Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji sektöründe hangi şirketlerin projeleri var?
25 Nisan 2009 Cumartesi 03:43

Enerji sektöründe hangi şirketlerin projeleri var?

Son yıllarda gözde yatırım alanı haline gelen enerji sektöründe hangi şirketlerin projeleri var?

Son yıllarda şirketlerin gözde yatırım alanı haline gelen enerji sektöründe planlanan yatırımlara kriz freni geldi.

Türkiye’de enerji krizinin yaşanmaması için sektöre 2020 yılına kadar 55 bin gigawatt yani 130 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Yeni dönemde Türkiye'de hedef, enerjide 25 bin megawatt`lık bir özel sektör yaratmak. Sektördeki bu ihtiyacı görüp enerji alanına yatırım yapma kararı alan aralarında Türkiye ‘nin en büyük 14 holdinginin de yer aldığı firmalardan bazıları bankalardan kredi temininde zorlanmaya başladıkları için yatırımlarını yeniden gözden geçiriyor.

Sabancı Holding 
Sabancı Holding  enerji sektöründe pazar liderlerinden biri olmak için stratejik olarak elektrik enerjisine yönelmiş durumda. Ortakları Verbund ile birlikte 2015 yılında en az yüzde 10`luk pazar payına ulaşmayı hedefleyen Sabancı Holding , bunun için de 2015 yılına kadar 6,5 milyar dolar yatırım yaparak 5 bin megawatt`lık kurulu güce ulaşacak.

Ağaoğlu Grubu
Üç yıl içinde enerji sektörüne 1.6 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı ve 1000 megavatlık bir enerji üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor. Bu lisansların 2012 yılına kadar enerji üretime geçmesi için çalışacak olan firmanın hedefi ise 2015 yılında kurulu güç bazında Türkiye’de enerji sektörünün ilk 10 şirketi içinde yer almak.

Bereket Enerji
Adana’daki Göktaş’ta 300 megawatlık bir santralin yanı sıra Toros’ta 50 megawatt gücündeki santrallerin inşaatları sürüyor. Şu sıralar Koyunhisar’da bir projesini devreye alacak olan Bereket Enerji, bu projenin ardından ana ortağı olduğu Giresun’daki 100 megawatlık bir santrali bu yıl içinde devreye almayı planlıyor. Rüzgar enerjisi için alınmış 2 lisansı olan firma Marmara ve Ege’de 2 rüzgar enerjisi sanralini hayata geçirecek. Bereket Enerji enerji alanında 1 milyar euro’luk yatırıma ulaşmayı hedefliyor.

Enka
Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden Enka, 800 megawatt’lık ithal kömür santrali yapmayı planlıyor. Firma, lisansı alınan santrallerle yıllık ortalama 5,6 milyar kilowatt saat üretim kapasitesini daha devreye alacak. Enka ayrıca 5 yıl içinde ithal kömür santralini tamamlamayı ve 1,7 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Gama
İnşaat sektörünün bir diğer büyük ismi Gama da enerjiye yoğunlaşan gruplardan. Gama’nın iştirakleri olan enerji üretim tesislerinin toplam kapasitesi 1.703 megawatt. Şu sıralar 13 adet hidroelektrik ve 9 adet rüzgar santrali projelerini geliştiriyor. Gama önümüzdeki 5 yılda toplam 3-4 milyar dolarlık maliyetle 3 bin megawatt`lık yatırım planlıyor.

Eren Holding
Enerjide elektrik, kömür ve doğal gaz alanlarıyla ilgilenen Eren Holding, Zonguldak`ta toplam 1.360 megawatt kapasiteli kömür santrali yapıyor. Üç üniteden oluşan santralin ilk ünitesi 2009′da devreye girecek. Bugüne kadar enerji sektörüne 450 milyon dolar yatıran Eren Holding, önümüzdeki 5 yıl içinde enerjiye 3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

Akkök Holding
Hidroelektrik ve rüzgar gibi yenilenebilir yatırımlara yönelen Akenerji, 9 adet hidroelektrik enerjisi santrali ve 1 adet rüzgar enerjisi santrali yatırımını başlatmış durumda. Toplamda 850 milyon dolarlık bu yatırımı 200′dan itibaren faaliyete geçirecek olan Akenerji, 5 yıl içindeki hedefi 3 bin megawatt kapasiteye ulaşmak.

Zorlu Holding
Zorlu Enerji Grubu’nun doğal gazdan elektik üreten 7 santrali var. Enerjinin her türüyle ilgilenen Grup ADÜAŞ`ın, toplam 140 megawatt kurulu güce sahip 7 hidroelektrik, 1 jeotermal ve 1 gaz türbininin özelleştirilme ihalesini 510 milyon dolarlık teklifle kazanmıştı. Firma önümüzdeki yıllarda 4 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor.

Doğan Holding
Doğan Holding, son birkaç yıldır elektrik enerjisiyle de ilgileniyor. Holdingin lisansı alınmış 2 hidroelektrik santral projesi olan Holding yıllık 1,5 milyar kilowatt saat elektrik üretecek olan santral için 1 milyar dolarlık yatırım planlıyor. 5 yıldaki hedefi 3 bin megawatt`ın üzerinde bir güce erişmek.

IC Holding
Bünyesinde 18 hidroelektrik santrali lisansı bulunuyor. 2007 yılında Amerikalı global enerji şirketi AES ile ortaklık kuran IC Holding’in şu an 2`si işletmede, 15`i ise yapım aşamasında olan toplam 380 megawatt`lık kurulu gücü var. Halihazırdaki projelere 1 milyar dolar yatıran firma önümüzdeki 5 yıl içinde 5,5 milyar dolarlık yatırım öngörüyor.

Limak Holding
Hidroelektrik, kömür, nükleer, doğalgaz, ve yenilebilir enerji yatırımlarıyla ilgileniyor. Holding’in bünyesinde 8 adet hidroelektrik santrali lisansı bulunuyor. Ayrıca 3 proje için de lisans işlemleri sürüyor. Bugüne kadar mevcut projelerine yaklaşık 2,5 milyar dolar yatıran Holding, gelecek 5 yıl içinde de 1,5-2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Hattat Holding
Hattat Holding Enerji Grubu, kömür, metan, petrol, doğal gaz, elektrik üretim ve dağıtım kollarında çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar toplam 250 milyon euro`luk proje yatırımı yapan firma planlanan 3,1 milyar euro`luk yatırımın yanı sıra hedef olarak belirlenen 5 bin megawatt’lık kapasite için çalışmalarını sürdürüyor.

Borusan Holding
Maya Enerji’nin yüzde 70′ini satın alarak sektöre giren Borusan Holding’in enerjideki mevcut kapasitesi 730 megawatt. Yenilenebilir enerjiye odaklanan Borusan Holding, bu yılın son çeyreğinden itibaren yatırımlara başlıyor. 5 yıl içinde de toplam 1,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA