman Gifford ve Elizabeth Pinchot tarafından kullanıldı. Özellikle 1985 yılında Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un şirketin başarısının arkasında kurumiçi girişimcilik olduğunu söylemesi bu kavramı popüler hale getirdi. Kurumiçi girişimcilik, genel hatlarıyla çalışanların yaratıcı fikir ve projelerinin, çalıştıkları kurumlarca desteklenmesi ve hayata geçirilmesi olarak tanımlanıyor.

BAZILARI DOĞUŞTAN GİRİŞİMCİ

Bu sistem girişimcilik kültürünün geliştirilmesini ve yeni girişimcilerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Zira hem her kurumda girişimci ruhlu bireyler var. Yapılan araştırmalara şirket çalışanlarının yüzde 20’inden fazlasının zaten kendiliğinden girişimci aktivitelerde bulunduğunu gösteriyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Adnan Veysel Ertemel, özellikle Y jenerasyonu çalışanların yeteneklerini sergileyip sıradışı ürünler geliştirebilecekleri kurumlarda çalışmayı istediğini söylüyor.

Günümüzde GE, Intel, Bank of Amerika, Nike, Barclay’s, Mastercard gibi pek çok dünya devi, çalışanlarının potansiyelini değerlendirebilmek için kurumiçi girişimcilik uygulamalarına yöneliyor. Türkiye’de de son dönemde şirketler bu konuda önemli projeler geliştirmeye başladı. 

Koç Holding, Garanti Bankası, Akbank, 3M gibi şirketlerin yanı sıra BKM gibi kurumlar, çalışanlarını da sisteme katan projeleriyle rekabette fark yaratmaya çalışıyor. 

Örneğin Boyner, pazartesi günleri cirosunu artırmanın yolunu kurum içindeki girişimcileri sayesinde buldu. Total, kurumiçi girişimcilik projeleri sayesinde kâr hanesine 16 milyon TL yazdı. Vodafone kadına yönelik şiddet vakalarına karşı geliştirdiği ‘Kırmızı Işık’ uygulamasıyla dünya prömiyerinden ödülle döndü. Türkiye’de kurumiçi girişimcilik projesi yapan şirketlerde genelde program dönemi başına 50 - 70 arası uygun iş fikri toplanıyor. Bu fikirlerden yaklaşık 8 - 12 adedi programlara dahil oluyor. Programın sonunda üst yönetim karşısına 3-6 adet proje çıkabilecek duruma geliyor. Genelde de 1-2 proje ticarileşme süreci için inkübasyon dönemine alınıyor.

Proje başına sadece 2 - 3 bin TL gibi cuzi bir bütçe kullanılıyor. Şirketlere bu konuda danışmanlık veren Girişimci Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin, “Bu çalışamlarımızda üst yönetim ile vizyon birliği sağladıktan sonra şirketin kültürünü analiz ediyoruz. Programlarımızı da şirkete göre özelleştiriyoruz” diyor.

GİRİŞİMCİ KASLARI GELİŞİYOR

Bu sürecin ardından fikirleri iş fikirlerine çeviren ‘iş geliştirme’ dönemi geliyor. Bu dönemde şirket içi yenilikçi fikri olan çalışanlarla girişimci kasları geliştirme çalışmalarına başlanıyor. Çalıştaylar, saha çalışmaları ve mentorluk ile ilerleyen bu dönemin, profesyonel hayattaki çalışanların en çok zorlandığı dönem olduğunu söylüyor Elin. Genelde regülasyonların kısıtlayıcı olduğu sektör şirketlerinde, ve yaşlı şirketlerde çalışanlar diğerlerine göre daha çok zorlanıyor. Bol yerel örneklerle onların inanmasını sağlamak ve motive etmek gerekiyor. Bu noktada ödül sisteminin de çok kritik olduğu söylüyor Elgin ve ekliyor: “Geleneksel ödüllendirme sistemleri, günlük işinin yanı sıra yeni bir şeyler yapmaya çalışan ve özel hayatından zamanı bu işi geliştirmeye harcayarak arkadaşlarımız için yeterli değil. Başarılı olanların başarısı oranında ödüllendirileceği, başarısız olanların da çabası karşılığı ödüllendirileceği bir mekanizma geliştirmek şart”

Kurumiçi girişimciliğin geliştirilmesi için başlangıç olarak şirketteki herkesi yeni düşünceler üretmeye ve bunları çekinmeden söylemeye teşvik etmek gerektiğini söyleyen Egon Zehnder Türkiye yönetici Ortağı Murat Yeşildere, “Örneğin yurtdışı uygulamalarda artık bilgisayar, lisan, yönetim eğitimlerinden ziyade vurmalı çalgılar, reiki, astroloji gibi farklılaşmayı gösteren eğitim programlarını şirketler finanse etmeye yöneliyorlar” diyor.

Girişimci Savaşçısı Kurusu Berke Sarpaş’a göre ise bir şirketin işe önce kendi yönetim kurulundan başlaması gerekiyor. Bu bilinci şirket geneline nüfuz ettirmesi için oryantasyon faaliyetleri başlatılması gerektiğini belirten Sarpaş, sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu duruma yeni işe alımdaki seçme standartlarının bu profili gözetir şekilde değiştirilmesi de ilave edilirse ve yeteri kadar sabredilirse kurumda bu yönlü bir kültür zaman içerisinde oluşturulabilir.”

PAZARA SUNMAYA HAZIRLANIYOR

Koç Topluluğu’nda çalışanların birer girişimci gibi davranmalarını teşvik eden yaklaşımın eski bir geçmişi var.  2013 yılında başlattığı Koç İnovasyon Programı ile bu konuyu daga da sistematik ve derinlikli olarak ele almaya başlayan Koç Holding, topluluk şirketlerinde kurumiçi girişimcileri her açıdan desteklemek, kurumiçi girişimcilerin sayısını artırmak amacıyla başlattığı bu programı geliştirerek sürdürüyor. Koç İnovasyon Programı’nda gönüllülük ve istek temelli bir yapıda çalıştıklarını anlatan Koç Holding İnovasyon ve Fikri Haklar Yöneticisi Samir Deliromanlı, konuya ilgi duyan, topluluk şirketlerinin kurumiçi girişimcilik altyapısını tüm bileşenleriyle kurulması için Koç Holding çatısı altında bir destek mekanizması oluşturduklarını söylüyor. 

Deliormanlı, “Bu programa şu ana kadar Tat, Otokoç, Koç Finans, Aygaz ve Ford Otosan dahil oldu. Bu şirketimizde, tüm altyapıları tamamladık ve çalıştığımız toplam 17 kurumiçi girişimcilik projesi oldu. Bunların bir kısmı pazara sunulmak üzere çalışıyor. Bir diğer şirketimizde altyapılar yeni kuruldu ve yakın zamanda projelere başlayacağız. Diğer üç şirketimizde ise kurumiçi girişimcilik altyapılarını kurmak üzere çalışıyoruz” diye konuşuyor.

SATIŞ NOKTASINDA MÜKEMMELLİK

L’orêal’in 2010 yılında uygulamaya aldığı, ABD, Brezilya, Meksika, Almanya, İngiltere, İrlanda, Japonya, Fransa ve Güney Afrika gibi ülkelerin yanı sıra 2015’te ilk kez Türkiye’de de düzenlenen Beauty Shaker Awards’a bugüne kadar tüm dünyada 6 bini aşkın proje ve 10 binden fazla çalışan katıldı. Ekip ruhu, yaratıcılık, yenilikçilik ve şirket içi girişimcilik kavramlarını merkeze alan yarışmaya, ‘Satış Noktasında Mükemmellik’ ve ‘Sıradışı Fikirler’ olmak üzere iki farklı kategoride, minimum iki, maksimum 10 kişilik takımlar oluşturarak başvuruda bulunuldu. Özellikle şirket içi girişimciliği ve takım ruhunu destekleyen yarışmaya farkı bölüm ve şehirlerden 200 L’orêal çalışanı toplam 160 proje ile katılım gösterdi.

Sıradışı Fikirler Kategorisi, ofis hayatından iç iletişime, kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarından çalışma koşullarına kadar birçok konuyu kapsıyor. Tüm projeler: ‘Fikrin Yeniliği ve Şaşırtma Faktörü’ , ‘Kanıtlanabilirlik’, ‘Potansiyel Etki, ‘Kattığı Potansiyel Değer’ ve ‘Tekrar Üretilebilirlik’ kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendiriyor. 

L’orêal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler, her iki kategoride de; birincilik ödülü 25 bin TL, ikincilik  ödülü 15 bin TL ve üçüncülük ödülü 7 bin 500 TL olarak belirlendi ve toplamda 95 bin TL ödül kazanan çalışanlarının olduğunu söylüyor.

FİKİR AĞACI İNSİYATİFİ

Kurumiçi girişimciliği benimseyen şirketlerden biri de AnadoluJet. Yaklaşık altı ay önce bir organizasyon yapılanmasına gittiklerini söyleyen AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, bunun için bir yatay çalışma grubu oluşturduklarını ifade ediyor. İşleyiş ise şöyle:

Her iş biriminden teknik konulara hakim, kendi birimi adına inisiyatif alabilen en az bir temsilcinin; fikri ve proje üretmek adına içeriyi motive ederek gelecek fikirleri şeffaf, adil, objektif, rasyonel ve sürdürülebilir şekilde belirlenen kriterlere göre değerlendireceği şekilde bir yapı oluşturuldu. Belli platformlardan fikirleri toplayan, arşivleyen, değerlendiren, fikrin olgunlaşması ve hayata geçmesi için takibini yapan, ödüllendiren ve tüm ekibi motive eden bir komisyona da ‘Fikir Ağacı’ adı verildi.

Yolcuların adreslerinden alınıp, adreslerine bırakıldığı transfer hizmeti, bagajları olan müşterilerin bagajlarını adreslerine teslim edildiği ‘Kapıdan Kapıya’ hizmeti, uçma fikrini akılara getiren ve ayrıcalıklar sunan Avantaj Rotası, Ankara’da ekonomik otopark imkanı sunulan Park&Fly kurumiçi girişimcilerden çıkmış projeler…

Doğan, “Yeni kurduğumuz bu oluşumla da şu an çalışmaları başlamış 10’a yakın projemiz var” diyor. 

ŞİRKETLERİN KURUMİÇİ GİRİŞİM PROJELERİ

3M 

3M’de çalışanlar çalışma zamanlarının yüzde 15’ini, sorumlu oldukları bölümün dışında, kendi seçtikleri konular üzerine harcayabiliyor. Ayrıca çalışanlar bir teknoloji platformu üzerinden çalışamalar yürütebiliyor.

AKBANK

Yeni fikirleri üretebilmesi amacıyla ‘1001 Fikir Öneri Sistemi’ bulunuyor. Çalışanlarından gelen önerileri bu sistem üzerinde topluyor ve değerlendiriyor. ‘1001 Fikir’e her ay 300’den fazla öneri geliyor.

ANADOLU GRUBU

Anadolu Grubu’nun 2014 yılında kurduğu ‘BiFikir’ inovasyon platformuna bir yılda 1600’ün üzerinde başvuru yapıldı. Bu portal sayesinde yılda 20 milyon TL dolayında verim sağlanması hedefleniyor.

ANADOLUJET 

Avantaj Rotası, Park&Fly kurumiçi girişimcilerden çıkmış projeler. Yakın zamanda ise araç kiralama avantajları sunacak Yolcu360, uçulan şehirlerin tanıtıldığı  AnadoluCepte uygulaması, Anadolu’nun tarihi güzelliklerinin anlatıldığı ‘AnadoluJet’le Tarihe Yolculuk’ projesi olmak üzere birçok ürün ve hizmet de devreye alınacak.

BKM EXPRESS

BKM Express’in Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı olarak piyasaya sunulmasının ardından eklenen yeni özelliklerin birçoğu kurumiçi girişimciliğin ürünü. 7/24 para gönderimi, QR kodu kullanarak cep telefonu ile ödeme, BKM Express ile alışveriş sırasında sivil toplum kuruluşları için bağış toplama gibi fonksiyonlar kurumiçinden çıkan girişimcilerin projesi.

BORSAN HOLDİNG

İş modeli bazlı inovasyon geliştiren Borusan’ın beş tane kuluçka üç tane de ticareti hayata geçirdiği projesi bulunuyor. Holding’in 25 tane de geliştirmeyi bekleyen projesi var.

BOYNER

Pazartesi cirosunu artırmak, Takım Elbise’yi damatlığa çevirme, İrsaliye sayısını azaltmak olmak üzere üç kurumiçi girişimi hayata geçirdi

BRİSA

Bir inovasyon ekibi oluşturan şirketi, inovasyon ekibinin yaptığı çalışamalarla şirkete bağlı üç start up’a yatırım yaptı. Yeni iş fikirleriyle e-tiaret üzerinden yapılan satışların ciro içindeki payının yüzde 10’a ulaştırılması hedefleniyor.

GARANTİ BANKASI

KOBİ’ler için bir sosyal platform projesi, gider paylaşımı sağlayan bir uygulama; harcamaları kontrol edebilmek amacıyla geliştirilen bir uygulama ve son olarak müşterilerin şirketlerle ilgili soru, şikayet, talep ya da işlemleri için müşteri temsilcileriyle gerçek zamanlı mesajlaşma hizmet almalarını sağlayan platform ‘Sor’ bulunuyor.

GD HOLDİNG

Holding bünyesinden özel ders almak isteyenler ile özel ders vermek isteyenleri bir araya getiren Dersverir adlı start-up projesi çıktı. Bunun yanı sıra bulut tabanlı CRM çözümü TRCRM ve şirketlerin saha ekiplerinin lokasyonlarını canlı olarak takip etmelerini ve raporlamalarını sağlayan TakımTakip de bu projeler arasında yer alıyor.

LCWAIKIKI 

LC Waikiki’nin ‘Bir Fikrim Var’ adındaki projesi kapsamında, mağazalarda 15 bini aşkın çalışanın fikirleri dinleniyor ve katma değerli fikirler hayata geçiriliyor.

TURKCELL

İki yıl önce başlatılan kurumiçi girişimcilik programına 500’den fazla proje başvurdu. Bunlardan ikisi Mobil Pazar Araştırma Uygulaması ve Trafom Güvende ticarileşirken per çoğu da geliştirme aşamasında bulunuyor.

YEMEK SEPETİ

Fakat İyi Yedik ve yemek .com ile Joker projeleri bulunuyor. Fakat İyi Yedik ile şirket, 670 bin tekil kullancıya ve 2,5 milyon sayfa görüntülemesini geçti. Joker’i ise bugüne kadar 550 binin üzerinde tekil müşteri kullandı. Projeyle kullanıcıların cebinde 30 milyon TL kaldı.

KURUMİÇİ GİRİŞİMCİLİK ÖRNEKLERİ

BOYNER
Marmara Forum Network Fabrika Mağaza Müdürü Mehmet Sade’nin Pazartesi Cirosunu Artırma Projesi

Perakende sektöründe ‘Pazartesi günleri cirolar düşük olur’ inancını yıkmak için harekete geçti. Öncelikle mağazanın çalışma programını güncelledi ve hafta sonu yapılması gereken hiçbir işi pazartesi gününe bıraktırmadı. Tüm ekiple bu olumsuz durumun aslında pazartesi günü olmasından değil, pazartesi gününe ‘bakış açısından’ kaynaklandığına inandırdı. Yaklaşık dört aylık satış performansında pazartesi günü cirolarında diğer hafta içi günleri yakaladı, hatta diğer günlerin yüzde 20 üzerine geçti

SANKOPARK
Sakonpark Kategori Satış Yöneticisi YKM Hüseyin Sellüm’ün Takım Elbise’yi Damatlığa Çevirme Projesi

Müşterilerinin beğendiği takım elbiselere uygun maliyetle taş işlemeli yaka, kemer ve papyon taktı, damat adaylarına hem damatlık, hem düğünden sonra kullanabilecekleri güzel bir takım elbise sağladı. Taş işlemeli yaka, kemer ve papyon saten ve taşlar minimum maliyet ile dışarıdan aldırıp, mağaza terzisine diktirdi. Bu sayede takım elbise satışlarında yüzde 120’lik bir artış sağlandı. Hem de müşterilere uygun fiyatlı, istenilen renklere uygun takım elbise ve damatlık sunuldu.

TOTAL
Madeni Yağ Satış ve Pazarlama Ekibi’nin ‘TOTAL Rubia Yeniden Lansman Projesi’

Bu geniş kapsamlı pazarlama projesinin amacı TOTAL’in ağır vasıtalar için geliştirdiği motor yağı ürün gamının yenilikçi bir yaklaşımla yeniden pazara sunulmasını kapsıyor. Ekip, ürünlerin pazarda yeniden konumlandırılması, ürün ambalajlarının yenilenmesi ve ürün gamının pazarda tanıtılmasını sağladı. Oldukça mütevazi bir bütçe ve mevcut olanaklar kullanılarak yapılan proje sonucunda TOTAL Rubia markasının marka bilinirliği ve dolayısıyla satış hacmi ve karlılığının bir yıl gibi kısa bir süre zarfında 630 bin TL tutarında bir artış gösterdi. 

INTEL
Tasarımcı Ezra Tuba ve Çağrı Tanrıöver’in Akıllı Giysi Projesi

Intel, Ezra+Tuba markasının yaratıcısı olan kardeşler ile Türkiye’nin ilk giyilebilir teknoloji ürünlerini hayata geçirmek üzere Asus’la işbirliği yaptı. Intel Ar-Ge Merkezi’nin misafirleri olarak bir anlamda atölyeden çıkıp laboratuvara girdiler. Bu çalışmanın sonucu olarak ‘BEGENNING’ koleksiyonundaki her parça özel olarak tasarlanıp, teknoloji ile birleştirilerek yeniden yorumlandı. Özel dokuma kumaşlar ile ipek ve taş işleme detaylardan oluşan koleksiyonun tasarım aşamasının ardından el işlemelerinin uygulanması altı ay sürdü. Koleksiyonda Intel akıllı çip desteği ile hareket eden, vücut ısınını ve hava durumunu algılayan geleceğin teknolojik kıyafetleri tasarlandı.

Çalışanları nasıl teşvik ediyorlar?

AnadoluJet

Öncelikle tüm süreçlerini oyunlaştırıyor. Teşvik edici pek çok yöntem uyguluyor ve ödüllendirmeler yapıyor. Fakat en önemlisi kurumiçi girişimcilik misyonunun içselleştirilmesi sağlanıyor. Bunun içi eğitimler düzenleniyor. Çalışanlara fikir üretmeleri gerektiğini hatırlatan ‘ağaç’ tasarımlı kalemlikler ve notluklar bulunuyor. Bunlar tüm çalışanların masalarında yer alıyor. Eğitim, kişiye özel hediyeler gibi etkinlik kurgulayan şirket, eş zamanlı olarak ‘girişimcilik, inovasyon, yaratıcılık’ içerikli paylaşımlarda bulunup çeşitli sosyal aktiviteler de düzenliyor. 

Vodafone

Kurumiçi İnovasyon Programı dahilinde her ay çalışanlarını şirketin odak alanlarından biri üzerine düşünüp yeni fikirler geliştirmeye teşvik edecek yarışmalar düzenliyor. Kazanan fikirlerin sahipleri hem ödüllendiriyor, hem de fikirlerini hayata geçirebilmeleri için onlara gerekli imkanlar sağlanıyor.  Bunun yanı sıra, düzenli olarak şirket için eğitimler tarafından inovasyon eğitimleri vermeye devam ederken, uzmanlar konuşmacılarla konferanslar düzenleniyor. 

Akbank

Geçen yıl çalışanların öneri üretme çabalarını eğlenceli hale getirmek için kurum içinde bir ‘Yenilikçilik Oyunu’ başlattı. Oyuna katılan çalışan sayısı 329’a ulaştı. Katılımcılar yaptıkları öneriler, paylaştıkları bilgiler ve katılım sağladıkları fikir üretme seansları doğrultusunda puan topluyor. Banka, 2016 yılında ise ilk kurumiçi ödüllü yarışmayı başlattı. Çalışmalar bu yarışmaya üç veya dört kişilik takımlarını kurarak yenilikçi projeye dönebilecek fikirleri ile başvuracaklar. Elemeleri geçip finale kalan takımlar, çeşitli eğitimler ve koçluk desteği de alacak.

Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA