Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HANGİ SENDİKANIN NEREDE KAÇ OTELİ VAR?
26 Temmuz 2015 Pazar 02:53

HANGİ SENDİKANIN NEREDE KAÇ OTELİ VAR?

Lastik-İş Sendikası’nın Kocaeli’de yapacağı 5 yıldızlı otelin temeli atıldı. Türk Metal ile başlayan otelcilik yapan sendika sayısı 8'e yükseldi, sendikaların sahibi olduğu otel sayısı 23'ü buldu.

Lastik-İş Sendikası’nın Kocaeli’de yapacağı 5 yıldızlı otelin temeli atıldı. Türk Metal ile başlayan otelcilik yapan sendika sayısı 8'e yükseldi, sendikaların sahibi olduğu otel sayısı 23'ü buldu.

Resort Dergisi'nde yer alan habere göre, diğer sektörlerden sonra sendikalar da otelciliğe girdi. Sendikacılık genelinde ve tek tek işkollarında sürekli üye kaybeden işçi sendikaları, eğitim tesisi olarak başlayan bu alandaki faaliyetlerini yatırım ve işletmecilik boyutuna taşıyarak otelcilik yapıyor.

HANGİ SENDİKANIN KAÇ OTELİ VAR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’un Ekin Grubuyla birlikte çıkardığı Resort Dergisi’nde yayınlanan, Ekin Grubu Araştırma Birimi’nin araştırmasına göre otelciliğe giren sendika 8’e, bu sendikaların sahibi olduğu tesis sayısında 23’e ulaştı.

Araştırmada otelciliğe giren ilk sendikanın Türk Metal olduğu, bu sendikanın 1'i KKTC'de Girne'de, 2'si Ankara'da, Didim ve Karadeniz Ereğli'de 1'er olmak üzere 5 oteli olduğu belirtiliyor.

Lastik-İş ve Türk Metal'den başka Haber-İş, Yol-İş, Belediye-İş, Kristal-İş, Çimse-İş, Tes-İş ve Tarım-İş sendikaların da otelleri bulunuyor.

Sendikalar sahibi oldukları otellerin bir bölümünü üyelerin yararlanması amaçlı eğitim tesisi olarak gösterirken bir tesisi kiraya vererek ya da doğrudan işleterek otelcilik yapıyor.

ÖZEL BİRİM BİLE KURDULAR

Öyle ki Yol-İş Sendikası, bünyesinde 'Oteller Genel Müdürlüğü" birimi oluşturmuş ve bu birimin başına bir Genel Müdür atamış.

Otelcilik yapan sendikalardan Haber-İş'in Mersin, Çeşme, Antalya, Kemer ve Ankara'da kimi misafirhane adıyla işletilen 5 tesisi bulunuyor.

Yol-İş'in de Mersin Silifke, Antalya, İzmir, Ankara, Trabzon ve Erzurum'da da kendine ait misafirhane ve otelleri var.

Belediye-İş Sendikası'nın, Kuşadası Davutlar'da 5 yıldızlı Grand Belish Oteli, Çimse-İş'in Alanya ve Ankara'da, Tes-İş Akçay ve Mersin'de, Tarım-İş'in Antalya’da oteli var.

İŞLETMECİLİK DE YAPIYORLAR

Bu arada sendikaların otelcilik alanında işletmecilik de yaptığı ortaya çıktı.

Otelcilik alanına ilk giren Türk Metal Sendikası’nın bu tesisleri işletmek üzere ayrı bir şirket kurdu.

Türk Metal Sendikası’nın bünyesindeki otelleri işletmek üzere Obatur Otelcilik adıyla şirket kurdu. Obatur'un sahibi de Türk Metal Sendikası'nın Başkanı Pevrul Kavlak'ın kızı ve damadı.

TÜRK METAL'İN YENİ OTEL PROJESİ

Bünyesinde 4 otel bulunan Türk Metal Sendikası, yeni otelini Ankara Söğütözü'de yapıyor. Sendikaya ait arazinin üzerindeki 5 yıldızlı otelde 224 oda 448 yatak bulunacak.

LASTİK-İŞ, KOCAELİ'DE 5 YILDIZLI OTEL YAPIYOR

Lastik-İş Sendikası, Kocaeli'nin Başiskele ilçesine yapacağı 5 yıldızlı otelin temelini attı. Lastik-İş sendikası'nın oteli 5 yıldızlı, 120 oda ve 252 yatak kapasiteli olacak.

ORGANİZE SANAYİCİLER DE OTELCİ OLDU

Bu arada İzmit Dilovas'ndaki İmes Sanayi Bölgesi de otelciliğe girdi. İmes, Dudullu'da yaptırdığı oteli Four Point By Sheraton adıyla hizmete açtı.

İMES Başkanı Süheyl Erboz, Four Point By Sheraton'un iş oteli olduğunu söyledi.

EĞİTİM TESİSİ DİYE BAŞLADI, AMA…

Araştırmayı yapan Ekin Grubu Araştırma Birimi yöneticisi Fehmi Köfteoğlu, sendikaların otelciliğe giererken daha önce bunu üyeler için eğitim ve dinlenme tesisi adıyla yaparken bir süreden beri bu işi artık açıkça otelcilik adıyla ve tümüyle ticari bir faaliyet olarak yapmaya başladığını söyledi.

Köfteoğlu, otelcilik işine giren sendikaların bu alana girdikten sonra kendi alanlarında ve üyeleri ile ilgili bir başarısı olmayan, iktidarla yakın ilişki içinde olan sendikalar olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti

HANGİ SENDİKANIN NEREDE KAÇ OTELİ VAR?

Yol-İş                 6             Mersin Silifke, Antalya, İzmir, Ankara, Trabzon,Erzurum

Türk Metal         5             KKTC Girne, Ankara, Didim, Karadeniz Ereğli

Haber-İş            5             Mersin, Çeşme, Antalya, Kemer, Ankara

Çimse-İş'in        2             Alanya, Ankara

Tes-İş                2             Akçay, Mersin

Lastik-İş             1             Kocaeli

Belediye-İş         1             Kuşadası- Davutlar

Tarım-İş              1             Antalya

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA