Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracatçı ile nakliyeci arasına 'navlun' girdi
28 Şubat 2015 Cumartesi 23:02

İhracatçı ile nakliyeci arasına 'navlun' girdi

Petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler birçok sektörde dengeleri değiştirdi, ihracatçı 'navlunlar düşsün' diyor, nakliyeci karşı çıkıyor.

Petrol fiyatlarında görülen sert düşüşler birçok sektörde dengeleri değiştirdi, ihracatçı 'navlunlar düşsün' diyor, nakliyeci karşı çıkıyor.

İhracatçılar düşen petrol fiyatlarının taşıma fiyatlarına yansıması için harekete geçti. Nakliyecilerden navlunda indirim yapmasını bekleyen ihracatçılar rekabet güçlerini koruyabilmek için yaklaşık yüzde 20 düşüş talep ediyor.

Ancak karşı cephede ise nakliyeciler bunun mümkün olmadığını savunuyor. Sektörde fiyatların zaten dibe vurduğunu ve karlılıkların çok düşük oranlara gerilediğini dile getiren nakliyeciler petrolün tek maliyet kalemi olmadığını belirterek indirim yapmamak için direniyor.

TARAFLAR NE DİYOR?

TİM Lojistik Konseyi Başkanı Bülent Aymen: Petroldeki düşüşün ihracatçıya rekabet yaratmak için navluna yansıtılması lazım.

İKMİB Başkanı Murat Ayküz: Fiyat yükselten bile var. Bakanlık nakliye firmalarından gerekli imdirimleri yapmasını talep etmeli.

İHBİB Başkanı Zekeriya Mete: Navlunda ortalama yüzde 10-20 arası düşüş öngörüyoruz. Bu düşüler rekabet edebilmemiz açısından önemli.

TÜGİS Başkanı Necdet Buzdaş: Navlunda düşüş olması bizi biraz rahatlatacak. Bunun da etkisiyle 2015'in daha rahat geçeceğini düşünüyoruz.

UND Genel Sekreteri Ali Çiçekli: Doların yükselişi ve uluslararası taşımacının giderlerinin önemli bir kısmının döviz cinsinden olmasından dolayı maliyetler düşmedi.

UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin: Navlunların düşmesi bekleniyor ama sektörün artık nefes alacak yeri kalmadı.

Ekol Lojistik / Mehmet Özal: Akaryakıttaki düşmeyi bire bir navluna yansıtmak çok kolay olmaz. Petrol tek gider kalemi değil.

Aysel Yüce 
Dünya Gazetesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA