Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IC İçtaş ve Limak Holding Gökova Körfezi'ne çimento fabrikası kuracak
27 Haziran 2016 Pazartesi 06:00

IC İçtaş ve Limak Holding Gökova Körfezi'ne çimento fabrikası kuracak

IC İçtaş ve Limak Holding’in termik santraldeki ortaklıkları yeni bir iş birliği doğurdu. İki holding, Gökova Körfezi’ndeki Yeniköy-Kemerköy termik santralinin ardından aynı lokasyonda çimento fabrikası kuracak.

IC İçtaş ve Limak Holding’in termik santraldeki ortaklıkları yeni bir iş birliği doğurdu. İki holding, Gökova Körfezi’ndeki Yeniköy-Kemerköy termik santralinin ardından aynı lokasyonda çimento fabrikası kuracak. Konuyla ilgili ilk açıklamayı Ekonomist dergisine yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 150 milyon dolara mal olacak fabrikanın 2019’da üretime başlayacağını söylüyor. 

Son yıllarda devreye giren yatırımlar ve özelleştirme ihalelerinin en önemli iki aktörü olan İbrahim Çeçen ve Nihat Özdemir, termik santralde yaptıkları ortaklığı yeni bir alana daha taşıma kararı aldı. İki holding, eşit ortak oldukları Gökova Körfezi’ndeki Yeniköy-Kemerköy termik santralinin ardından aynı yerde yeni bir yatırım için daha kolları sıvadı.

IC İçtaş ve Limak Holding, Gökova Körfezi’nde çimento fabrikası kurmaya hazırlanıyor. 150 milyon dolar yatırımla hayata geçirilmesi planlanan fabrikası üretime 2019 yılında başlayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, bu kararı yeni aldıklarını ve bu yılın sonuna kadar yatırıma başlayacaklarını söylüyor. 

ÇİMENTO FABRİKASININ KAPASİTESİ 2 MİLYON TON 

Ege’de çimento sektörüne yönelik önemli yatırımlar bulunuyor. Akçansa, Çimentaş, Batıçim ve Batı Söke’nin ardından gelecek bu yatırım Muğla’nın ilk çimento fabrikası olacak. Bu yılın sonunda inşasına başlayacak fabrikanın yıllık 2 milyon ton klinker üretecek kapasitede olması planlanıyor.

IC İçtaş ve Limak Holding’in bölgedeki ilk önemli yatırımı enerji alanıdan olmuştu. İki şirket 2014 yılında özelleştirme ihalesine çıkan ve Gökova Körfezi’nin ortasında yükselen Yeniköy,Kemerköy termik santralinin işletme hakkını 2 milyar 671 milyon dolara almıştı. Bu iki santral 23 Aralık 2014 tarihinde devreye alındı. Yenileme yatırımlarıyla Yeniköy Termik Santrali iki ünitesiyle 420 MW ve Kemerköy Termik Santrali de üç ünitesiyle 630 MW kurulu güce ulaştı. Böylece bu iki santral toplam 1500 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 5’ini karşılayan bir noktaya geldi. 

SANTRALİN YANINDA OLACAK

Buradaki üretimin tam gaz devam ettiğini dile getiren Nihat Özdemir, yaptıkları fizibilite çalışmalarının ardından buranın hemen yanında çimento fabrikası kurmak üzere fikir birliğine vardıklarını anlatıyor. Fabrikanın 2019 yılında üretime başlayacağını ifade eden Özdemir, önemli bir değer yaratacaklarını kaydediyor.

HIZLANAN YAPILAŞMA ETKİLİ OLDU

Muğla’ya yatırım kararından önemli etken limanlara olan yakınlıklık ve ihracat potansiyeli oldu. Nihat Özdemir, Çanakkale’den Antalya’ya birçok limanın çok yakınında yer alacak fabrikanın üretiminin önemli bir kısmını ihraç edeceğini söylüyor. Özdemir, bu bölgenin gerek Avrupa’ya gerekse de Ortadoğu ve Afrika’ya açılmada önemli bir nokta olduğunu kaydediyor. İhracatın yanı sıra Bodrum başta olmak üzere Muğla’da yeni imara açılan alanlar da aslında bu yatırım kararına yön vermiş görünüyor. Bölgede hızlanan yapılaşma ile fabrikanın önemli bir iş yüki olacağı ortada.

SİBEL ATİK / EKONOMİST

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA