Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak’ta nasıl iş yapmak mı istiyorsunuz?
14 Mart 2012 Çarşamba 00:54

Irak’ta nasıl iş yapmak mı istiyorsunuz?

Irak'ta nasıl iş yapılır? Irak'ta ne iş yapılır? Irak'ta kaç Türk firması var? Irak'ta yatırım fırsatları neler? Irak'ya yatırım yapmanın artıları ve eksileri neler?

Yeniden inşası için 5 yılda 186 milyar dolarlık yatırım öngörülen Irak’ta yüzlerce Türk şirketi her alanda iş alıyor, harıl harıl inşaat yapıyor. Asıl fırsat ise mal ticaretinde. Undan yağa, makarnadan şekere, çocuk bezinden inşaat malzemesine Irak’a her şeyi satabilirsiniz…

Irak için kaç yıldır “yüksek riskli pazar” nitelendirmesi yapılıyor? Çoğumuz, sınırdaki birkaç ilden “kelle koltukta” mal satıldığını, karşılığının bazen alınıp bazen alınamadığını sanıyoruz değil mi?

Gerçek aslında hiç de öyle değil. Öyle olsaydı resmi rakamlarla bu ülkeye yıllık 8 milyar doların üzerinde ihracat yapabilir miydik? Varın siz bir de gayri resmi rakamları düşünün…

Evet, Irak riskli ama bu riskin kat kat üzerinde kazançlı bir pazar. Girişimcilere hem altyapı ve inşaat gibi yatırım hem de mal ticareti anlamında müthiş fırsatlar sunuyor. Yıllarca süren savaş ve ABD işgali sonrasında ülke şimdi yaralarını sarmaya çalışıyor. Keza ambargo ve şiddet olayları nedeniyle altyapısı büyük oranda çökmüş durumda. Bu haliyle 31 milyonluk ülkeye yetecek durumda değil. Bunun için hemen her alanda yüzlerce proje hayata geçirilmeyi bekliyor.

Irak’la ticaretin boyutu son birkaç yılda olağanüstü artmış durumda. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Irak Masası’ndan verilen bilgiye göre Irak, 2011 yılında en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke oldu. Müteahhitlik hizmetleri alanında da Ortadoğu’da en çok proje üstlendiğimiz ülke konumuna yükseldi. Irak, son verilere göre dünya çapındaki 5’inci büyük müteahhitlik pazarımız…
Irak’a 2011 yılında 8.2 milyar dolarlık ihracat yaptık. Müteahhitlerimizin bu ülkede geçen yıl üstlendiği projelerin tutarı ise 2.4 milyar dolara ulaştı.

Kuzeydeki Musul’da da benzer fırsatlar var. Musul Ticaret Ataşesi Mehmet Argüç, bölgeye ağırlıklı olarak Mardin, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve İstanbul’dan mal geldiğini belirtiyor. Musul’da giyim, gıda, çimento, demir, plastik, her türlü inşaat malzemeleri, mobilya, beyaz eşya, hatta tıbbi malzemeler için bile müşteriler hazır.

Argüç, Türkiye’den Musul ve Kerkük’le ticaret yapmak isteyen girişimcilerin mutlaka kendilerini aramasını istiyor. Musul Ticaret Ataşeliği, bu kişileri Musul ve Kerkük’teki ticaret odalarıyla, Musul-Kerkük İşadamları Derneği yetkilileriyle bir araya getiriyor.

Irak’ta nasıl iş yaparsınız?

Irak pazarına girmek isteyen firmaların bu pazarla ilgili mutlaka önceden bilgi sahibi olması gerekiyor. Ticari bilgilere ulaşabilecekleri ibp.gov.tr adresinden Irak ülke masası ve ilgili uzmanlarla görüşebilirler. Ayrıca, Bağdat, Erbil, Musul ve Basra’da bulunan ticaret ataşelerimizle musavirlikler.gov.tr adresinden irtibat kurabilirler.

Irak pazarını yakından görmek ve ülkenin kendine özgü yapısını dikkate alarak hareket etmek gerekiyor. Irak kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ihalelere Türk firmaları katılım sağlayabilir. Ülkedeki altyapı ve üstyapı ihaleleri, her bakanlığın kendi web sitesi üzerinden ilan ediliyor. Bu yüzden bunları takip etmek gerekiyor. Irak’taki yatırım fırsatları investpromo.gov.iq adresinden de takip edilebilir.

Irak’ta kaç Türk firması var?

İş Bankası yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2011 yılı ekim ayı itibariyle Irak’ta tescilli Türk firması sayısı 2 bin 100’e ulaştı. Sadece Erbil’de ikamet izni almış 25 bin Türk vatandaşı yaşıyor. Kuzey Irak bölgesi, sahip olduğu enerji, petrol ve gaz rezervleri sayesinde dünyanın önemli firmalarının yatırımlarını çekiyor. Bu sektörde hizmet veren firmalar için hala bir cazibe merkezi konumunda.

Erbil’de iş yapan Türk firmaları genelde inşaat, enerji, sağlık ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Kuzey Irak’ta özellikle yerel idarenin açmış olduğu havaalanı, üniversite, yol, hastane, köprü, elektrik ihalelerine katılan Türk firmaları İş Bankası’nın Erbil şubesi aracılığıyla aldıkları teminat mektuplarıyla ihalelere girebiliyor. Küçük çaplı özel işlerin yanı sıra büyük çapta ve her biri 100 milyon doların üzerinde pek çok ihale Türk firmaları tarafından gerçekleştiriliyor.

Kuzey Irak’taki yatırım fırsatları

– Tarım, meyve bahçeleri, Gıda, et, süt ürünleri ve meyve suları, Petrokimya tesisleri, Çimento fabrikaları, Televizyon, buzdolabı klima gibi elektrikli aletler, Boya sanayisi, Kağıt fabrikaları, Seramik fabrikaları, Cam fabrikaları, Alüminyum ve PVC kalıp fabrikaları, Plastik ev eşyaları, Beş yıldızlı oteller, Teleferik ve turistik tesisler, 400 yataklı ve üzeri hastane, İnşaat ve konut yapımı, Altyapı projeleri, demiryolu, köprü, tünel, baraj ve otoyol, Kalıcı ticari fuarlar, Franchising sistemiyle açılacak restoranlar, Anahtar teslimi ileri teknolojili inşaat projeleri, İleri teknolojiye dayalı mobilya fabrikaları, Büyükbaş hayvan besleme merkezleri, Demir-çelik fabrikaları, Elektrik trafoları ve kablo fabrikaları, Üniversiteler, enstitüler ve eğitim merkezleri, – Uluslararası standartlarda okullar, Kalem ve okul gereçleri üretimi, Deri çanta fabrikası, Büyük ölçekli konfeksiyon atölyesi, Sabun ve deterjan fabrikası, Piliç ve yumurta üretimi, Tarımsal makineler, Tekstil ve halı fabrikaları, Meyve suyu fabrikaları, Sera projeleri, Gübre fabrikaları, Plastik boru fabrikaları, Elektrik direği fabrikaları, Fıçı ve plastik tank fabrikaları, Hazır kapı üretimi, Bitkisel yağ üretimi, Pamuklu çubuk üretimi, Fayans, alçı ve PVC gibi döşeme ürünleri.

Irak pazarının artı Irak pazarının eksileri
* Hızlı büyüyen ekonomisi
* 2015 yılına kadar çift haneli GSYH artışı beklentisi
* Sağlam ve düzelen kredi notu
* İtalya, İspanya, Bahreyn, Mısır, Lübnan, Romanya ve Bulgaristan’ın altında olan CDS spread’leri (risk primi)
* 2009’daki yüzde 183’ten yüzde 35’e düşen borç/GSYH oranı (2014’te yüzde 12’ye gerilemesi bekleniyor)
* Diğer Ortadoğu ülkelerinin tersine seçimle gelen hükümetle yönetilmesi
* Piyasa ekonomisine geçiş zorluğu
* Yetersiz yasal düzenleme ve düzenleyici kurum eksikliği
* Yabancı sermayede tecrübe eksikliği
* Uzun süren onay süreci ve bürokratik sorunlar
* Rüşvet iddiaları, tartışmalı kararlar
* Geri kalmış finansal ve istihdam altyapısı
* Yüksek yatırım maliyeti
* Şeffaflık eksikliği
* Devam eden güvenlik riski, sigorta maliyeti
* Çok sınırlı borçlanma maliyeti
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA