Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhracat durdu mikro ihracat patladı
11 Mayıs 2015 Pazartesi 16:37

İhracat durdu mikro ihracat patladı

KOBİ'ler mikro ihracatı sevdi. Yurtdışına az miktarda satış yapmak için artık ihracat işlemi yapmaya gerek yok. Ürünü kargoya verip gerisine karışmıyorsunuz. Sadece bu yılın ilk üç ayında yüzde 42'lik büyüme var..

KOBİ'ler mikro ihracatı sevdi. Yurtdışına az miktarda satış yapmak için artık ihracat işlemi yapmaya gerek yok. Ürünü kargoya verip gerisine karışmıyorsunuz. Sadece bu yılın ilk üç ayında yüzde 42'lik büyüme var..

Varsayalım ki, tekstil sektöründe fermuar üreten bir KOBİ'siniz ve yurtdışındaki bazı müşteriler web sitenizde gördükleri en son model fermuarlardan numune istediler. Eğer bu talep birkaç yıl önce gerçekleşseydi, yapmanız gereken, ağırlığı ve adedi ne olursa olsun bu ürünleri normal ihracat yoluyla yurtdışına göndermek olacaktır.

Bunun için önce gümrük beyannamesi hazırlamak üzere gümrükçünüze gitmeniz ve beyanname için 200 ile 300 TL ödemeniz gerekecekti. İşlemler en az birkaç gün sürecti. Ama bu durum artık değişti. 2012 yılında küçük ihracatın önünü açmak için yeni bir uygulama hayata geçirildi ve her şey öok daha kolaylaştı. 

İhracat dünyasında mikro ya da kolay ihracat olarak bilinen bu sistem, özellikle KOBİ'lerin büyük ilgisiyle karşılaştı.

Gümrük müşavirlerinin Elektronik Gümrük Beyanlı (ETGB) çıkış olarak adlandırdığı hizmet sayesinde KOBİ'ler küçük miktardaki ihracat ürünlerini, yani tek seferde 150 kg ve 7 bin 500 euro'ya kadar olan ürünlerini sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı hazırlayarak ek bir bedele gerek kalmadan, uluslararası kargo şirketleri aracılığı ile yurtdışına gönderiyorlar. Bu da hem maliyet ve zamandan kazandırıyor hem de bürokratik işlemleri yok denecek kadar azaltıyor.

Uygulamanın KOBİ'lere sağladığı avantajları öyle sıralamak mümkün;

 • İhracatçı Birlikleri Nispi Aidatı'nda muafiyet sağlıyor,
 • Gümrük Müşavirliği Ücreti alınmıyor
 • Vekaletname aranmıyor
 • Hızlı bürokratik işlemler sayesinde zamandan tasarruf sağlanıyor
 • Cumartesi günü bile gümrük işlemi yapılabiliyor.

DHL Express verilerine göre 2013 yılında 18 bin 372 adet mikro gönderim gerçekleşirken 2014 yılında bu rakam 30 bini aştı. 2015 yılının ilk çeyreğinde ise artışı yüzde 42'ye ulaştı. 

Uzmanlara göre mikro/kolay ihracat sayesinde özellikle Avrupa ülkelerine ihracat yapmak neredeyse Türkiye içinde iş yapmak kadar  kolay hale geldi.

Mikro / kolay ihracatta ne fazla tekstil ürünleri, elektronik, oto yedek parçaları ile e-ticaret ürünleri gönderiliyor.

Bunların yanı sıra mikro ihracat ile tekstil aksesuarları ve ev tekstili, düğme, fermuar, püskül, etiket, matbaa, broşür ve katalog gönderimleri de yapılıyor.

En fazla ihracat yapılan pazarların başında ise Avrupa ve Amerika geliyor.

Mikro ihracatçılar şimdi KDV iadesi sorununun da çözülmesini istiyorlar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yasal mevzuatı revize ettiği halde, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) sistemi ile ilgili çalışmaların henüz tamamlanmaması sebebiyle ihracatçılar zaman zaman vergi iadesini alamıyorlar.

Selma Şimşek Bektaş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA