Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş dünyası uzlaşı ve ortak akıl istedi
09 Haziran 2015 Salı 18:52

İş dünyası uzlaşı ve ortak akıl istedi

İş dünyası ise partililere, söylemleri ve gerilimleri terk ederek, empati içinde hükümet alternatifleri geliştirmelerini öneriyor.

Seçimler sonuçlandı. Liderlerin ilk demeçleri seçim öncesi çalışma izlerinin sürdüğünü, kendilerine vatandaş tarafından verilen “koalisyon yapma” görevini henüz algılamadıklarını gösteriyor. İş dünyası ise partililere, söylemleri ve gerilimleri terk ederek, empati içinde hükümet alternatifleri geliştirmelerini öneriyor.

Seçim sonuçlarına ilişkin “istikrar” vurgusu yapan iş dünyası, yeni siyasi risk ve beklentiler yaratmadan ekonomiye odaklanılmasını bekliyor.

İş dünyası temsilcileri, seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan tablonun tek parti iktidarına olanak verdiğine işaret ederek, TBMM’deki partilerin siyasi sorumluluk anlayışı içinde ülkenin kazanımları ve çıkarları etrafında hükümet kuracak bir yapının oluşturulması için uzlaşı kültürü ile hareket etmesi gerektiği görüşünü dile getirdi. 

İş dünyası örgülerinin temsilcileri, zaman kaybedilmeden diyalog ve işbirliği içinde ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanılmasını istedi.

ARTIK EKONOMİYE ODAKLANALIM
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

Artık seçim gündemini geride bırakmalı, hep birlikte ekonomiye ve yapısal reformlara odaklanmalıyız. Aynı gemide olduğumuzu unutmadan, uzlaşı içinde birlikte çalışarak, diyalog ve ortak akıl ile tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz.

ŞİMDİ ORTAK AKIL ZAMANI
TİM/MEHMET BÜYÜKEKŞİ

Yarış bitti. Şimdi bir masa etrafında toplanma ve ortak akıl geliştirme zamanı. Artık seçim döneminin tartışma atmosferinden hemen çıkmak ve yüzümüzü Türkiye ekonomisine ve kalkınmasına çevirmek zorundayız.

ORTAK PAYDA ÜLKE ÇIKARLARI
TÜSİAD YÖNETİM KURULU

Partilerimizin, uzlaşma kültürü ile hareket ederek, ülkenin menfaatleri etrafında kenetlenmelerini diliyoruz. Yeni parlamentonunu ve kurulacak hükümetin, tüm paydaşların desteği ile demokratik standartları ve hukuk devleti olgusunun güçlendirmesini diliyoruz.

PARTİLER BİR ARAYA GELMELİ
DEİK - İKV / ÖMER CİHAD VARDAN

Sonuçlar, yeni hükümet için partilerin bir araya gelmesi gerektiğine işaret etmektedir. Türkiye, bölgesel riskleri göğüslemek ve sorularını çözmek için parlamento içinde çözüm üretmeli, ekonomi gündemine odaklanmalıdır.

ANA GÜNDEM EKONOMİ OLMALI
İSO / ERDAL BAHÇIVAN

Ortaya çıkan seçim sonuçları ve parlamento aritmetiği çerçevesinde, yeni siyasi risk ve beklentiler yaratmayacak şekilde, ekonomiyi ana gündem maddesi yapan bir yaklaşımın, tüm siyasi partiler tarafından benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz.

KAYBEDECEK ZAMAN YOK
TESK / BENDEVİ PALANDÖKEN

Türkiye’nin hedefleri var, kaybedecek zamanı yok. Seçim sonrasında ekonomik öncelikleri ele alarak büyüme hızımızı artırmalıyız. Ekonominin büyümesi de huzur, güven ve istikrar ortamının sağlanmasına bağlı.

BİR AN ÖNCE HÜKÜMET KURULMALI
MÜSAİD / NAİL OLPAK

Bu meclis aritmetiğinden çıkabilecek hükümetin bir an önce kurulmasını bekliyoruz. İş dünyası olarak, ihtiyacımız olan huzur, güven ve pozitif istikrarın devamını sağlanması, kalkınma ve gelişme hamlelerinin devam etmesi, en büyük arzumuzdur.

GÜNDEMİMİZ EKONOMİYE DÖNMELİ
ATO / SALİH BEZCİ

Gündemimiz bir an önce ekonomiye dönemli, Güçlü ekonomi, güçlü Türkiye isteniyorsa bu ideal gerçekleştirecek bir siyasi idare oluşturmalı. Dileğimiz, ekonomi kaosa sürüklenmeden sorunlar aşılır ve denge sağlanır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA