Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kodak nerede hata yaptı?
08 Temmuz 2013 Pazartesi 02:48

Kodak nerede hata yaptı?

Sektörün devrim yaratan öncü şirketi Kodak'ın hatası 2012 yılında iflasına neden oldu. Peki Kodak nerede hata yaptı?

George Eastman, 1870′lerin başında Rochester’da bir bankada memur olarak çalışıyordu. San Domingo’ya bir hafta sonu tatili planlıyordu ve bu kez anılarını fotoğraf makinesi, film ve karta basmak için gerekli kimyasalları satın almayı düşündü. Ancak, satın alma aşamasında fotoğraf çekmenin kolay, onu basmanın çok zor olduğunu görünce hem tatilden hem de fotoğraf makinesiyle ekipmanları almaktan vazgeçti. Hedefine bu işi kolaylaştırmayı koydu.

O tarihte film yerine cam tabakalar kullanılıyor, üzerine de ıslak kimyasallar sürülüyor ve böylece imajın elde edilmesi sağlanıyordu. Onun kafasında bütün süreci kuru hale getirmek vardı ve uzun uğraşlar sonucunda 1881 yılında Eastman Dry Plate (Eastman Kuru Tabaka) adlı sistemi geliştirdi. Hemen ardından patentini de aldı.

Büyük olasılıkla Bay Eastman, o tarihi şirketinin 130 yılında fazla hayatta kalacağını düşünmemişti. Ancak sonradan Eastman Kodak adını alan bu şirket, son yıllardaki sıkıntılı döneme rağmen sürekli “ana işini” geliştirebilen liderlerinin sayesinde ömrünü uzatmayı başarmıştı.

Devrimci şirkete giden yol

Kodak’ın başarıya taşıyan 3 “yeniden yaratma” şöyleydi:

1. Şirketini kurduktan kısa bir süre sonra George Eastman, kuru da olsa cam tabakayla görüntü almanın özellikle amatörler için hiç bir zaman uygun olmayacağının farkına vardı. Pahalı ve kırılma olasılığı nedeniyle riskliydi. Bu, onu “film rulosunu” (kağıttan yapılıyordu) keşfetmeye yönetti. O tarihte Kodak, Brownie markalı makinesini 1 dolara, film rulosunu da 15 sente satmaya başladı. Pazar payı yüzde 90′lara ulaşmıştı.

2. Kodak’ın ikinci “yeniden yaratılma” başarısı, 20′inci yüzyılın başlarında gerçekleşti. Renkli filmin keşfi ve yaygınlaşması, şirket yeni bir aşamaya taşıdı. Bundan 1920′lerde kurulan ve güçlendirilen AR-GE biriminin payı büyüktü. Artık Kodak, sektörün devrim yaratan öncü şirketi olmuştu.

3. 1960′lara damgasını vuran yeniden keşif ise “dijital fotoğraf” oldu. Aslında ilk dijital fotoğraf deneyimini Nasa’yla işbirliği yapan Texas Instrument keşfetmişti. Ardından Sony ilk ticari kamera olan Mavica’yı piyasaya sunmuştu.

Kodak’ın liderleri, bütün bu gelişmeleri izleyip şirkette dijital fotoğrafı ajandanın ilk sırasına koydu. Bu konuda epey ilerleme de sağladılar, ürün geliştirdiler. Ancak adım atma konusunda yavaş kaldılar.

Karar alanların miyopluğu

1980′lere kadar geçen 100 yılda 3 defa “yeniden yaratma” sürecini yaşayan Kodak, 1981 yılındaki bir raporla geleceğini nasıl göremediğini ortaya koyacaktı. O tarihte belki Kodak yöneticilerini haklı bulanlar vardı, ama şimdi paylaşacağım raporun maddelerine bakınca tablo daha iyi anlaşılıyor.

1. Dijital yolla elde edilen görüntülerin basılı kalitesi asla klasik yöntemin yerini alamayacak.

2. Tüketicinin eliyle tutma, gösterme ve basılı görüntüleri dağıtma gibi tutkuları, asla elektronik ekranla yer değiştiremeyecek. Tüketici kağıttan vazgeçmeyecek.

3. Elektronik cihazların fiyatı, asla tüketicilerin yaygın bir şekilde satın almasına olanak sağlayacak kadar düşük olmayacak.

Kodak’ın 32 yıl önce aldığı bu kararlar, yani “Biz iyiyiz, her şey yolunda” yaklaşımı, şirketi 2012 yılında iflas masasına taşıdı. Onlar iflasla uğraşırken dijital kamera satışları, çoktan geleneksel kamera satışlarını aşmıştı. 1997 yılında 31 milyar dolarlık piyasa değerini gören şirket, iflasa giderken sadece 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine düşmüştü. Nedeni açıktı: “Biz iyiyiz, her şey yolunda. Değişime gerek yok” diye düşünüp karar alamayan liderler, büyük bir şirketi yok olmaya götürmüştü.
 Rauf Ateş / Capital

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA