Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hazırgiyimciler Merkez Bankası'ndan destek bekliyor
27 Şubat 2015 Cuma 14:59

Hazırgiyimciler Merkez Bankası'ndan destek bekliyor

Rusya'da pazar kaybına uğramak istemeyen hazır giyim sektörü temsilcileri Merkez Bankası'ndan destek bekliyor.

Rusya'da pazar kaybına uğramak istemeyen hazır giyim sektörü temsilcileri Merkez Bankası'ndan destek bekliyor. Moskova'da yapılan Collection Premiere Moscow Fufarı'na katılan işadamları Türkiye'nin Rusya'dan yaptığı 30 milyar dolarlık petrol ve türevi madde ithalatının yüzde 10'unun rubleyle gerçekleştirilmesini istiyor. 

İHKİN Başkanı Himet Tanrıverdi, "Merkez Bankası elini taşın altına koyarsa çok ciddi bir iş hacmi yakalarız" derken belirli periyotlarda rublenin değerinin sabitlenmesiyle ihracatçıların kaybının önlenebileceğini savundu. Tanrıverdi, Rusya'da dövizle ödenen AVM kiralarının ruble üzerinden yapılması içinde düzenleme istedi.

AVM kirası ruble ile olsun 

Tanrıverdi’nin dikkat çektiği konulardan biri de Rusya’da dövizle ödenen AVM kiraları oldu. “AVM’lerde döviz yerine rubleyle kira ödeme konusunda düzenleme bekliyoruz” diyen Tanrıverdi sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya ile yapılacak bir Tercihli Ticaret Anlaşması’nı da dört gözle bekliyoruz. Türkiye 2014 yılında Rusya’ya 351 milyon dolarlık hazırgiyim ihracatı gerçekleştirdi. Bu haliyle Türkiye, Rusya pazarından yüzde 4.4 pay alıyor. Bavul ticaretiyle bu rakam çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Rusya 18.7 milyar dolarlık Türkiye hazır giyim ihracatında yüzde 1.87 paya sahip. Bu pazarı kaybetmemek için rubleyle ticareti artırıcı önlemler almamız gerekiyor.” Rusya’da çok sayıda perakende Türk markasının distribütörlüğünü yapan Moda&Bosca Group Ortağı Volkan Ergün de finansal kaygılarla döviz üzerinden alınan kiraların Türk markaları zor duruma soktuğunu ve mağaza kapatmamak adına yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

Avrupa ile ön avans mücadelesi 

Rusya ile ticarette tartışma konusu yaratan ve çok sayıda firmanın alacak sıkıntısı çekmesine neden olan açık hesap ve avans konusuna da değinen Tanrıverdi, “Rusya pazarında alacaklarda yüzde 50’li kaybınızın olması kötüdür ama üstesinden gelinemez, yıkıcı bir sorun değildir. Fuarda Türk standlarına gelen Ruslar, sıkıntılı ortamdan dolayı Avrupalı firmaların daha fazla ön avans istediklerini ve fiyatlarını çok pahalı bulduklarını söyledi. Geçmişte sipariş aldığımızda yüzde 20-30 arasında avans alıyorduk. Bugün yüzde 20 alıyoruz ya da hiç almıyoruz. O yüzden bundan sonra daha çok Türk firması tercih edilecek” değerlendirmesini yaptı. 

Sektör olarak Rusya ile ticari ilişkileri geliştirmek için yeni bir tanıtım atağı başlatacaklarını kaydeden Tanrıverdi, “Biz Rusya’nın sadece güçlü olduğu dönemlerde değil krizlerde de yanında olmak istiyoruz” diyerek gerekli altyapıların hazır olması halinde Rusya’da üretime de sıcak baktıklarını belirtti. 

Ticareti aile bağları canlandıracak 

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Volkan Atik, uzun yıllardır Avrupa’nın dev markalarına fason üretim yapan Türkiye’nin son 10-15 yıldır kendi markalarıyla dünya pazarlarında söz sahibi olmaya başladığını söyledi. Atik son araştırmalara göre Türk şirketlerinin yurtdışında 5 bin mağazası olduğunu söyledi. Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyüpkoca iki ülke arasındaki evliliklere göndermede bulunarak, “27 yıldır Rusya ile iş yapıyorum. Çok fazla ortak noktamız var. Eminim geleceği beraber yazacağız. 120 binden fazla Rus gelinimiz; Türkiye’de babaanneler, Rusya’da anneanneler var. Bu iyi bir ticareti gerektirir” yorumunu yaptı. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı İlker Karataş da Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere, Rusya’nın büyük şehirlerindeki AVM’lerde Türk markalarının mağaza sayısının arttığını dile getirdi ve zenginleşen Rus orta sınıfının Türk mağazalarından giyindiği bilgisini verdi.

Teşvik artmazsa Rus turist 2 milyonda kalır

Geçtiğimiz aylarda başlayan ve Rusya’dan gelen uçaklara verilen yakıt teşvikinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Rus-Türk İş Adamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, “ÖTV ve havaalanı vergileri de tekrar düzenlenmeli. Tur operatörleri de bu dönemde elini taşın altına koymalı. Gerekli atılımları yapmazsak Rusya’dan Türkiye’ye gelen yılık 4 milyon turist yarı yarıya düşecektir” dedi.

GAMZE ŞENER
DÜNYA GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA