Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş kurmak isteyenlere 30 bin TL hibe 70 bin TL faizsiz kredi
20 Aralık 2014 Cumartesi 20:03

İş kurmak isteyenlere 30 bin TL hibe 70 bin TL faizsiz kredi

İş kurmak isteyen kişilere 30 bin TL hibe ve 70 bin TL geri ödemeli faizsiz kredi imkanı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) mezunlarına Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veriyor. 70 saatlik eğitimin ardından projesi kabul edilen girişimciye 30 bin TL hibe, 70 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi sağlanıyor.

348 branşta eğitim ücretsiz veriliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK), yayhın eğitim ilkeleriyle gerçekleştirilen bir ‘yetişkin eğitim organizasyonu’. Kurulduğu 1996’dan bu yana 2 milyon 836 bini aşkın kişinin eğitim aldığı İSMEK’in 8 Eylül’de başlayan kayıtlarına şu ana kadar 365 bin 387 kişi başvurdu. İSMEK’te toplam 240 kurs merkezinde, 33 ana alan altında, 348 branşta ücretsiz eğitim veriliyor. İSMEK kurslarında, alanında tecrübe sahibi iki bini aşkın usta öğretici eğitim veriyor.

İSMEK’te el sanatlarından mesleki ve teknik eğitimlere, bilgisayardan dil eğitimine, müzikten spor ve sosyal-kültürel eğitimlere kadar geniş bir yelpazede eğitim sunuluyor. Bu eğitim hizmetinin en önemli yanlarından biri de ücretsiz olması. Her yaş, meslek ve gelir grubundan kişiye hitap eden İSMEK eğitimlerinden her yıl 220 bin kursiyer eğitim alıyor. Bu kursiyerlerden yüzde 79’u kadınlardan, yüzde 21’i ise erkeklerden oluşuyor. Kadınlar en çok İngilizce, diksiyon ve iğne oyası eğitimi almak isterken, erkekler İngilizcenin yanı sıra fitness ve diksiyon eğitimi alıyor.

Süreç nasıl işliyor?

İSMEK’ten eğitim almak isteyen biri önce internet üzerinden ön kayıt yaptırıyor.

Kaydın ardından 240 kurs merkezinden birine kimlik fotokopisyle gidiyor.

Zorunlu ilköğretim yaşını tamamlamış her İstanbullu İSMEK kursiyeri olabiliyor.

Kayıtlar her yıl Eylül ayında yapılıyor.

Eğitim dönemi Ekim’de başlayıp Haziran’da sona eriyor.

Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği müfredatlar çerçevesinde 3 buçuk aydan 10 aya kadar sürüyor.

Branşın kredisini dolduran kursiyerlere MEB onayla kurs bitirme sertifikası, başarılı olmayana kurs katılım belgesi veriliyor. Bu belgeler Türkiye’de geçerli.

70 BİN TL FAİZSİZ KREDİ
İSMEK, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile yapılan protokol çerçevesinde İSMEK kursiyerini ve mezunlarını iş kurmaları konusunda bilgilendirmek, eğitim vermek, cesaretlendirmek ve desteklemek için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri veriyor. KOSGEB, bu eğitimi almış iş ve iş planını hazırlayarak işletmesini yeni kurmuş girişimciye, iş planını onaylanması halinde ‘Girişimcilik Desteği’ veriyor. Toplam 70 saat süren eğitimlerin ardından KOSGEB’e başvuran ve projesi kabul edilen girişimciye toplam 30 bin TL hibe, 70 bin TL faizsiz geri ödemeli kredi sağlıyor.

İleri Meslek Eğitimi

İSMEK’in ücretsiz sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra yetişkin eğitimi alanında gerçekleştirdiği çalışmalardan en dikkat çekeni ‘İSMEK Mesleki Uzmanlık Merkezleri’. Kişilere ileri düzeyde mesleki eğitim ve uygulama fırsatı sunan 6 eğitim merkezinde teorik olarak meslek eğitimle birlikte, uygulamalı eğitim fırsatı da sunuluyor. İSMEK’in Bahçelievler Yenibosna Kurs Merkezi, Şişli -Mecidiyeköy, Gaziosmanpaşa, Fatih – Yavuzselim, Üsküdar – Ahmediye Mesleki Uzmanlık Merkezi ile Yeşilova Moda Tasarım Uzmanlık Merkezi’nde ileri düzeyde mesleki eğitimler veriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA