Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Global girişimcilik örnekleri
01 Ocak 2015 Perşembe 15:15

Global girişimcilik örnekleri

Global girişimcilik takımının dev oyuncuları bir çok deplasmandan evlerine galip dönerken, ulusal pazara erişim sağlamak isteyen bir çok kuruluşa da çeşitli örnekler veriyor.

Global girişimcilik takımının dev oyuncuları bir çok deplasmandan evlerine galip dönerken, ulusal pazara erişim sağlamak isteyen bir çok kuruluşa da çeşitli örnekler veriyor.

coca-cola.jpg

Coca Cola: 1886 yılında Atalantalı eczacı John Pemberton tarafından baş ağrısını dindirmek için bir şurup olarak tasarlanmasına rağmen çeşitli rastlantılar sonucunda Coca Cola halini almış ve bugün dünyanın en çok tanınan markası haline gelmiştir.

Bugün 100’den fazla ürün skalası barındıran Coca Cola, dünyanın her yerinde tercih edilirken lokal bazda da satışları arttırmak adına ülkelere özel reklam filmleri ve pazarlama taktikleri geliştirerek satışlarını her geçen gün ileriye götürmektedir.

microsoft.jpeg

Microsoft: 1975 yılında ABD’de iki üniversite öğrencisi tarafından kurulan Microsoft dev firmalar tarafından kullanılan bilgisayarları minimalize ederek ev kullanıcılarını hedef aldı ve Personel Computer Türkçesi kişisel bilgisayarlar ile global pazarın en büyük oyuncularından biri oldu.

Kurulduğu günden bugüne kadar yaptığı yenilikler ve ihtiyacı tam karşılayan çözümler ile dünyanın en büyük girişimlerinden biri olan Microsoft, bu çözümlerinin karşılığı olarak 2010 yılında 62 milyar dolar kazandı.

Global girişimcilik örnekleri için zannettiğinizin aksine o kadar da uzağa gitmeye gerek yok. Türk girişimciler, yakın kültürlere sahip olduğumuz Ortadağu ve Arap ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. 2012 yılında yurtdışında marka tescili yaptıran firma sayısı 5 bin 56’ya kadar ulaşıyor.

Üstelik global krizin sahne aldığı dönemde Türk markaları tam 97 ülkeyi istila etmiş durumda. Bu alanda Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi kurumlar Türk markalarının yurtdışında da servis edilebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

colins.jpg

Colin’s: Türk girişimcilerin en büyük örneği olan Colins’in ülkemizde 170 mağazası varken yurtdışındaki mağaza sayısı 440’a yükseldi. Bu dev tekstil grubu Mısır’ın serbest bölgesinde 3 fabrika daha açarak üretim ve sevkiyat konusuna yenilik getiriyor.

Bu küresel yarışta dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye 80’li yıllarda inşaat sektörüyle açılmaya başladığı küresel pazarda, bugün 5 bin markası ve Avrupa’daki gurbetçi nüfusu ile birlikte takım kaptanı olmaya aday bir oyuncu…

Bazı Türk firmaları ise şirketlerini aracı firmalar desteğiyle ABD’de kurarak ya da yurtdışında sanal ofisler oluşturarak globalliğe yeni bir bakış açısı getiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA