Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fed faiz artırırsa altın ne olur?
16 Eylül 2015 Çarşamba 14:37

Fed faiz artırırsa altın ne olur?

Gelişen piyasaların gözü kulağı bu hafta 16–17 Eylül tarihindeki Fedtoplantısında. Fed' in faizi artırıp artırmayacağı konusu meraklabeklenmekte. Peki Fed faiz artırırsa veya artırmazsa altın ne olur?

Gelişen piyasaların gözü kulağı bu hafta 16–17 Eylül tarihindeki Fed toplantısında. Fed' in faizi artırıp artırmayacağı konusu merakla beklenmekte

Fed, 2008 yılında başlayan küresel krizle birlikte politika faizini düşürerek %0,25’e kadar indirmişti.

Bugün geçerli olan ve artırılıp artırılmayacağı tartışma konusu olan faiz oranı. Bu faiz, normal koşullarda 6 haftada bir Fed Başkanının başkanlığında toplanan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) tarafından belirleniyor.

Fed, bu faiz oranını düşürerek veya artırarak ekonomik faaliyetleri etkileyebiliyor. Faiz oranı düştüğünde bankalar yükümlülük altına girerek yeni kaynaklar ediniyor ve bunları krediye dönüştürebiliyorlar. Yükümlülükleri yerine getirebilmek için yeterli karşılıklar yoksa bunları düşük faizle fazla kaynağı olan bankalardan alınabiliyor.

Bankaların yükümlülük altına girmekten ve bunları krediye dönüştürmekten korkmadığı bir ortamda ekonomide finansman bollaşıyor ve aktivite artışı desteklenmiş olduğu için ekonomi canlanıyor. Oran yükselmeye başladıkça bunun tersi oluyor. Bu kez bankalar yeni kaynaklar edinip yükümlülüklerini artırmakta ve dolayısıyla kredi açmakta daha çekingen hale geliyorlar. Bu da ekonominin canlılığını kısıtlamaya başlıyor.

FED FAİZ ARTIRMAZSA ALTIN FİYATLARI NE OLUR? 

Faiz piyasasındaki belirsizlikten en çok etkilenen Altın son bir ayın en düşük seviyelerine oturmuş durumda. Fed faiz artışı gerçekleştirmez ise en sert tepki verecek menkul kıymet olarak göze çarpıyor. 

Fed faiz artırırsa altın fiyatları 1110 doların altında yeniden 1080 ardından da 1060 dolar seviyelerine gerileyebilir. Diğer bir senaryo ise Fed faizleri sınırlı artırır ise altına olan talebi artırabilir ve altın fiyatları 1134 doların üzerinde 1135 ardından da 1160 seviyeleri görülebilir. Aşağıda ise 1107 kırılırsa 1096 ve 1180 seviyelerine doğru hareket gözlenebilir.

Fed toplantısından karar yarın çıkacak

ABD Merkez Bankası’nın iki gün sürecek olan faiz toplantısı bugün başlıyor. Bazı analistler bu toplantıda Fed’in faiz artırımlarına başlayabileceğini beklese de Çin ekonomisinde görülen yavaşlama sinyalleri, küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği endişeleri ve piyasalardaki oynaklık nedeniyle artırımın daha ileri bir tarihte yapılabileceği yönündeki beklentiler ağırlıkta.

Gedik Yatırım ve Ajanslar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA