Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fikret Öztürk gözünü turizme dikti
05 Nisan 2015 Pazar 16:02

Fikret Öztürk gözünü turizme dikti

OPET markasıyla tanıdığımız işadamı Fikret Öztürk gözünü turizme dikti

İdriz Çokal'ın röportajı

OPET markasıyla tanıdığımız işadamı Fikret Öztürk gözünü turizme dikti. Antalya Belek’te 200 milyon euro’ya Cayra Golf Cub otelini yapan Öztürk, Sendito Zeynep Resort’u 75 milyon euro’ya satın aldı. Sırada İstanbul, Göcek ve Bodrum’da otel yatırımları var…

İşadamı Fikret Öztürk, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu bir öğretmen. Dokuz yıl fizik öğretmenliği yapmış. Ardından kendisi gibi öğretmen olan eşi Nurten Öztürk ile tayinleri farklı yerlere çıkınca istifa edip ticaret hayatına atılmaya karar vermişler. Öztürk, “Birimizin maaşı ikimize yeter, ben de başka bir iş yapayım” diyerek ilk benzin istasyonunu 1982 yılında Mersin’de açmış. 10 yıl farklı markaların bayilikleriyle işin inceliklerini öğrenmiş. 1992’de eşiyle birlikte bugün Türkiye’nin ikinci büyük akaryakıt dağıtım şirketi olan OPET’in (Öztürkler Petrol) temellerini atmış. 2002’de Koç Holding’le yüzde 50-50 ortaklığa giden OPET, bugün 20 milyar 831 milyon TL ciroya sahip. İkinci markası Sunpet ile birlikte toplam bin 393 istasyona sahip. 

Öztürk Şirketler Grubu’nun amiral gemisi OPET. Ancak turizm, inşaat, maden ve tarım sektörlerinde de yatırımları var. Özellikle turizm konusunda ciddi yatırımları ve planları söz konusu. Antalya’da geçen yıl açılan Cayra Golf Clup Oteli’ne 200 milyon euro yatırılmış. Yine hemen bitişiğindeki Sun Zeynep Resort Oteli de geçen ay 75 milyon euro’ya satın alınmış. Öztürkler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, OPET’ten sonraki en önemli işlerinin turizm olduğunu söylüyor. Öztürk’ü titizliği ile tanınan bir isim. Cayra Golf Club’un içindeki otelin yapımında da bu yaşanmış. Otelde kullanılacak malzemelerin alımıyla bizzat ilgilenmiş. Hatta kullanılacak yatakları evinde denedikten sonra sipariş vermiş. Öztürk’ün verdiği bilgiye göre, bu otel G-20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Fikret Öztürk ile OPET’in kendine ait yeni merkezinde bir araya geldik. Öztürk, turizmden madene, akaryakıttan tarıma sorularımızı cevapladı…

Sizi OPET ile tanıyoruz ama turizmde de ciddi yatırımlarınız var. Turizmde neler yapıyorsunuz? 

Bizim amiral gemimiz OPET’tir. İkinci ana işimiz de turizm oldu. 2007’te Belek’te Karya Golf Clup’un yüzde 72 hissesini aldık. İki sene önce bu hissemizi yüzde 100’e çıkardık. 49 yıllık turizm tahsisli bir yerimiz vardı. Buraya otel yaptık. Kötü bir huyumuz var. Ne yaparsak en iyisini yapalım, yoksa hiç girmeyelim prensibiyle hareket ediyoruz. Hem eşim hem çocuklarım mükemmeliyetçi. Petrol sektöründe nasıl 100 yıllık şirketlerle yarışıp tüketicinin en beğendiği markayı ortaya çıkardıysak turizmde de aynı özeni gösteriyoruz. Otel inşaatına 200 milyon euro harcadık. 600 odalı bin 200 yatak kapasiteli bir otel. Bütün detaylarıyla ilgilendik. Yataklarını biz evimizde deneyip aldık. Modası geçmeyecek bir otel yaptık. 

Burası sadece golf oteli mi? Deniz turizmi de var mı?

Burası yaz aylarında deniz turizmi, kış aylarında ise golf turizmine hizmet veriyor. Bizim yanımızda bir golf sahası daha vardı, orayı da aldık. Golf sahamızı büyüttük. En kötü dönemde bile doluluk oranı yüzde 50’nin üzerinde. Elit turist getiriyoruz. Kalitemiz fiyatlara da yansıyor. Yanımızdaki diğer otellerden üç kat daha pahalıyız. Bize ucuzcu turist gelmez. Türk turizminin çıkışının da zengin turistlerle olacağına inanıyorum. Pahalı olmamıza rağmen 600 odalı otel artık yetmiyor.

Yeni yatırımlarınız olduğunu biliyoruz… 

Yatırımı başladık. Hemen bitişiğimizde Mithat Yenigün’e ait olan Sun Zeynep Oteli de satın aldık. Tapu işlemleri devam ediyor; bugün yarın biter. 70 milyon euro’ya aldık. Burası da 600 odalı, bin 200 yatak kapasiteli bir otel. Sadece deniz turizmine dönük hizmet veriyordu. Şimdi hem golf hem de deniz turizmi alanında hizmet verecek. Şimdilik mevcut haliyle hizmet verecek. Bir iki yıl sonra projelendirip yenileyeceğiz; yıkıp yeniden yapacağız.

G-20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağınız konuşuluyordu. Netleşti mi?

Antalya G-20 Liderler Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Bu çerçevede bir dizi toplantı olacak. 30 otel bu zirvede hizmet verecek. Ana toplantıların yapılacağı, Liderler Zirvesi’nin gerçekleşeceği otel olarak Cayra Golf Club seçildi. Resmi yazı bize henüz ulaşmadı ama anonsu yapıldı. Liderleri en iyi şekilde ağırlayacağız. Bu bizim için bir gurur kaynağı.

Turizm yatırımlarınız sadece Antalya’da mı olacak? 

İstanbul’da da bir iki projemiz vardı. Atatürk Havalimanı’nın yakınında bir yerimiz vardı. Otel yapmayı planlıyorduk. Havalimanının taşınacak olması nedeniyle otel projesinden vazgeçtik. Buraya rezidans yapacağız. Kadıköy’de Tepe Natiulus’a bitişik bir arazimiz var. Burası için ofis ya da otel düşünüyoruz. Ama şehir otelciliğinde büyüyelim gibi bir hedefimiz yok. Deniz turizmine ağırlık verdik. İstanbul’da bir otel yapacaksam Boğaz’da yapmak isterim. Lüks bir şey yapmak isteriz. Antalya’ya yoğunlaştık. Belek’te iki otelimiz oldu. Göcek’te 60 dönümlük bir otel arazimiz var. Yatırımları tamamladıktan sonra Göcek için de bir otel projemiz olacak. Bodrum Kumköy’de arazimiz var. Golf sahası yerini ayırdık. Etrafına zeytin diktik. Golf sahamızı da önümüzdeki yıllarda açarız. Yatırımlarımız devam ediyor; turizmdeki toplam ciromuz 50 milyon euro’yu geçti.

Tarım alanında yatırımlarınız vardı. Bodrum Milas’ta 150 bin adet zeytin dikecektiniz…

Milas’ta bir arazimiz vardı. Golf sahası yapmak için almıştık. Ama bu projeden vazgeçtik. Şimdi zeytin dikiyoruz. 70 bin ağaç dikildi, halen devam ediyor. Küçük çaplı hasat var. Otellerin zeytinyağını ve zeytinini buradan temin edeceğiz. Tarım işleriyle kızım Filiz ilgileniyor. Amacımız zeytinyağında ihracata dönük premium bir marka yapmak. Regnum markasını kullanacağız. Asit oranı önemli. 0.4 asit oranlı üretiyoruz. Bu oranda piyasada ürün bulmanız zor. Çok özel, butik bir ürün üretip ihraç edeceğiz.

Madencilik alanında da yatırımlarınız olacaktı. Bu yatırım gerçekleşti mi?

Zeloit madeni ile ilgileniyoruz. Zeloit, hayvan yemlerine karıştırılıyor. Hayvan altlarına koku giderici olarak konuyor. Bitkilere, bahçelere gübreye karıştırılıyor. Suyu tutuyor. Verimi artırıyor. Patimaks diye bir markamız da var. Balıkesir Gördes’te fabrikamız var. Hem yurtiçine, hem de dışına satış yapılıyor. Bu alana 30 milyon TL’nin üzerinde yatırım yaptık.

Yeniden yapılanma ile Öztürkler Holding’i kurdunuz. Neden grupta yeniden yapılanmaya gidildi?

Holding çatısı altına girmenin avantajları var. Kullanılan kredileri tek holding ile alıp diğer şirketlere kullandırabiliyoruz. Bürokrasiden de kurtulmuş oluyoruz. Tek çatı altında toplama hedefimiz vardı. 10’un üzerinde şirketi tek bir çatı altında toplamış olduk. Ben, eşim ve üç çocuğum aktif olarak çalışıyoruz. Biz işine tutkun bir aileyiz. Herkesin görevi var. Ben ve eşim daha çok koordinatör gibiyiz.

Amiral geminiz Opet’te işler nasıl?

2014 petrol, enerji sektörü için kötü bir yıl oldu. Petrol fiyatlarının düşmesi, stok zararları, EPDK’nın fiyatlara müdahale etmesi kötü oldu. Zarar eden şirketler olabilir, ama biz zararda değiliz. Ama karlar çok eridi. 2014 ciromuz 20 milyar 831 milyon TL. Karlılık çok düşük. Geçen yıllara göre işler kötü. Sektörü toplasanız 60-70 milyar TL’dir. Ama karlılık sıfıra yakın. Toplamda eksiye bile dönebilir.

Opet’in kaç istasyonu var. Yenileri açılacak mı?

Opet’in 966 istasyonu var. Bizim ikinci bir markamız daha var. Sunpet’in de 427 istasyonu var. Opet dokuz yıldır tüketicinin en beğendiği dağıtım şirketi. Kal-Der ödüllerini dokuz yıldır alıyoruz. 10’uncusunu da alırsak Avrupa’da yarışa girmiş olacağız. Hijyen konusunda çok ciddi denetimlerimiz oluyor. Rakiplerimizin birçoğu 100 yıllık ve uluslar arası şirketler. Biz ise 23 yıllık yerli bir şirketiz. 

Türkiye’nin en büyük holdingi Koç Holding ile ortaksınız. Ortaklık nasıl gidiyor? 
Koç Holding ile 2002 yılından bu yana ortağız. Koç Ailesi’nin yüzde 50-50 ortak olduğu tek yerli şirket biziz. 13 yıl oldu. Çok da güzel gidiyor. Şirket toplantılarında sosyal aktivitelerde bir araya geliyoruz. Bugüne kadar şirketlerle ilgili kayda değer hiçbir fikir ayrılığımız olmadı. İşleri de profesyoneller götürüyor. Opet’te ailenin her iki tarafı da tam kadro eşit şekilde temsil ediliyor. 

Opet İstanbul Çamlıca’daydı. Ataşehir’e taşınmışsınız…

Şubat ayında taşındık. Çamlıca’daki yer kiralıktı. 4 bin metrekarelik alana sığamıyorduk. Bulvar 2016 projesi başladığında buranın ofis katlarına talip olduk. İnşaatta iken 45 milyon dolara satın aldık. 10 milyon dolar da içine yatırım yaptık. Şimdi 10 bin metrekarelik yeni yerimizdeyiz. Ofis katlarının tamamı bizim. 

Bir dönem Regnum markası ile inşaatta büyük projelere girmiştiniz. Şu anda inşaatta neler yapıyorsunuz?

Bodrum’da, İstanbul Bağdat Caddesi ve Esenyurt’ta projeler yaptık. Otel yatırımımızı kendimiz gerçekleştirdik. Şu anda Dolapdere’de bir arkadaşımızın inşaatını yapıyoruz. Ama ağırlıklı kendi inşaatlarımızı yapıyoruz. 

100’ün üzerinde golf plaketi var

Fikret Öztürk, golf tutkusuyla tanınan bir işadamı. Bu tutkusunu yatırıma da dönüştürmüş. Belek’teki yatırımların temelinde de bu tutku var. Haftanın birkaç günü mutlaka golf oynamaya gidiyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Kaya Çilingiroğlu en iyi golf arkadaşları. Öztürk, “Golfü haftada birkaç gün oynuyoruz. Hem de sohbet etmiş oluyoruz. Turnuvalarda 100’ün üzerinde plaket aldım” diyor.

Para Dergisi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA