Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hükümet kurulmadan yeni pozisyon açmayın
12 Ağustos 2015 Çarşamba 01:00

Hükümet kurulmadan yeni pozisyon açmayın

Genel seçimin üzerinden iki ay geçti ama siyasetteki belirsizlik hala bitmedi. Uzmanlar bu belirsiz ortamda risk alınmaması gerektiğini söylüyor.

Genel seçimin üzerinden iki ay geçti ama siyasetteki belirsizlik hala bitmedi. Uzmanlar bu belirsiz ortamda risk alınmaması gerektiğini söylüyor. Gedik Yatırım da buna katılıyor. Piyasalarda endişelerin artması sonucu düzeltme yaşanması sonrasında yatırımcının defansif pozisyonda olmasını tavsiye eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, “Hükümet kurulmadan yeni pozisyon açmayın” diyor.

Seçimlerden önce piyasalar için her şeyin ‘seçim sonrasına’ ötelendiğini dile getirdik. Seçimi arkasında bırakan piyasalarda yeni trend ise hükümetin kurulması…

Nasıl ki seçim arifesinde kurumlar seçim sonuçlarını görmeden bir pozisyon alınmasını tavsiye etmediyse, bugün de aynı süreç hükümetin kurulmasına endekslenmiş durumda.

Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık da yatırımcılara bu konuda aynı tavsiyeyi veriyor: “Hükümet kurulmadan yeni pozisyon açmayın”.

PKK süreci, IŞİD saldırıları, çözüm sürecinin sekteye uğraması gibi haberler paralelinde Borsa İstanbul’un bu sürece aslında iyi de dayandığını belirten Ayışık, yatırımcıya böylesi bir ortamda defansif olunması tavsiyesini veriyor. Ayışık, diğer sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Seçimden sonra Borsa İstanbul’un önce yükseldiğine, sonra gerilediğine şahit olduk. bu süreçte piyasalar neleri fiyatladı? Neleri satın aldı ya da sattı?

Seçim yaklaşıldıkça ortaya çıkan anketlerde tek parti iktidarının zora girdiğinin görülmesi, endekste ilk satış dalgasını getirmişti. 7 Haziran akşamında dört partili bir meclis aritmetiği ve hiçbir partinin tek başına hükümet kuramayacağı gerçeği, 8 Haziran sabahı Borsa İstanbul’un sert bir düşüşle 75.000 civarına kadar gerilemesine neden oldu. Bu düşüş sonrası cazip seviyelere gerileyen çarpanlar ve bir koalisyon hükümetinin kurulabileceğine yönelik kuvvetlenen algı endeksi tekrar 84.000 civarına taşıdı. Son günlerde ise artan terör olayları ve jeopolitik riskler ile koalisyon kurulabileceğine dair düşen beklentiler BİST’in tekrar düşüşe geçmesine neden oldu. Bu süreçte FED’in eylül ayında faiz artışı yapma ihtimalini artıran gelişmeler de endeks üzerinde baskı oluşturuyor.

Gedik Yatırım'ın model portföyündeki hisseler

Bu bağlamda Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelerin borsaları düşünüldüğünde iskontolu olduğunu söyleyebilir misiniz?

Borsayı en çok etkileyen şey beklentiler. Beklentiler içinde büyüme olmadığı zaman, şirketlerin açıklamış olduğu kâr rakamlarında iyileşme olmadığı zaman, borsa istediğiniz kadar ucuz deyin. Bu, borsanın illa ucuz olduğu anlamına gelmez. Sadece fiyat/kazanç oranları ya da değerlere bakıp da bu yorumu yapmak sağlıklı olmayacaktır. Dolayısıyla endeksin bu seviyeleri bize çok da ucuz gelmiyor.

Şu anda Borsa İstanbul yüzde 10’lar gibi bir iskonto oranına sahip olsa da jeopolitik ve siyasi riskler bu iskontoyu hak ettiğimizi gösteriyor. Bu yüzden BİST iskontolu deyip de pozisyon açmayı önermiyoruz.

Gedik Yatırım'ın model portföyüne dahil etmek için izlediği diğer hisseler

Gedik Yatırım olarak erken seçim ihtimalini nasıl görüyorsunuz? Böyle bir durumda piyasalardaki hareket nasıl olur?

Uzunca bir süredir koalisyon kurulması ve erken seçime gidilmesi ihtimaline eşit olasılık veriyorduk. Aslında bizim görüşümüz de dahil, siyasi tercihler konusunda yapılan tüm yorumlar subjektif nitelikte. Bu nedenle de yanılma payı çok yüksek. Eğer bir yatırımcı sadece buradan gelecek habere göre kısa vadeli yatırım kararı verecekse, maalesef tüm inisiyatif yatırımcıda olmalı. Kısa vadeli yapılacak bu tür yatırımın getirisi olduğu kadar riski de çok yüksek. Bizim bu tip yatırımcıya vereceğimiz en önemli tavsiye, bu dönemde öncelikle kredi ve kaldıraç kullanımından uzak durmak, sonrasında da portföyün sadece belirli bir kısmını bu tür bir yatırıma ayırmak olacaktır.

Yılın geri kalanında Türkiye hangi haberlere kulak kesilecek?

Yılın geri kalanı için öncelikle siyasi belirsizliklerin netleşmesi gerekiyor. Erken seçimi gündemden çıkabilecek bir hükümet kurulması veya yeni bir seçime gidilecek olması yılın ikinci yarısındaki hareket bandının sınırlarını önemli ölçüde değiştirecektir. Erken seçim ihtimali halen masada bulunmakla birlikte, olası bir hükümet kurulması durumunda da bu hükümetin ne kadar süre içinde kurulacağı, yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve nasıl bir ekonomi politikası izleyeceği gibi son derece kritik soru işaretleri var. Buna ek olarak Suriye sınırındaki hareketlilik ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden artan terör olayları bir diğer kritik gündem.

Gedik Yatırım’ın yıl sonu beklentileri neler?

Yıl sonunda dolar/TL beklentimiz 2,75-2,85 bandı. Yıl içerisindeki bu seviyelerin üstü ve altında çok geniş bir alanda dalgalanma görebiliriz. Bu nedenle gelişen olaylara göre çok ciddi revizyonlar yapmamızın gerekebileceğinin farkındayız. BİST-100’de ise orta noktası olan 80.000’e yakın bir noktada 75.000 - 85.000 bandı içinde bir yıl sonu kapanışı öngörüyoruz. Enflasyon için tahminimiz yüzde 7,25 iken, gösterge faizde yıl sonu rakamı üst banda yakın olmakla birlikte yüzde 9,5-11 aralığında bir dalgalanma bekliyoruz.

Model portföyünüzü ele alırsak, o tarafta nasıl bir getiri elde ettiniz?

1 Nisan 2014 tarihinden bu yana Bileşik Endeks yüzde 11,2 değer kazanırken, portföyümüz yüzde 21,4 değer kazandı. Bu endeksten yüzde 8,6 fazla getiriye denk geliyor. Son dönemde yurtiçinde görülen belirsizlikten dolayı 23 Haziran’da Garanti Bankası’nda 8,65 TL, Emlak GYO’da 2,84, Tekfen Holding’te 4,62 YL ve Mardin Çimento’da 4,65 TL seviyesinden satış yaparak portföyün nakit dengesini artırdık. 

Bu konjonktürde yatırımcıların nasıl bir pozisyon almasını öneriyorsunuz?

Şu anda verilebilecek hiçbir öneri ‘bekle ve gör’den farklı olmayacaktır. Yatırımcıların öncelikle katlanabilecekleri riskleri ve heyecan dozunu iyi ayarlaması gerekiyor. Çok yüksek heyecan yaratan bir portföyün çok büyük olasılıkla yanlış dağıtım yapılan bir portföy olduğunu söylemek mümkün. Yatırımcıların kendi risk ve getiri profillerine göre bir portföy oluşturması ya da risk gruplarına göre düzenlenmiş profesyonel portföyden kendi risk profilini yansıtan bir ürünü tercih etmesi gerekiyor. Bu nedenle herkese aynı reçeteyi vermeyi aslında doğru bulmuyoruz. Bu portföyler için ortak vereceğimiz öneri, likit çerçevesi doğabilecek fırsatlardan faydalanmayı sağlayabilecek şekilde ayarlanmış çeşitlendirilmiş bir portföy.

Mustafa Gündoğdu / Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA