Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hindistan ithal çeliğe anti-damping vergisi getirmeyi düşünüyor
11 Eylül 2015 Cuma 22:54

Hindistan ithal çeliğe anti-damping vergisi getirmeyi düşünüyor

Hindistan, çelik üreticilerinin özellikle Çin ve Rusya’dan yapılan ucuz ithalat nedeniyle zarar gördükleri hususunda şikayeti sonrası, ithal çeliğe %20’lik bir anti-damping vergisi getirmeyi düşünüyor.

Hindistan, çelik üreticilerinin özellikle Çin ve Rusya’dan yapılan ucuz ithalat nedeniyle zarar gördükleri hususunda şikayeti sonrası, ithal çeliğe %20’lik bir anti-damping vergisi getirmeyi düşünüyor.

Hindistan Maliye Bakanlığı, Tedbirler Genel Müdürlüğünün sıcak çekilmiş kangal çelik (HRC) üzerine 200 günlük %20’lik bir vergi getirilmesini tavsiye ettiğini bildirdi. Bu ürün, analistler tarafından “anahtar” olarak tanımlanıyor ve otomotiv sanayi ile diğer alanlarda kullanılıyor.

Bu vergi teklifi, Temmuz ayında şikâyette bulunan Hindistan’ın en büyük 3 çelik şirketi Hindistan Çelik Otoritesi, Essar Çelik ve JSW Çelik tarafından desteklendi. Analistler; bu firmaların yanısıra Tata Çelik firması gibi emsal şirketlere de, bu tarife getirilmesi hususunun onların üretimlerini ve fiyatlarını yükseltmelerine imkân vermesi sebebiyle, yarar sağlayacağını ifade etti. 

Bu teklif, Hindistan Maliye Bakanlığı nihai kararı vermeden önce, tedbirler kuruluna gönderilecek. Hindistan, zaten geçen ay,  ithal çelik üzerindeki vergileri %10’dan %12,5’e çıkarmıştı. Bunun yanında, hükümet, Çin, Malezya ve Güney Kore’den gelen bazı paslanmaz çelik üzerine anti-damping vergisi getirmişti.

Çin, Rusya ve Ukrayna’dan yapılan ithalat artışı nedeniyle,  HRC ürünlerinin fiyatları, Hindistan’da yaklaşık %20 düştü. Bank of America bu düşüş trendinin, Çin Yuanının değer kaybı nedeniyle daha kötüleştiğini ifade etti.

Hindistanlı çelik üreticileri, piyasa fiyatlarının üretim maliyetlerinin altında olduğundan şikâyet ediyor ve anti-damping vergisinin koyulması dahil ucuz ithalata karşı daha fazla koruma istiyor.

Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley bu hafta hükümetin “savunmacı bir hamleyi” ciddi şekilde düşünüyor olduğunu söyledi, ancak hem çelik üreticilerinin hem de çeliği ham madde olarak kullanan şirketlerin menfaatlerinin dengelenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Anti-damping vergisi beklentisi içinde yurt içi fiyatlar bir derece yükselirken, analistler bu artıştan kesinlikle emin olunmaması konusunda uyardı.

Hindistanlı çelik üreticilerinin bu konudaki sıkıntılarının, özellikle sektöre 60 milyar $ kredi vermiş olan bankacılık sistemi olmak üzere, bütün ekonomiye etkisi olacaktır. 

Credit Suisse’n in tahminlerine göre, 60 milyar dolarlık bu borcun yaklaşık yarısının zaten yüksek düzeyde baskı altında ve bu baskı altında olan borcun küçük bir kısmı da batık fon olarak kabul ediliyor. (Financial Times)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA