Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koalisyon olur mu?
09 Haziran 2015 Salı 03:04

Koalisyon olur mu?

Güvenoyu almak için gerekli olan 276 milletvekilliğini hiçbir parti kazanamadığı için ortaya 3 senaryo çıktı.

Güvenoyu almak için gerekli olan 276 milletvekilliğini hiçbir parti kazanamadığı için ortaya 3 senaryo çıktı.

1. KOALİSYON OLUR MU?

Teamüllere göre Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini ilk olarak en çok oyu alan partinin genel başkanına verecek. Görevi ilk alacak olan AK Parti, hükümeti kuramazsa sıranın ikincisi olan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na geçmesi gerekiyor. O da kuramazsa görev üçüncü partinin oluyor.

AKP ile CHP arasında bir koalisyon ihtimali geniş tabanlı olacağı için özellikle iş çevreleri açısından cazip görünüyor. Ancak burada da, CHP’nin AKP’nin Erdoğan’ın etkisinden kurtulması, hükümetin yolsuzlukla mücadele taahhüdü ve parlamenter sistemin güçlendirilmesi gibi talepleriyle Davutoğlu’nu zorlaması muhtemel.

MHP ve CHP’nin HDP’yi de yanlarına alarak kuaracagı koalisyon teknik olarak mümkün. Ama MHP ve HDP’nin aynı hükümet çatısı altında buluşması her iki parti için kabul edilmesi pek de mümkün bir senaryo değil.

CHP ile MHP’nin, HDP’nin de dışarıdan desteğiyle bir azınlık hükümeti kurması seçeneklerden biri. Ancak, burada soru Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir formüle sıcak bakıp bakmayacağında.

Bunu engelleyebilmesinin yolu ise, Davutoğlu’nun -eğer hükümeti kuramazsa- görevi iade etmesinden sonra ‘işleyebilecek bir hükümet seçeneği görmediğini, bu nedenle bütün partilerden temsilcilerin yer aldığı bir seçim hükümeti kurdurup erken seçim kararı alması.

2. AZINLIK HÜKÜMETİ

Bir koalisyon kurulmazsa, azınlık hükümeti seçenekleri gündeme gelecek. Bu durumda bir veya iki parti ‘dışarıdan’ destek ile azınlık hükümeti kurabilir. Bu olasılık, muhalefet partilerden birinin AK Parti’yi veya iki muhalefet partisinin dışarıdan desteklemesi şartına dayanıyor.

3. SEÇİMİN YENİLENMESİ

Son senaryo ise 45 gün içinde hükümetin kurulamaması. Bu durumda Anayasa’nın 116’ıncı maddesine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan partilerin sandalye dağılımına göre kuracakları bir “geçici bakanlar kurulu”yla yine 45 gün içinde seçime götürebilecek. Bu senaryoda kabine için guvenoyu şartı aranmayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA