Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
JP Morgan'dan Türkiye için çarpıcı bir rapor geldi
24 Mart 2015 Salı 12:00

JP Morgan'dan Türkiye için çarpıcı bir rapor geldi

JP Morgan: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB arasında ateşkes seçimlere kadar devam edecek.

JP Morgan 'Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB arasında ateşkes seçimlere kadar devam edecek' değerlendirmesinde bulundu.

JP Morgan, 18-19 Marttarihlerinde Ankara ve İstanbul'da hükümet, TCMB yetkilileri ve bağımsız politikacılar ve ekonomi analistleri ile yaptığı temaslar sonucunda hazırladığı raporda, yapılan görüşmelerin özellikte politik görünüm ve TCMB politikalarına siyasimüdahale konusunda endişelerin yatışmasına yardım ettiğini bildirdi.

JP Morgan, gerek piyasa oyuncuları, gerekse hükümet yetmkililerinin seçime kadar bekle ve gör politikası izleyeceklerinin oldukça açık olduğunu belirtirken, temaslarda Türkiye'ye ilişkin bazı risklerin abartılı olduğu, ancak ülkenin taze sermaye çekmek için yeni hikayelere ihtiyacı olduğu sonucuna vardıklarını da belirtti.

Kürt barıs sürecinin tamamlanması ve doğu Türkiye'nin İran ve Suriye piyasalarının potansiyellerini kullanarak gelir farkını kapatması olasılığını, yapısal reformlar için görünümün bazı önemli hikaye potansiyelleri olduğunu ifade eden JP Morgan, risk faktörleri olarak ise denge ve kontrol problemlerini, sermaye girişlerine bağımlılığı, şirketlerin açık döviz pozisyonlarını işaret etti.

Ankara ve İstanbul'da yapılan görüşmelerin AKP'nin 7 Haziran seçiklerini rahat şekilde kazanacağına, ancak Anayasa'yı değiştirmek için gerekli çoğunluğu elde edemeyeceği görüşünü teyit ettiğini anlatan JP Morgan, bununla birlikte seçimlerden sonra oluşacak yeni makroekonomik politika yönetiminin politik belirsizlik kaynağıolduğunu vurguladı. JP Morgan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB arasındaki ateşkesin seçimlere kadar devam edeceğinin örgörüldüğünü de vurguladı.

JP Morgan, tüketici ve yatırımcı güvnindeki cari oynaklığın etkilerinin güçlü şekilde vurgulandığını, ancak bunun finansal istikrara yönelik risklerle biraraya gelmesi riskinin gerek bankacılar gerekse politika yapıcılar tarafından önemsiz gösterildiğini de ifade etti.
Kaynak: Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA