Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan'ın sözleriyle gündeme gelen 5G nedir?
23 Nisan 2015 Perşembe 02:15

Erdoğan'ın sözleriyle gündeme gelen 5G nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, '4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli' sözleriyle gündeme gelen 5G nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G'li bir çöplük haline döner" sözleriyle gündeme gelen 5G'yi herkesin anlayacağı dilden anlatalım. 

5G bambaşka bir teknoloji. Belkti 5G sayiesinde dünya birkaç yıl sonra full HD bir sinema filmini telefonuna birkaç saniyede indirme imkanına kavuşacak. Telekom sektörü dünyada çoktan gözünü 5G teknolojisine dikmiş durumda.

5G NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nde Nokia Network, Huawei ve Ericsson 5G dünyasının olası avantajları üzerine tartışmaya başladılar bile. Peki nedir bu 5G? Nasıl çalışır? Tüketicilerin hayatına hangi kolaylıkları getirir?

Recode.net sitesinin deneyimli muhabiri Bonnie Cha Nokia ve Huawei yetkililerine bu soruları sordu. Yetkililier halen 5G teknolojisinin hayata geçmesini için dünyanın önünde katetmesi gereken uzun bir yol olduğunu söylüyorlar.  Ancak bu teknoloji hayata geçtiğinde cebimizdeki akıllı telefonlardan tutun da, kullandığımız otomobillere kadar bir çok araç dünyamızı değiştirecek.

Peki bu 5G nedir. Bir uzman 5G’li resim dünyasının Picasso’su ile kıyaslıyor.  Şimdi okuyucularımızın anlayacağı dilden 5G’nin farklarını anlatmaya çalışalım;

HIZLI DATA TRANSFERİ: Şu anda 4G teknolojisi ile saniyede bir gigabit’e kadar dosya indirme süresine sahibiz. 5G ile bu saniyede 10 gigabite çıkacak,

DATA AKTARIM SÜRESİ: Latency adı verilen bir cihazdan diğerine data aktarım süresi de 5G ile çok kısalacak. Şu anda 4G teknolojisi ile data aktarım süresi yaklaşık 50 milisaniye., 5G ile bu süre bir milisaniyeye kadar düşecek,

DAHA FAZLA İNTERNETE BAĞLI BİR DÜNYA: Dünyada yeni bir kavram kullanılıyor: Internet of Things (Nesnelerin interneti). Bu kavram internete bağlı giyilebilir cihazlar, akıllı ev aletleri, internete bağlı otomobilleri ifade ediyor. Bu ‘Şeylerin interneti’ önümüzdeki 10 yıl boyunca oldukça hızlı büyüme potansiyeli taşıyor. İşte 5G teknolojisini bu ‘Şeylerin interneti’ kavramını hem kapasitesi hem de hızı ile oldukça geliştirecek.

İsterseniz 5G'nin ne kadar hızlı olduğunu size bir örnekle anlatalım. Şu anda 4G teknolojisi ile bir 8 gigabyte dosya büyüklüğüne sahip bir HD video’yu 1 saatten fazla bir sürede indirebilirsiniz. 5G teknolojisi ile aynı videoyu sadece 6 saniyede indirebileceksiniz.

5G teknolojisi 2020'den önce gelmeyecek
İlk olarak Güney Kore'de hayata geçebilir

5G teknolojisi için henüz bir standart bile oluşmamış olması, ilk olarak ne zaman ve hangi ülkelerde hayata geçeceği sorusunu da fazlasıyla belirsiz kılıyor. Bu konuda ilk ipucunu veren bilgi ise Kış ve Yaz Olimpiyatları. Güney Kore’nin Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yağacağı 2018’de; Japonya’nın ise Yaz Olimpiyatları’nı düzenleyeceği 2020’de 5G hizmeti sunması bekleniyor. Ancak 5G’nin hangi hızda olacağı konusunda tahminde bulunmakta güç.

Güney Kore ve Japonya’nın ardından ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) 5G’ye geçmesi bekleniyor. Ancak bu sürecin 2025’e kadar uzayabileceği düşünülüyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA