Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
  • İstanbul13 °C
  • Ankara2 °C
  • BIST
    116.915
    %0.30
  • Altın
    162,348
    %0.06
  • Dolar
    3,8094
    %-0.35
  • Euro
    4,6962
    %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FED'in faiz kararına piyasalar nasıl tepki verdi?
17 Eylül 2015 Perşembe 22:34

FED'in faiz kararına piyasalar nasıl tepki verdi?

Kritik 'faiz' kararı açıklandı! FED'in faiz kararına piyasalar nasıl tepki verdi?

FED, tüm düyanın yakından takip ettiği faiz kararını açıkladı.

FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bugünkü toplantıda politika faizini değiştirmedi. Böylelikle FED faizi yüzde 0 - 0.25 aralığında tuttu ve Aralık 2008'den bu yana faizde değişikliğe gitmemiş oldu.

FED, karar sonrası açıklamasında, ekonominin ılımlı bir hızda genişlediğini kaydetti. 

FED fonları (FED'in gösgerge faizi) vadeli kontratları, karar öncesi faizde artışa gidilmesini yüzde 30 olasılıkla fiyatlıyordu. Ekonomistler ise faiz kararı konusunda yarı yarıya bölünmüştü. Goldman ve Barclays faiz değişikliği beklemezken, Bank of America artış bekliyordu.

FED açıklamasında, "Son küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik faaliyet üzerinde bir miktar sorun oluşturabilir ve muhtemelen enflasyon üzerinde kısa vadede aşağı baskı oluşturacaktır" dedi.

FED'in faiz kararına piyasalar nasıl tepki verdi?

FED'in faiz kararı sonrası hisse senetlerinde kazançlar genişlerken, 2 yıl vadeli tahvilin faizi düştü. Altın fiyatları yüzde 0.5 yükselerek 1.125.35 dolara ulaştı. 

FED'in faiz kararı öncesi 3 liranın üzerinde seyreden dolar, TL karşısında 2.98 seviyesine kadar geriledi. Dolar, 21.03 itibariyle TL karşısında 2.9856 seviyesine geriledi.

Janet Yellen: Ekim ayında faiz artırımı mümkün

FED kararı sonrası konuşan FED Başkanı Janet Yellen faiz artırımının bu yıl içindeki her toplantıda olabileceğini söyledi.

Yellen, katılıcıların büyük çoğunluğunun bu yıl faiz artırılacağı görüşünü koruduğuna işaret etti.

Yellen, faiz artırımının bu yıl içindeki her toplantıda olabileceğini belirterek, "Eğer Ekim ayında faiz artırımı yaparsak, sonrasında bir basın toplantısı düzenleriz" dedi. Fed Başkanı, Ekim ayının faiz artırımı için olasılıklardan biri olduğunu kaydetti.

''FED ETKİSİ KISA VADEDE OLUMLU''

ALB Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan FED'in etkisinin kısa vadede olumlu olduğunu ancak uzun vadede iç dinamiklerin önemli olduğunu belirtti. Erkan konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: ''Kritik Eylül toplantısında Fed faizleri artırmamayı ve beklemeyi tercih etti. Genel beklentiler tam bir ayrışmayı işaret ediyordu. Sadece piyasa oyuncularının değil, finans kurumları ve hatta gelişmekte olan ülkeler bile kendi içlerinde iki gruba ayrıldı: Fed’in faiz artırması gerektiğini düşünenler ve bunun tersini düşünenler. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki bu temenni ayrışması dikkat çekiciydi. Bu da aslında gelişmekte olan piyasalardaki asıl meselenin Fed değil, iç dinamikler olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla iç dinamikleri ve riskleri fazla olan ve dış finansmana ihtiyaç duyan gelişmekte olan ülkeler için görünüm kısa vadede rahatlama yaratsa da, uzun vadede belirsizlik devam etmektedir. Fed’in sopası Demokles’in kılıcı misali bu kırılgan piyasalar üzerinde sallanmaya devam edecektir.

Yumuşak bir geçiş aslında piyasaları beklentisini gerçekleştirmesi ve belirsizliği ortadan kaldırması, aynı zamanda dışsal risklerin de gözetildiğini gözler önüne sermesi açısından daha olumlu bir görünüm yaratabilirdi. Fed açısından da geç kalan ve olması gerektiğinden daha hızlı olan faiz artırımlarının maliyetindense, kademeli ve yavaş yavaş artan faizin maliyeti daha tercih edilebilir olacaktı. Ancak gördüğümüz kadarıyla enflasyonun zayıf seyri ve küresel piyasalardaki olumsuz hava Fed’i bu karardan alıkoymuş. Fed belirsizliğinin devam etmesi ilerleyen dönemde piyasalarda yüksek volatiliteyi işaret etmektedir. Fed balon oluşumuna neden olabilir, dolayısıyla faiz 2015’te veya 2016’da, ne zaman olursa olsun çok geç kalmamalıdır.

Yellen’in de dediği gibi; ilk faiz artırımının zamanlaması çok fazla abartılmamalı. Fed bir gün bu faizi artıracak, yani bol likiditeye veda etme zamanı yaklaşıyor. Fed’in güncellediği faiz projeksiyonları 2015 için yüzde 0,625’ten yüzde 0,375’e revize edildi. 2016’da da yüzde 1,625’ten yüzde 1,375’e revizyon söz konusu. Fed’in hali hazırdaki projeksiyonları, Eylül’de faiz artırımı yapılmadığı için sonraki toplantılarda bir faiz artırımı olacağı şeklinde revize edildi. Bu faiz artırımının olacağı toplantı Aralık olabilir. Yellen konuşması gösteriyor ki, veri izlemeye devam edeceğiz.

Türkiye’nin Aralık Fed toplantısına kadar içeride kırılganlığı artırıcı faktörleri ortadan kaldırması gereklidir. Dış finansman ihtiyacı yüksek, bu nedenden dolayı dış finansmanın ülkeden çıkışını hızlandıracak siyasi belirsizlik ve güvenlik riskleri gibi negatifliklerin ortadan kaldırılması gereklidir. Yani Türkiye’nin durumunu düzeltmek için 3 ayı daha vardır. Yapılması gereken; güvenlik risklerini kalıcı olarak ortadan kaldıracak tedbirler almak ve 1 Kasım seçimlerinden sonra hızlı bir şekilde hükümetin kurulması olacaktır. Dolar/TL kuru kısa vadede rahatlar, ancak Fed etkisi geçtikten sonra iç olumsuzluklar piyasaya hakim olabilir ve kur 2,90’lı seviyelerde kalıcı olamayarak yükselebilir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA