Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34

SENEM KILIÇ / Yönetim Danışmanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SENEM KILIÇ / Yönetim Danışmanı

Girişimcilikle İlgili Altın Kurallar

06 Mart 2015 Cuma 10:42

Uzun yıllardır çalıştınız, özel sektörüne veya kamu kuruluşlarına çalışan olarak emek verdiniz ancak şimdi içerisinde bulunduğunuz pozisyon veya görevler sizi tatmin etmiyor. Başka bir senaryo: Birinin himayesinde çalışmaktan o kadar çok sıkıldınız ve bu sizde huzursuzluk yarattı ki bir kaçış yolu arıyorsunuz. Pek çok insan bu gibi durumlarda heveslenip kendi işini yapmak istiyor. Yani “GİRİŞİM”ci olmak istiyor. Maalesef bu durumdaki pek çok insan hazırlıksız atılım yaptıkları için atıldıkları girişim denizinde boğulup gidiyorlar. Öyleyse bu denizde boğulmamak için nelere dikkat etmek lazım gelin hep birlikte başlık başlık inceleyelim.

1 - Havuza atlarken dikkat edin: Yukarıda belirttiğimiz gibi pek çok girişimci şirket kurarken ayrıntıları gözden kaçırıyor. Öncelikle kendi durumunuzu tespit etmeniz çok önemli. Kuracağınız iş için yeterli sermayeniz var mı? Riskleriniz neler? Gireceğiniz pazarla ilgili bilginiz var mı ve bu pazarın neresindesiniz? Başarıya ulaşma şansınız nedir? Gibi soruları kendinize sorarak iyi bir plan çizmeniz gerekiyor.

2 - Dışarıya çıkmadan önce hava durumuna iyi bakın: İşinizi kurmadan önce pazar araştırması yapmak çok önemli. Bu size doğru zamanda doğru ürünle piyasaya çıkmanızı sağlayacaktır. Araştırmaktan korkmayın ve bunu zaman kaybı olarak görmeyin etkili bir stratejik plan için gireceğiniz pazarın analizi olmazsa olmazlardan.

3 - Küçük adımlarla başlayayım, küçük kazanç yeter diyecekseniz başlamayın: Herkes tarafından kullanılan ve size belki de klişe gibi gelen “Büyük Düşün” nasihatleri… Size klişe gelen bu terim aslında her işin kıvılcımını oluşturan olgudur. Risk alın, hata yapmaktan korkmayın! İlk okuduğunda insanlara “yanlış mı anladım?” dedirten bu madde ile aslında daha fazla kazancın sahibi olabilirsiniz. Planlı ve emin adımlarla başlangıç yaptıktan sonra risk almak size kayıptan çok daha çok kazanç getirecektir. Unutmayın her şey hayal etmekle başlar.

4 - İnsanlar sizi niye seçsin?: Pazarda fark yaratmak çok önemli. Bu sorunun cevabı size yapınızın SWOT analizini çıkaracaktır. Hizmetiniz veya ürününüz ile diğer markalardan veya şirketlerden sıyrılıyorsanız 1-0 önde başlarsınız yani özetle rakiplerinizden bir adım öne geçersiniz. Bu da size daha fazla müşteri dolayısıyla daha fazla kazanç sağlayacak, risklerinizi azaltacaktır.

5 - İhtiyaç varsa pazar var, yoksa kaynağınız var mı?: Pazarda tutunmak için ihtiyaç yaratmak en önemli altın kurallardan biri. Fakat piyasada ihtiyaç yoksa ne olacak? Hemen arkasından kendinize şu soruyu sormalısınız: Yeterli sermayem var mı? Ürününüze sonradan talep yaratmak zaman alacağından ve disiplinli bir çalışma gerektirdiğindenyeterli kaynağa (sermayeye) sahip olmanız riskinizi azaltmak adına büyük önem taşır.

6 - Bir işe başlamak için büyük fikirler (BİBİF): Sunacağınız hizmetle ilgili anlam yaratın. İş modelinizi oluşturun. Bu size önünüzü görmeniz açısından yardımcı olacaktır. Hedefleriniz, varsayımlarınız ve görevlerinizi belirleyin. Bir mantranız olsun.

Gördüğünüz gibi girişimlerinizin devamlılığını sağlamak detaylı bir araştırmadan geçiyor aslında. Siz siz olun sıkılıp da düşünmeden atladığınız girişim havuzunda boğulmayın.  

Sevgiyle kalın

Senem KILIÇ
​Bilgisayar Mühendisi, Yönetim Danışmanı
www.virastratejik.com.tr
Facebook: Senem Kılıç
Twitter: @virayadanış

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA