Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Et ve Süt Kurumu'ndan gizli et ithalatı ihalesi!
03 Ağustos 2015 Pazartesi 03:43

Et ve Süt Kurumu'ndan gizli et ithalatı ihalesi!

Et fiyatları her geçen gün artarken, sessiz sedasız yapılan et ihaleleri, fiyatlardaki artışı şaibeli hale getirdi.

Et fiyatlarını el yaktığı Türkiye’de Et ve Süt Kurumu (ESK) gizemli bir et ithalatı ihalesine imza attı. Rekabet oluşması için satacağı sakatatın bile duyurusunu yapan Et ve Süt Kurumu, Avrupa Birliği ülkelerinden yapacağı dondurulmuş karkas sığır eti ithalatını hiçbir duyuru yapmayadan el altından yaptı. 

Geçtiğimiz Perşembe günü sessiz sedasız 550 tonluk et ithalatı yapan ESK, bu hafta Çarşamba günü de 3 bin 200 tonluk bir ihale daha yapacak.

ETE ZAM ÜSTÜNE ZAM!

Öte yandan uygulanan yanlış politikalar nedeniyle her geçen gün artan et fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Kırmızı etin kilosu son 6 ayda 5 ila 10 lira zamlandı. Kırmızı etin 40 TL’yi aştığı Türkiye’de vatandaşlar etleri artık kasap raflarında seyrediyor.

AMAÇ ET FİYATLARINI DÜŞÜRMEK DEĞİLSE NE?

Sektör temsilcileri, AB ülkelerinden yapılacak bu ithalatın piyasada artan et fiyatlarına kesinlikle müdahale görevi görmeyeceğine dikkat çekiyor. Piyasaya müdahale etmek isteyen bir kurum, öncelikle piyasada psikolojik etki oluşturmak için ‘ithal et geliyor’ algısını oluşturmak ister. Ancak Et ve Süt Kurumu’nun ihaleyi, hiçbir duyuruya çıkmadan, sınırlı sayıda firmaları davet ederek, sessiz sedasız yapması böyle bir amacının olmadığını gösteriyor. Geçmişte piyasaya müdahale için yapılan ithalatlarda ESK, gazetelere ilan vermiş hatta konsolosluklara bile davetiye göndermişti. 

Kurumun resmi internet sayfasından hiçbir duyuru yapmadan, sınırlı sayıda firmaları davet ederek et ithalatı ihalesi yapması kafaları karıştırdı.

İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL….

Artan et fiyatlarıyla ilgili açıklama yapan Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın, “Ancak bu konunun çözümü için kalıcı bir hayvancılık politikası üretilmelidir. Uzun vadede hayvan varlığı ve et üretiminin arttırılması yönünde yeni politikalara ihtiyaç vardır” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de et sıkıntısı yaşanmadığını iddia etse de, Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan et ithalatı var olan sıkıntıyı teyit ediyor.

KAMUOYU BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR

Son aylarda artan et fiyatlarına bir müdahale görevi görmeyeceği halde bu ithalat neden yapılacak?

Rekabetin oluşması için satılacak sakatatın bile duyurusu yapılırken bu ihalelerin neden duyurusu yapılmadı?

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan ihaleye kaç tane firma davet edildi, bu firmalar kimler ve ihaleyi hangi firma kazandı? 

Bu hata Çarşamba günü yapılacak ihaleye kaç tane firma davet edildi?

Ülke hayvancılığı ve et ihtiyacında; önceden kestirilemeyen, abi ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülmeyen nasıl bir durum yaşandı ki Çarşamba günü yapılacak olan ihalenin, Kamu İhale Kanunu’nun 21’inci maddesinin ‘B’ bendine göre yapılmasına karar verildi?

Sadettin İnan / Milli Gazete

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA