Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filo kiralamanın finansal ve operasyonel avantajları
26 Kasım 2015 Perşembe 16:13

Filo kiralamanın finansal ve operasyonel avantajları

Operasyonel kiralama yönteminin yarattığı finansal ve operasyonel avantajların çok uluslu ve büyük yerel şirketlerin yanı sıra küçük ve ortak ölçekli işletmeler (KOBİ) tarafından da keşfedilmesi, sektörün pazar hacmini de artırıyor.

Operasyonel filo kiralama sektörü büyüme grafiğini gün geçtikçe yükseltiyor. Operasyonel kiralama yönteminin yarattığı finansal ve operasyonel avantajların çok uluslu ve büyük yerel şirketlerin yanı sıra küçük ve ortak ölçekli işletmeler (KOBİ) tarafından da keşfedilmesi, sektörün pazar hacmini de artırıyor.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) tarafından yapılan pazar araştırmasının 2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, operasyonel filo kiralama sektöründe yüzde 20,5’lik büyüme meydana geldi. Bu dönemde sektörün parkındaki araç sayısı 266 bin 473 adet oldu. 

2015 yılının üçüncü çeyreğindeki araç yatırımı 5 milyar 627 milyon TL olan filo kiralama sektörünün aktif büyüklüğü ise 16,8 milyar TL’ye ulaştı. 

Türkiye’de yeni otomobil satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,6 oranında arttığı 2015 yılının üçüncü çeyreğinde, filo kiralama sektörü Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 16,3’ü olan yaklaşık 82 bin adet yeni aracı filosuna kattı.

Tüm bu gelişmelere karşın sektörün önünde alması gereken daha çok yol var. Çünkü yollardaki yaklaşık 10 milyon otomobilden yalnızca 2,4 milyon kadarı şirketler ve işletmeler tarafından kullanılıyor.

FİLO KİRALAMANIN FİNANSAL AVANTAJLARI

1. Öncelikle işletmeler açısından araçlarla ilgili ek sermaye ihtiyacı esas faaliyet alanlarında kullanılıyor. Bu da uzun dönemde kâr getiriyor.

2. Filo kiralama ile işletmeler, araç alımı ve araç bakımıyla ilgili tüm riskleri kiralama şirketine devretmiş oluyor.

3. Araç bandrolü, araç muayenesi ve benzeri vergi bazlı ödemeler araç sahibi olduğunda gider olarak gösterilmiyor. Ancak, kiralama sayesinde işletmeler bu ödemelerini gider kalemi olarak yazabiliyor.

4. Araçların işletmenin varlığına kaydedilmemesi hem muhasebe kayıtları açısından kolaylık sağlıyor hem de önemli bir mali avantajı beraberinde getiriyor.

FİLO KİRALAMANIN OPERASYONEL AVANTAJLARI

1. İşletmeler, ulaştırma ve filo yönetimine harcadıkları zaman azaldığı için, enerjilerini ve dikkatlerini ana faaliyetlerine yoğunlaştırıyor. 

2. Araçların yönetimi için işletmenin ayrı bir ekip istihdam etme zorunluğu ortadan kalıyor. Ek olarak işletmeler araç parkını, faaliyetine göre daha esnek yapılandırabiliyor.

3. Tüm otomotiv markalarının modellerinden oluşan geniş yelpazeden istenen araç seçilebiliyor.

4. Otomobilin çalınması, kaza yapması ya da periyodik bakımların uzaması halinde de yerine muadil başka bir otomobil tahsis ediliyor. Böylelikle şirketlerin iş devamlılığı da sürdürülüyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA