Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişim sermayedarı teknoloji balonu içinde olduklarını söylüyor
09 Mart 2015 Pazartesi 20:54

Girişim sermayedarı teknoloji balonu içinde olduklarını söylüyor

Genç ve yenilikçi teknoloji firmaları (startups) 2000 yılındaymış veya hiç yarın olmayacakmış gibi para toplamaya devam ediyorlar.

Genç ve yenilikçi teknoloji firmaları (startups) 2000 yılındaymış veya hiç yarın olmayacakmış gibi para toplamaya devam ediyorlar.

Boston’da bulunan girişim sermayesi firması Spark Capital’ın kurucu ortağı Todd Dagres ise, Silikon Vadisindeki güncel söylemlere itiraz ediyor ve kesinlikle bir balonun içinde olduklarını, ancak bu durumun 2000’deki kadar kötü olmadığını ifade ediyor.

New York’ta bulunan araştırma şirketi CB Insights’a göre, 50’den fazla girişim destekli teknoloji firmasının toplam değeri son iki yılda 1 milyar dolara ulaştı. Değeri katlanarak artan firmaların sayısı her geçen gün artıyor ve söz konusu firmalar içinde değerleri sırasıyla 20, 19 ve 11 milyar dolara ulaşan Airbnb, Snapchat, Pinterest gibi firmalar yer alıyor.

California Menlo Park’ta yer alan Benchmark’ın ortağı Bill Gurley yaptığı bir açıklamaya göre, bu tarz büyük ve yüksek değerli özel finansmanlar, teknolojik döngüyü tanımlayıcı özelliklere sahip.

Teknoloji balonu 2000’den tehlikeli

Servetini 1990’ların sonundaki teknoloji hisselerindeki patlama sırasında yapan yatırımcı Marc Cuban, şu anda teknoloji şirketlerindeki balonun 2000 yılında bu hisselerdeki çöküş döneminden daha tehlikeli olduğunu öne sürdü.

ABD’de Dallas Mavericks basketbol takımının da sahibi olan Cuban blogunda, küçük teknoloji şirketleri ve uygulama yapımcılarına yapılan yatırım çılgınlığı konusunda uyarıda bulunarak, “eğer geçmişte, hiç başarı şansı olmayan internet sitelerine yatırım yapılmasını aptallık olarak görüyorsak, durum şimdi daha da kötü” dedi.

Cuban, 2000’lerdeki teknoloji balonunun borsada halka açık hisselerde yaşandığını, bugün ise bunun bireysel yatırım alanında ortaya çıktığını ve bu işe aşırı bulaşanların kaçacak hiçbir yolları olmadığını söyledi.

Yeni teknoloji şirketlerine yardım amacıyla yatırım yapan binlerce “melek yatırımcının” bu şirketlere büyük paralar yatırdığını, ancak bir sorun çıktığında paralarını geri alabilmek için hiçbir mekanizma olmadığını, yanlış yaptıklarını anlasalar da pozisyonlarını kapatamayacaklarını vurguladı.

Cuban, “Bu meleklerin ve toplu yatırımlara katılanların çoğunun zararda olduğuna dair hiç şüphem yok. Çünkü bu yatırımlar için hiç likidite yok. Değerlemesi çöken bir piyasadan daha kötüsü hiç değerlemesi ve likiditesi olmayan bir piyasadır. Bir hissenin değeri, ona başkasının vereceği para ölçülür, hisseyi satacak yer yoksa bu şirketin hissesinin değeri nedir?" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA